Prezentujemy dom jednorodzinny, wolnostojący, parterowy położony w malowniczych okolicach Warmii na pograniczu województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Domy inne niż wszystkie
Projekty rezydencji
Obiekt zaprojektowano na planie litery H. Jego powierzchnia to około 500 m2. W tym przypadku powierzchnia podłogi to również powierzchnia podłogi to niemal powierzchnia użytkowa, gdyż garaż z warsztatem zaprojektowano po za obrysem obiektu jako budynek gospodarczy wolnostojący. Na terenie zaprojektowano również wiatę, małą farmę folotowoltaiczną, ogródek warzywny i boisko do ćwiczeń z siłownią zewnętrzną.
Funkcje dużej willi
W środkowym skrzydle znajduje się część wejściowa z obszernym holem, nad którym rozpościera się antresola z mini pracownią, gabinetem i częścią gościnną. Pod otwartą antresolą zaprojektowano pomieszczenia gospodarcze – pralnię, WC z łazienką, spiżarnię oraz kącik wypoczynkowy. Skrzydło po prawej, tj. północne, ułożone ze wschodu na zachód zawiera część nocną z sypialniami, siłownią, kotłownią i garderobami oraz łazienkami prywatnymi. Skrzydło po lewej, południowe, również położone wzdłuż, zawiera w pełni otwarte salon jadalnię i kuchnię. Nie ma tu małych pomieszczeń i braku przestrzeni, a wszelkie pomieszczenia dodatkowe i magazynowe zlokalizowano poza domem.
Dom typu hacjenda
Taki układ umożliwia stworzenie dwóch dziedzińców wejściowego, zlokalizowanego w tym przypadku od wschodu oraz zachodniego z częścią ogrodową. Wokół części dziennej zaprojektowano obwodowy taras, który jest zlokalizowany na wschód (przy kuchni), na południe (przy jadalni) oraz na zachód (przy salonie), tak by cały dzień móc korzystać ze słońca. Dodatkowo na północny wschód mamy widok na jeziora i lasy, a na południe na las i wzgórza. Każdy szczyt zawiera pełne, wysokie przeszklenie i kryją się zanim odpowiednio: siłownia, sypialnia na przeciw, w jednym skrzydle oraz kuchnia od wschodu i część wypoczynkowa w drugim skrzydle.
Elewacje domów regionalnych
Na całej elewacji zastosowano tradycyjną cegłę czerwoną ręcznie robioną i cegłę regionalną. Nie zabrakło również ciekawego detalu i elementów ozdobnych z cegły jak pilastry, gzymsy, blendy, obwoluty. Zaprojektowano również nadproża z cegły typu Kleina oraz ceglane parapety. Na detal architektoniczny użyto cegły nowej, a wypełnienia wykonano z cegły starej. Również cokół jest z nieco innej cegły, by dodać zróżnicowania dla jednokolorowej elewacji. Dach pokryto dachówką ceramiczną w kolorze grafitowym. Stolarka okienna wykonana jest z bielonego drewna dębowego. Z tego materiału są również pozostałe elementy drewniane. W tym zasługujące na uwagę wysunięte dachy z charakterystycznymi elementami zdobniczymi nawiązującymi do stylu Świdermajer, czerpiącego z domów szwajcarskich, austriackich, czy rosyjskich daczy. Także tarasy, ich podpory oraz balustrada to indywidualne projekty ciesielki pod Klienta.
Nowoczesne elementy w budynkach tradycyjnych
Mimo wielu nawiązań do tradycji, regionalizmu tego indywidualnego domu jednorodzinnego, mamy wiele elementów z nowoczesnych rezydencji: antresole, sufity katedralne, przeszklone szczyty, otwarte przestrzenie. Nie wspominając już o nowoczesnych technologiach: gruntowa pompa ciepła, ciepły fundament (płyta fundamentowa) z ogrzewaniem podłogowym, wentylacja mechaniczna z rekuperacją z gruntowym wymiennikiem ciepła, panele fotowoltaiczne, stacja uzdatniania wody, agregat prądotwórczy i pakiet domu inteligentnego.
Rozwiązania indywidualne dla Klientów BIAMS
Jak widać w naszej pracowni powstają nie tylko minimalistyczne domy z płaskim dachem, ultranowoczesne wille, ale również domy tradycyjne, regionalne i historyzujące. Wynika to z naszego indywidualnego podejścia do Klienta. Dostosowujemy się w pełni do potrzeb Zamawiającego, jego nietypowych wymagań, do działki oraz do uwarunkowań bliższego i dalszego otoczenia w tym regionu i krainy. Ile domów, tyle ludzi, stąd nasze projekty są różne, wielorakie i w pełni specyficzne dla danych wymagań, oczywiście przy zachowaniu zasad architektonicznych, budowlanych, estetycznych, w zgodzie z najnowszymi trendami i zasadami.
You must be logged in to post a comment.