W niewielkiej leśnej miejscowości w gminie Lutomiersk mieliśmy przyjemność zaprojektować nowoczesny dom typu stodoła o wielkości dla powierzchni użytkowej do 100 m2 (powierzchnia netto – podłóg z pomieszczeniami gospodarczymi około 120 m2). Do tego na działce mamy garaż o powierzchni zabudowy około 30 m2.

Nowoczesne domy Łódź

Mimo niewielkich rozmiarów tego domu, bryła jest nowoczesna, zgrabna, estetyczna i nowoczesna. Budynek mieszkalny w stylu skandynawskim jest dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Lecz wysoka ścianka kolankowa – ponad 160 cm – sprawia, że kondygnacja poddasza jest w pełni wykorzystana.

Projektowanie małych domów jednorodzinnych

Na przyziemiu do domu wchodzimy do otwartego przedsionka, a dalej do komunikacji. Z przedsionka mamy dostęp do łazienki z prysznicem, a z korytarza do pokoju gościnnego na przyziemiu, do pomieszczeń gospodarczych (kotłownia i pralnia), a dalej do części dziennej. W drugim wariancie funkcjonalnym dla Klientów pomieszczenia gospodarcze zamienione są z pomieszczeniem sanitarnym łazienki co nie wpływa na estetykę, a dla niektórych może poprawić funkcjonowanie. Kuchnia i jadalnia są otwarte i w formie aneksu. Z kuchni mamy dostęp do niewielkiej spiżarni. W tej części znajduje się również otwarta klatka schodowa i część kominkowa. Duża część salonu jest otwarta na dwa piętra, a piętro ma częściowo formę antresoli. Po wejściu klatką schodową dostajemy się do otwartego gabinetu, z którego mamy widok na pokój dzienny i przeszklony na dwie kondygnacje szczyt budynku jednorodzinnego. Na piętrze jest oprócz wspomnianego pokoju do pracy sypialnia główna z otwartą łazienką i wnęką na garderobę. Jedynie WC i prysznic wydzielone są z reszty pomieszczenia szklanymi kabinami. Z sypialni mamy wyjście na balkon, a z pokoju dziennego i jadalni na obszerny taras.

Pracownia projektowa Łódź – BIAMS Architekt

Obiekt położony jest niemal na środku działki. Pokój dzienny mamy od strony południowej, a kuchnię od strony wejścia tj. zachodu. Taras położony jest natomiast po stronie południowej i zachodniej. Zachodnia część jest dodatkowo zadaszona ażurowymi konstrukcjami drewnianymi krytymi szkłem. Po północnej stronie działki znajduje się garaż jednostanowiskowy oraz wiata jednostanowiskowa i drewutnia również zadaszona. Bryła garażu i materiały na jego elewacji korespondują z wyglądem domu, a zadaszenie wiaty i drewutni jest tożsame co zadaszenie tarasu.

Projekty domów jednorodzinnych Łódź

Nowoczesne projekty elewacji domów

Elewację budynku mieszkalnego jednorodzinnego zaprojektowano w nowoczesnym stylu. Szara blacha na rąbek przechodzi na elewacje obiektu, a drewniane wykończenia z desek dodają naturalnego charakteru. To wszystko uzupełnione o betonowe akcenty (tynk dekoracyjny efekt betonu) sprawiają, iż otrzymujemy elegancką architekturę. Natomiast przeszklone szczyty i brak okapów dodają minimalistycznego charakteru. Nowoczesne formy, w tym nietypowe kształty otworów okiennych sprawiają, że obiekt mimo prostego rzutu i formy ma indywidualny i niepowtarzalny charakter. A loftowe rozwiązania wnętrza, otwarta część dzienna z antresolą sprawiają, że również przestrzenie mieszkalne tego obiektu są ciekawe i dopasowane do potrzeb inwestorów.

Projekty domów pasywnych Łódź

Założono, iż dom w będzie niemal pasywny. Obiekt położony na ocieplonej od spody płycie fundamentowej będzie miał ściany ocieplone wełną gr. 20 cm. Zastosowana zostanie pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, a dodatkowo w salonie ustawiony zostanie kominek typu koza, który dogrzeje pokoje na poddasz i antresoli. Na dachu zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. A w całym domu zastosowane zostanie ogrzewanie podłogowe oraz klimatyzacja. Z dachów i tarasów będzie odzyskana woda do podlewania ogródka (kanalizacja deszczowa lokalna do szczelnego zbiornika z przelewem), a na terenie zlokalizowany zostanie mały sad, ogródek warzywny, „catio” – wybieg dla kotów oraz kompostownik. Na terenie zaprojektowano również studnię oraz instalację kanalizacji sanitarnej w postaci lokalnej oczyszczalni ścieków.

Wnętrza domów Łódź

Projektując nasze domy myślimy już o wnętrzach, aranżacji i docelowych przestrzeniach uzyskując tym samym dobre projekty i rozwiązania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W koncepcji planujemy już energooszczędność domów jednorodzinnych, dobieramy materiały, technologię wykonania oraz proponujemy rozwiązania instalacyjne i techniczne. Równolegle kontrolując budżet wykonania obiektu i dostosowując finanse do wymagań Klienta proponując rozwiązania zamienne i jak najbardziej korzystne ekonomicznie i technicznie. Jako biuro projektowe wspieramy naszych Klientów radą i pomocą na każdym etapie projektowym, a później na każdym etapie powstawania obiektu.

architekt Marcin Sieradzki

– projektant domów pasywnych, energooszczędnych i inteligentnych.