Wyobraź sobie, że wszystkimi urządzeniami w swoim domu możesz sterować za pomocą Smartfona. Inteligentny dom to zaawansowany technicznie budynek, w którym wszystkie instalacje są ze sobą połączone wspólnym systemem sterowania i diagnozowania.
Wykorzystując informacje pochodzące z czujników, system jest w stanie sam dostosować warunki panujące w domu do obecności użytkowników, czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak temperatura, nasłonecznienie czy wilgotność powietrza. Na przykład wykonując pomiary w poszczególnych pomieszczeniach i na podstawie zebranych danych na temat czasu spędzanego w nich przez użytkowników, system utrzymuje temperaturę na optymalnym poziomie w konkretnych godzinach i pomieszczeniach. Innym przykładem jest sterowanie żaluzjami zewnętrznymi czy roletami antywłamaniowymi w zależności od stopnia nagrzania pomieszczenia, zbyt mocnego nasłonecznienia czy potrzeby zachowania bezpieczeństwa w nocy lub podczas nieobecności domowników. Dzięki temu inteligentny budynek znacznie poprawia komfort życia codziennego i obniża zużycie energii.
Dom inteligentny umożliwia sterowanie niemal każdym urządzeniem znajdującym się w budynku, poprzez podłączenie instalacji do Internetu. Z każdego miejsca na Ziemi, w każdym momencie można kontrolować i wpływać na to co aktualnie dzieje się w naszym domu, np. włączyć światła, zmienić temperaturę czy włączyć ulubioną muzykę. Co znaczy, że za pomocą Smartfona możemy przed powrotem do domu z pracy, podwyższyć temperaturę, przewietrzyć pokoje albo zaparzyć kawę w ekspresie.
Dodatkowo zintegrowany system znacznie poprawia bezpieczeństwo budynku i jego mieszkańców. W przypadku awarii lokalizuje jej miejsce i w razie potrzeby odcina dopływ gazu czy wody, powiadamia o problemie właściciela, a nawet może wezwać pomoc techniczną. Integracja z systemem alarmowym i monitoringiem pozwala na przeprowadzenie symulacji obecności domowników na podstawie wcześniej zapisanych przez system informacji, co pomaga chronić dom przed ewentualnym włamaniem. Co więcej przy każdej próbie dostania się do budynku podczas nieobecności domowników, gdy alarm jest włączony, w zależności od ustawień, może zostać uruchomiony sygnał dźwiękowy odstraszający intruza, powiadomiony właściciel lub od razu odpowiednie służby.
Pomimo tak wielu możliwości jakie daje inteligentny dom, wcale nie potrzebuje setek kabli. Okablowanie budynku inteligentnego różni się od tradycyjnego, wykorzystując postęp technologiczny zapewnia maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Wykorzystuje się jeden przewód – magistralę – łączącą wszystkie urządzenia do pomiaru, sterowania i kontroli. Co umożliwia zdalne sterowanie instalacjami w inteligentnym domu przy pomocy Internetu (wystarczy zainstalować aplikację na tablecie lub Smartfonie).
Koszt instalacji inteligentnego systemu jest trudny do określenia, wszystko zależy od stopnia nasycenia funkcjami. Co ciekawe instalacja magistralna w ogólnym rozliczeniu może być tańsza od konwencjonalnej 15-20%, ponieważ pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji.
Rozwiązania wykorzystywane w domach inteligentnych jeszcze niedawno dla większości ludzi były całkowitą abstrakcją, kaprysem bogatych lub zabawką. Obecnie stosowane technologie stają się coraz bardziej popularne, a tym samym znacznie tańsze i dostępne dla wszystkich.
Przykład naszej koncepcji domu energooszczędnego z systemami inteligentnymi
You must be logged in to post a comment.