Z początkiem roku 2022 przyszło nam opracować białą rezydencję w Górze Kalwarii pod Warszawą o powierzchni do 400 m2. Ta ekskluzywna rezydencja w stylu modernistycznym i międzynarodowym, wyróżnia się dynamiczną formą, prostą elewacją i powściągliwą, monochromatyczną kolorystyką.
Funkcja podmiejskich rezydencji
W budynku oprócz części mieszkalnej o powierzchni około 270 m2 zaprojektowano pomieszczenie gospodarczo-ogrodowe o powierzchni około 20 m2, duży garaż o powierzchni około 50 m2, pomieszczenie rekreacyjno-wypoczynkowe o powierzchni 20 m2 i pokój do pracy o powierzchni poniżej 20 m2. Dom w kształcie litery L pozwolił na dobre rozdzielenie funkcji, a dwukondygnacyjność obiektu pozwoliła na stworzenie reprezentacyjnych i ciekawych przestrzeni – wiatrołapu na dwie kondygnacje, nowoczesnej dwubiegowa otwartej klatki schodowej, antresoli nad częścią dzienną, tarasu słonecznego od południa.
Nowoczesne domy, praktyczny rozkład
W domu tym prezentujemy dobry podział na strefy i funkcje. Centralna klatka schodowa, na dwie kondygnacje, rozdziela część techniczno-gospodarczą z garażem i pomieszczeniami pomocniczymi od części dziennej na przyziemiu. Dodatkowo wyraźnie rozdzielona jest jadalnia od części TV w salonie oraz kuchnia w niszy, od pozostałych pomieszczeń w części dziennej. Natomiast na piętrze pion komunikacyjny rozdziela część nocną z pokojami dzieci i pokojem gościnnym, od części nocnej z sypialnią główną, dostępną z antresoli nad pokojem dziennym. W części sypialni głównej rodziców mamy część do spania, część wypoczynkową – mały salonik, dużą garderobę oraz łazienkę z wanną i prysznicem.
Ekskluzywne domy i rezydencje
Na elewacji zaproponowano śnieżnobiały tynk elewacyjne, gładki, wielkoformatowe płyty betonu architektonicznego, zabielone oraz fragmentaryczne elementy z białej blachy perforowanej. W związku z pewnym rozrzeźbieniem formy, elewacja jest niemal jednobarwna. A zadaszenia, żyletki i łamacze światła tworzą na elewacji dodatkową grę świateł, dzięki czemu kolorystyka mogła być jednolita. Duże przeszklenia na południu i fortecowy charakter od frontu to dodatkowe cechy naszych projektów dostosowujących się do stron świata oraz otoczenia, jak również pełnych kontrastów i suspensów. Wyraźnie także podkreślono wejście i dodano mu reprezentacyjnego charakteru, co jest dla nas równie ważne w naszych projektach i założeniach. Ramy okalające, zwane też wstęgami, to też nasza cecha charakterystyczna, przywodząca na myśl domy modernistyczne, kalifornijskie rezydencje i białe wille Richarda Neutry, czy grupy The New York Five.
Nowoczesne domy i wille Warszawa
Dom nowoczesny może być również funkcjonalny. Zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz mamy ciekawe przestrzenie do zagospodarowania. Zadaszony taras, taras słoneczny, taras frontowy dostępny z pokoju gościnnego i z pralni, częściowo zacienioną elewację od strony południowej to elementy tworzące ciekawe kształty i całościową bryłę. Prostokątny układ drugiej kondygnacji, nachodzącej na przyziemie w kształcie litery L, tworzy dynamiczną i nowoczesną formę tego podwarszawskiego domu. Wykusz w kuchni, cofnięcie garażu oraz górne ramy, jak i pośrednie tarasy i zadaszenia czynią, iż ten budynek wygląda mocno indywidualnie i niebanalnie. A dobre położenie stron świata na działce umożliwiło dodatkowo, poprawne rozlokowanie pomieszczeń w obiekcie. Kuchnia od północy i wchodu z widokiem na ulicę i wejście, garaż i pomieszczenia techniczno – gospodarcze od północy. Garderoby i łazienki na piętrze również zostały ulokowane na północy, natomiast pokoje od południa. Dzięki temu nie tylko funkcja domu jest dobra, ale również jego nasłonecznienie, związane z operowaniem słońca.
