Kto nie marzył o własnej „działce”, na której po ciężkiej pracy w weekend lub wakacje można odpocząć, zrobić grilla, zaprosić znajomych i rodzinę.
Projektowanie domów letniskowych
Pierwszym krokiem jest odpowiedni wybór terenu, jego położenia (odległość od głównego miejsca zamieszkania) i typu (czy jest to działka leśna, czy budowlana, czy rekreacyjna, czy siedliskowa). To na jaki budynek letniskowy zdecyduje się inwestor zależy jaką ma pełnić funkcję. Może bowiem być to domek jedynie na ciepłe okresy w roku, kiedy można w pełni wykorzystać również teren, a może być to większy dom, który po jakimś czasie może pełnić rolę domu całorocznego. Tutaj można skupić się właśnie na dwóch typach domów letniskowych.
Małe i niewielkie budynki do 35 m2
oraz budynki na małe i wąskie działki
Tego typu domy nie wymagają składanego do urzędu pozwolenia na budowę, jedynie mogą być wykonywane na zgłoszenie lub nawet bez pozwolenia. Posiadają one najczęściej konstrukcję drewnianą i technologią szkieletową. Są one wielokrotnie budowane bez fundamentów lub jedynie z fundamentami lokalnymi (stopy fundamentowe). Nie posiadają podpiwniczenia, a ewentualne narzędzia czy sprzęty trzymane są w zbudowanej w ogrodzie komórce. Na rynku jest wiele ofert z gotowymi projektami takich domków, jednak wybór jest niewielki i większość z nich wygląda bardzo podobnie. Są raczej tradycyjne, bez nowoczesnego designu i materiałów. Trzeba również pamiętać, że połączony z domkiem taras wliczany jest w powierzchnię zabudowy, dlatego często lepiej po prostu zadaszyć część ogrodu, co pozwala na zaprojektowanie dodatkowego pomieszczenia w samym obiekcie. Potencjalne piętro w takim budynku często stanowi antresolę. W takich budynkach często spotykamy również balkon. Klatki schodowe (schody na piętro są wąskie i małe).
Taki domek winien posiadać doprowadzenia wszelkich instalacji. Przed wszystkim elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną rozwiązaną najczęściej poprzez zbudowanie studni oraz szamba (zbiornik bezodpływowy na nieczystości płynne). Zwyczajowo są to tanie w budowie domki, które wykorzystywane są jedynie w ciepłych okresach letnich, dlatego nie stosuje się w nich rozwiązań izolacyjnych, a ogrzewanie jest jedynie elektryczne przy pomocy przenośnych grzejników. Dobrze jest zaprojektować wygodne rozmieszczenie gniazd elektrycznych, które pozwolą na swobodne korzystanie z nich przez użytkowników (sprzęty elektroniczne) bez konieczności ciągłego stosowanie przedłużaczy. Pamiętać należy o odpowiednim zabezpieczeniu takie domku przed pożarem, gdyż jest on wykonany z materiałów łatwopalnych i łatwo rozprzestrzeniających ogień.
Domy letniskowe powyżej 35 m2
Są to domy, które przed rozpoczęciem budowy wymagają posiadania pozwolenia na budowę, w którego skompletowaniu może nam pomóc zatrudniony architekt. W tym przypadku obowiązują wszystkie przepisy z prawa budowlanego, które przypisane są każdemu budynkowi mieszkalnemu.
Wielkość będzie zależna od tego jaką funkcję ma pełnić budynek i jaki jest budżet inwestora. Mniejsze mogą różnić się od poprzednio omawianych jedynie posiadaniem fundamentów i tym, że są murowane. Większe mogą w niedalekiej przyszłości pełnić rolę domów całorocznych.
Domy całoroczne, niewielkie do 100 m2
Jest to bardzo dobra alternatywa mieszkania w wielorodzinnym budynku mieszkalnym, jednak wymaga ona posiadania lub zakupu terenu. Zazwyczaj są to budynki z płaskim lub dwuspadowym dachem bez poddasza użytkowego. Najczęściej są one parterowe co pozwala na kontakt z ogrodem praktycznie z każdego pomieszczenia. Brak schodów jest korzystne dla rodzin z małymi dziećmi lub, których członkami są osoby w podeszłym wieku, gdyż minimalizuje to ryzyko wypadku. Garaż nie jest wliczany w powierzchnię domu, co rozwiązuje się poprzez wybudowanie dodatkowej wiaty lub jako obiekt wolnostojący. Dzięki zastosowaniu dobrej izolacji (tzw. ocieplenie domu) można zastosować ogrzewanie elektryczne. Koszty miesięczne będą porównywalne, a unika się kładzenia skomplikowanej instalacji CO.
Należy jednak pamiętać, że przez rozpoczęciem tego typu domu trzeba mieć ten sam komplet pozwoleń co w przypadku normalnego domu jednorodzinnego. Podobnie wygląda sprawa ceny projektu, jednak to na czym można zaoszczędzić, to na pewno wykończenie, gdyż jest ono liczone zawsze od metra kwadratowego i w domach tego typu może być bardziej oszczędne, gdyż będzie mniej intensywnie eksploatowane.
You must be logged in to post a comment.