Z początkiem roku 2022 przyszło nam opracować białą rezydencję w Górze Kalwarii pod Warszawą o powierzchni do 400 m2. Ta ekskluzywna rezydencja w stylu modernistycznym i międzynarodowym, wyróżnia się dynamiczną formą, prostą elewacją i powściągliwą, monochromatyczną kolorystyką.

Funkcja podmiejskich rezydencji

W budynku oprócz części mieszkalnej o powierzchni około 270 m2 zaprojektowano pomieszczenie gospodarczo-ogrodowe o powierzchni około 20 m2, duży garaż o powierzchni około 50 m2, pomieszczenie rekreacyjno-wypoczynkowe o powierzchni 20 m2 i pokój do pracy o powierzchni poniżej 20 m2. Dom w kształcie litery L pozwolił na dobre rozdzielenie funkcji, a dwukondygnacyjność obiektu pozwoliła na stworzenie reprezentacyjnych i ciekawych przestrzeni – wiatrołapu na dwie kondygnacje, nowoczesnej dwubiegowa otwartej klatki schodowej, antresoli nad częścią dzienną, tarasu słonecznego od południa.

projekty nowoczesnych domów

rzut przyziemia rezydencji pod Warszawą

Nowoczesne domy, praktyczny rozkład

W domu tym prezentujemy dobry podział na strefy i funkcje. Centralna klatka schodowa, na dwie kondygnacje, rozdziela część techniczno-gospodarczą z garażem i pomieszczeniami pomocniczymi od części dziennej na przyziemiu. Dodatkowo wyraźnie rozdzielona jest jadalnia od części TV w salonie oraz kuchnia w niszy, od pozostałych pomieszczeń w części dziennej. Natomiast na piętrze pion komunikacyjny rozdziela część nocną z pokojami dzieci i pokojem gościnnym, od części nocnej z sypialnią główną, dostępną z antresoli nad pokojem dziennym. W części sypialni głównej rodziców mamy część do spania, część wypoczynkową – mały salonik, dużą garderobę oraz łazienkę z wanną i prysznicem.

Ekskluzywne domy i rezydencje

Na elewacji zaproponowano śnieżnobiały tynk elewacyjne, gładki, wielkoformatowe płyty betonu architektonicznego, zabielone oraz fragmentaryczne elementy z białej blachy perforowanej. W związku z pewnym rozrzeźbieniem formy, elewacja jest niemal jednobarwna. A zadaszenia, żyletki i łamacze światła tworzą na elewacji dodatkową grę świateł, dzięki czemu kolorystyka mogła być jednolita. Duże przeszklenia na południu i fortecowy charakter od frontu to dodatkowe cechy naszych projektów dostosowujących się do stron świata oraz otoczenia, jak również pełnych kontrastów i suspensów. Wyraźnie także podkreślono wejście i dodano mu reprezentacyjnego charakteru, co jest dla nas równie ważne w naszych projektach i założeniach. Ramy okalające, zwane też wstęgami, to też nasza cecha charakterystyczna, przywodząca na myśl domy modernistyczne, kalifornijskie rezydencje i białe wille Richarda Neutry, czy grupy The New York Five.

Nowoczesne domy i wille Warszawa

Dom nowoczesny może być również funkcjonalny. Zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz mamy ciekawe przestrzenie do zagospodarowania. Zadaszony taras, taras słoneczny, taras frontowy dostępny z pokoju gościnnego i z pralni, częściowo zacienioną elewację od strony południowej to elementy tworzące ciekawe kształty i całościową bryłę. Prostokątny układ drugiej kondygnacji, nachodzącej na przyziemie w kształcie litery L, tworzy dynamiczną i nowoczesną formę tego podwarszawskiego domu. Wykusz w kuchni, cofnięcie garażu oraz górne ramy, jak i pośrednie tarasy i zadaszenia czynią, iż ten budynek wygląda mocno indywidualnie i niebanalnie. A dobre położenie stron świata na działce umożliwiło dodatkowo, poprawne rozlokowanie pomieszczeń w obiekcie. Kuchnia od północy i wchodu z widokiem na ulicę i wejście, garaż i pomieszczenia techniczno – gospodarcze od północy. Garderoby i łazienki na piętrze również zostały ulokowane na północy, natomiast pokoje od południa. Dzięki temu nie tylko funkcja domu jest dobra, ale również jego nasłonecznienie, związane z operowaniem słońca.

projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego

szkicowe bryły budynku mieszkalnego

Biała willa pod Warszawą

Projektując i wykonując projekty indywidualne domów, zawsze poprzedzamy je dokładną koncepcją projektową: urbanistyczną i architektoniczną. Funkcja i bryła projektowana jest równocześnie. Myślimy nie tylko o pomieszczeniach, ale o ich aranżacji i późniejszym użytkowaniu. Znamy potrzeby naszych Klientów i wiemy o co pytać i czego się dowiedzieć od przyszłych mieszkańców, by dobrze dopasować dom, przestrzeń i pozostałe elementy do ich stylu życia i potrzeb. Liczy się nie tylko bryła, jej forma i proporcje, ale również kompozycja elewacji, układ okien i rozmiary poszczególnych elementów na elewacjach. Ale o tym stanowi również detal, wiedza o możliwościach projektowych, które wpływają na elementy budowlane, ich rozmiary, wielkości i kształty. Detal tworzy zatem architekturę, a wykonując koncepcję musimy wiedzieć, jak będzie to zaprojektowane, narysowane, a potem zbudowane. Ale o to zadba już później zespół projektowych architektów z BIAMS.

koncepcje domów Warszawa

szkic domu jednorodzinnego z dachem płaskim

Architekt Warszawa

Projekt indywidualny to dostosowanie do działki, potrzeb właścicieli oraz estetyki, jak również do wymogów prawnych. Co ciekawe na tym terenie według MPZP jest nakaz dachów dwuspadowych lub wielospadowych o kącie nachylenia od 25 stopni. Stąd zastosowano niewidoczny dach pogrążony za attykami z odwodnieniem obwodowym wewnętrznym. Zatem jeśli chcemy bardzo nowoczesny obiekt, nawet na trudnym terenie, są metody na interpretację przepisów i ich wykorzystanie w sposób właściwy. Ale do tego konieczne jest doświadczenie, znajomość przepisów oraz realizacja w wielu starostwach i urzędach na terenie całej Polski. A wymogi te spełnia BIAMS pracownia architektoniczna działająca w całej Polsce i specjalizująca się właśnie w indywidualny domach i rezydencjach jednorodzinnych.

architekt Warszawa

Nowoczesny dom pod Warszawą

elewacja ukrytym dachem

elewacja domu z dachem płaskim i spadzistym

Zespół architektów opracowujący domy jednorodzinne

Wysoka jakość naszych projektów jest również spowodowana dobrą koordynacją pracy i kontrolą na każdym etapie oraz ich sporządzenie przez doświadczony i profesjonalny zespół projektowy.  Architekt koordynujący Marcin Sieradzki czuwa nad analizami, koncepcją i współpracą z Klientem, a zespół projektowy opracowuje każdy z elementów składowych, indywidualnego projektu domu jednorodzinnego. Cały temat tworzy więc wiele osób, dzięki czemu kolejni członkowie zespołu, dołączający do projektu, weryfikuje pracę poprzedników:

Analizy:                                                 Marcin Sieradzki i Rafał Gostkiewicz

Funkcja i bryła:                                 Marcin Sieradzki

Dokumentacja wstępna:            Magdalena Mieleszko (MagdaEm – inwestycje i nieruchomości)

Geotechnika:                                    GeoArt Warszawa

Geodezja:                                            UsGeo Agnieszka Kamińska

Elewacja i wizualizacja:               Olek Olejniczak

Architektura:                                     Patrycja Wawrzyniak

Sprawdzający:                                   Aleksander Przepiórkowski

Wnętrza i aranżacja:                     Małgorzata Lipiec

PZT, opisy i koordynacja:            Izabela Filipczak

Konstrukcja (PB/PT/PW):          Sławomir Jagiełło i Łukasz Boczkowski (JASProjekt)

Instalacje sanitarne:                      Tomasz Rydzyński (Ekosystem)

Instalacje elektryczne:                 Maciej Osiński (ProjektEL)

Teren i dodatkowe:                        Izabela Filipczak i Marcin Sieradzki

Detale:                                                  Kuba Popłoński i Rafał Gostkiewicz