Biała willa pod Warszawą
Projektując i wykonując projekty indywidualne domów, zawsze poprzedzamy je dokładną koncepcją projektową: urbanistyczną i architektoniczną. Funkcja i bryła projektowana jest równocześnie. Myślimy nie tylko o pomieszczeniach, ale o ich aranżacji i późniejszym użytkowaniu. Znamy potrzeby naszych Klientów i wiemy o co pytać i czego się dowiedzieć od przyszłych mieszkańców, by dobrze dopasować dom, przestrzeń i pozostałe elementy do ich stylu życia i potrzeb. Liczy się nie tylko bryła, jej forma i proporcje, ale również kompozycja elewacji, układ okien i rozmiary poszczególnych elementów na elewacjach. Ale o tym stanowi również detal, wiedza o możliwościach projektowych, które wpływają na elementy budowlane, ich rozmiary, wielkości i kształty. Detal tworzy zatem architekturę, a wykonując koncepcję musimy wiedzieć, jak będzie to zaprojektowane, narysowane, a potem zbudowane. Ale o to zadba już później zespół projektowych architektów z BIAMS.
Architekt Warszawa
Projekt indywidualny to dostosowanie do działki, potrzeb właścicieli oraz estetyki, jak również do wymogów prawnych. Co ciekawe na tym terenie według MPZP jest nakaz dachów dwuspadowych lub wielospadowych o kącie nachylenia od 25 stopni. Stąd zastosowano niewidoczny dach pogrążony za attykami z odwodnieniem obwodowym wewnętrznym. Zatem jeśli chcemy bardzo nowoczesny obiekt, nawet na trudnym terenie, są metody na interpretację przepisów i ich wykorzystanie w sposób właściwy. Ale do tego konieczne jest doświadczenie, znajomość przepisów oraz realizacja w wielu starostwach i urzędach na terenie całej Polski. A wymogi te spełnia BIAMS pracownia architektoniczna działająca w całej Polsce i specjalizująca się właśnie w indywidualny domach i rezydencjach jednorodzinnych.
Zespół architektów opracowujący domy jednorodzinne
Wysoka jakość naszych projektów jest również spowodowana dobrą koordynacją pracy i kontrolą na każdym etapie oraz ich sporządzenie przez doświadczony i profesjonalny zespół projektowy. Architekt koordynujący Marcin Sieradzki czuwa nad analizami, koncepcją i współpracą z Klientem, a zespół projektowy opracowuje każdy z elementów składowych, indywidualnego projektu domu jednorodzinnego. Cały temat tworzy więc wiele osób, dzięki czemu kolejni członkowie zespołu, dołączający do projektu, weryfikuje pracę poprzedników:
Analizy: Marcin Sieradzki i Rafał Gostkiewicz
Funkcja i bryła: Marcin Sieradzki
Dokumentacja wstępna: Magdalena Mieleszko (MagdaEm – inwestycje i nieruchomości)
Geotechnika: GeoArt Warszawa
Geodezja: UsGeo Agnieszka Kamińska
Elewacja i wizualizacja: Olek Olejniczak
Architektura: Patrycja Wawrzyniak
Sprawdzający: Aleksander Przepiórkowski
Wnętrza i aranżacja: Małgorzata Lipiec
PZT, opisy i koordynacja: Izabela Filipczak
Konstrukcja (PB/PT/PW): Sławomir Jagiełło i Łukasz Boczkowski (JASProjekt)
Instalacje sanitarne: Tomasz Rydzyński (Ekosystem)
Instalacje elektryczne: Maciej Osiński (ProjektEL)
Teren i dodatkowe: Izabela Filipczak i Marcin Sieradzki
Detale: Kuba Popłoński i Rafał Gostkiewicz
You must be logged in to post a comment.