Beton, mimo że używany był już w swej pierwotnej formie do budowli w starożytnym Rzymie to popularny stał się najbardziej dzięki twórcom modernistycznym i pionierom stylu międzynarodowego. A prosty brutalizm Le Corbusiera upowszechnił surowy beton na elewacjach i we wnętrzach i to zarówno w dużych obiektach publicznych i mieszkalnych jak i w domach jednorodzinnych. Trend beton brut kontynuowany przez minimalistów i takich autorów jak Tadao Ando z Japonii czy biuro Herzog & de Meuron, a potem przez twórców architektury hi-tech i dekonstruktywistycznej, przetrwał do dziś i jest jednym z modniejszych manier projektowych nowoczesnych architektów zarówno na świecie jak i w Polsce.
Efekt surowego betonu można uzyskać poprzez nietynkowanie żelbetowych ścian i elementów konstrukcyjnych (przy odpowiednim oczywiście ich zabezpieczeniu – beton architektoniczny) lub poprzez różne tynki dekoracyjne, stiuki oraz farby dekoracyjne. Ostatnio popularne są również panele betonowe z prawdziwego betonu o różnych kształtach i formach, od kwadratów i prostokątów, czasem z imitacją otworów montażowych (pozostałości po szalowaniu prawdziwych ścian żelbetonowych), poprzez heksagony, okręgi na nietypowych kształtach jak puzzle, diamenty i krople kończąc. Panele dekoracyjne wykonane są zazwyczaj jako odlew z prawdziwego betonu, te tańsze, rzadziej występujące, jako panele gipsowe, czy styropianowe (styrodur, styropropylen) pokryte cieńszą warstwą betonu, czy tynku dekoracyjnego.
Co ciekawe są już tynki dekoracyjne z efektem betonu, które z powodzeniem można stosować w strefach mokrych czyli np. w kabinie prysznicowej. Takie tynki możliwe są też do stosowania w kuchniach nad szafkami. Zaletami takiego betonu jest też możliwość uzyskiwania różnych barw od betonu niemal białego do betonu grafitowego. Tynki dekoracyjne specjalne można stosować też na zewnątrz jako okładziny ścian i są odporne na warunki atmosferyczne.
Oprócz wykończenia ścian beton możemy stosować na posadzkach, albo w formie płytek (płytki betonowe, betonopodobne, gresowe płytki z efektem betonu, czy terakota wyglądająca jak beton), w formie betonu wylewanego szlifowanego (rozwiązanie z przemysłu) lub w formie żywicy epoksydowej (z barwnikami lub posadzka betonowa zalana żywicą bezbarwną). Na zamówienie można też wykonać inne elementy z betonu, jak blaty kuchenne i blaty mebli, meble (ławki, stoły), lampy oraz elementy ozdobne. I wszystkie coraz bardziej pożądane w projektach wnętrz i projektach aranżacji.
Jako architekci wnętrz bardzo lubimy ten materiał i nasze studio architektoniczne stosuje go bardzo często w projektach wnętrz domów, apartamentów i mieszkań. Przedstawiamy, zatem kilka przykładów wizualizacji ukazujących beton we wnętrzach.