Tym razem mamy przyjemność projektować budynek wielorodzinny w Warszawie w dzielnicy Wawer przy jednej z głównych ulic. W najbliższej okolicy mamy zarówno zabudowę z wielkiej płyty z lat 70-tych i 80-tych, niewielkie budynku jednorodzinne oraz przestronne inwestycje deweloperskie z ostatnich lat.

Koncepcje projektowe do warunków zabudowy

Trudność działki polega na gęstej otaczającej zabudowie oraz niewielkich rozmiarach samej działki (nieco ponad 1000 m2). Dodatkowo kolejna trudność to warunki zabudowy, które z jednej strony umożliwiły zabudowę na niemal 10 kondygnacji, to z drugiej strony zapis o konieczności 1,5 miejsca na każde mieszkanie spowodował, iż musimy zaprojektować dwie kondygnacje podziemne parkingu, a warunki gruntowe nie są proste…

 

Projektant budynków wielorodzinnych

Powstały dwie podobne koncepcje oparte na tym samym założeniu i wytycznych urbanistycznych oraz o bardzo podobnym układzie przyziemia i kondygnacji powtarzalnych budynku.

Budynek mieszkaniowy numer 1

Wersja pierwsza zakłada bardziej budżetowe rozwiązania elewacyjne w postaci tynków i okładzin klinkierowych oraz gotowych paneli drewnopodobnych od strony dziedzińca. Mamy tu większe mieszkania, lecz mniejsze przeszklenia. Mamy tu nieco niższy standard i jakość niż w wersji drugiej.

 

Budynek mieszkaniowy numer 2

Druga wersja założenia umożliwia realizację większej ilości mniejszych mieszkań. Stąd na elewacji więcej przeszkleń, balkonów i zadaszeń. Pojawiają się również deski kompozytowe, fasada szklana w dolnej części z usługami, okładziny z płty włókno-cementowych na wybranych bryłach oraz spieki w dolnej części budynku. Mamy też przeszkloną klatkę schodową i ładniejsze balustrady – w wielu miejscach jako szklane samonośne. Na nasze szczęście wybrana została wersja ładniejsza, co może w przyszłości przełożyć się na wyższą cenę mieszkań oraz wzrost rangi projektowanego budynku.

 

Budynki wielorodzinne Warszawa

Projekty elewacji budynków kubaturowych

Jednakże w obu elewacjach mamy wyraźne podkreślenie poszczególnych brył, by budynek nie był za masywny i za ciężki. Mamy wyróżnienie części dolnej z usługami i pomieszczeniami technicznymi, by budynek sprawiał wrażenie lżejszego i lewitującego nad ziemią. Mamy też konstrasty nie tylko na czarno-białej elewacji z szarymi akcentami, ale także w rozdziale poszczególnych elewacji: nowoczesna, wręcz biurowa elewacja od strony ulicy głównej, kontrastuje z ciepłą, przyjazną z obwodowymi balkonami elewacją od strony tylnej z wyraźnie zarysowanym dziedzińcem.

Projekt budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Kształt budynku jest ściśle dostosowany do otaczającej zabudowy, do przepisów dotyczących zacieniania i nasłoneczniania oraz do wymogów związanych z przesłanianiem. A same mieszkania są ta zaaranżowane, by spełniać wymogi przewietrzania oraz wymogi dotyczące przepisów dla lokali w budynkach wielorodzinnych z rozporządzenia Ministra Infrastruktury (WT – Warunki Techniczne). Stąd nietypowy kształt budynku, który musiał również wpisać się w działkę i nie przekroczyć zadanej powierzchni zabudowy oraz nieprzekraczalnej linii zabudowy wyznaczonej na froncie działki, od strony ulicy.

Biuro projektowe Łódź, Warszawa, Poznań, Wrocław

Nasza pracownia działa na rynku od 15 lat, a w budynkach mieszkalnych specjalizuje się od lat 10-ciu. Dodatkowo mieliśmy pełną styczność z budowami budynków mieszkalnych oraz nadzorowaniem tychże budów znając problemy od kuchni. Do tego typu obiektów konieczne jest zatem duże doświadczenie. A duży, skomplikowany i trudny projekt, przy bardzo wielu wymaganiach, wytycznych i przepisach powstanie tylko gdy mamy doświadczenie. Dlatego zapraszamy do pracowni architektonicznej BIAMS, a nasz zespół architektów, wsparty przez duże biura branżowe pomoże w realizacji na każdym etapie: od analiz, koncepcji i warunków zabudowy, poprzez projekty budowlane, pozwolenia i projekty wykonawcze, na nadzorach, kierownictwie, obsłudze budowy oraz odbiorach częściowych i końcowych kończąc.