Obiekty na skarpach, wzgórzach i wzniesieniach cechują najczęściej duże walory estetyczne, ale również nietypowe rozwiązania funkcjonalne. Nie tylko ze względu na zalety widokowe, ale przede wszystkim naturalne ukształtowanie terenu. Projekty na pochyłych działkach są trudne i wymagają dobrego wpisania się w otoczenie. W tym przypadku, przy spadku powyżej 15% zaprojektowano dom trzypoziomowy o powierzchni ponad 800 m2, znajdujący się w powiecie bełchatowskim.

trzykondygnacyjny dom na wzgórzu
Domy na skarpach stanowią nie lada wyzwanie projektowe. Istniejące ukształtowanie terenu stawia wiele ograniczeń w stosunku do płaskich działek. Wśród największych można wyróżnić się m.in. stabilność gruntu, zwłaszcza podczas intensywnych opadów atmosferycznych, prawidłowe odwodnienie czy też zarządzanie zarządzanie zasobami wodnymi.
Trudne usytuowanie budynku nie jest jednak dla nas przeszkodą. Nasi architekci dzięki wiedzy i doświadczeniu tworzą projekty nowoczesne, a przy tym spełniające wymagania techniczne. Często zakładają zastosowanie fundamentów schodkowych, które przekładają się na większą solidność i trwałość podstawy obiektu.
Wybierając projekt domu na skarpie trzeba wziąć pod lupę również inne kwestie, takie jak m.in. właściwy kąt nachylenia dachu czy też prawidłowe osadzenie konstrukcji budynku. Przeprowadzamy inwestorów przez cały proces, tłumacząc każdy z uwzględnionych elementów. Naszym celem jest stworzenie projektu, który jest nie tylko gwarancją bezpieczeństwa, ale również dobrego designu, wpisującego się w upodobania klienta.
Projekt domu na skarpie – czym się charakteryzuje?
Dom zaprojektowano jako trzykondygnacyjny. Kondygnacja najwyżej położona to ta od strony ulicy, z której widać tylko nieduży jednokondygnacyjny prostopadłościan. Mieści się w nim garaż, wejście główne, pokoje gościnne i gabinet z widokiem na podjazd. Z frontu zaprojektowano również dwustanowiskową wiatę. Kolejna kondygnacja, częściowo nadziemna, a częściowo podziemna i zlokalizowana poniżej mieści dwie sypialnie oraz antresolę z widokiem na pustkę wysokiego salonu. W części podziemnej zlokalizowano natomiast strefę hobby i SPA. Z kolei kondygnacja najniższa stanowiąca poziom minus 3 stanowi tak naprawdę kondygnację właściwą mającą styk z ogrodem. W niej mieści się część dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią oraz duża strefa Master Bedroom z sypialnią, z własną łazienką i garderobą. W ten sposób, co wynikło bezpośrednio z klifowego terenu powstał dom kaskadowy, kilkukondygnacyjny.
- rzut 0
- rzut -2
- rzut -2
Przedstawiony projekt domu na skarpie to doskonały dowód na to, że istniejące ukształtowanie terenu wcale nie musi wpływać na funkcjonalność i wygodę użytkowania budynku. Budując domy na skarpach bierzemy pod uwagę zarówno wymagania inwestorów, jak i możliwości kreowane przez warunki. Pierwszym krokiem zawsze jest wizja lokalna, w której uczestniczy dyrektor pracowni BIAMS. Dzięki temu możemy na żywo przeprowadzić analizę działki i ustalić odpowiedni plan działania. Tak też uczyniliśmy w przypadku domu na skarpie – to inwestycja, która przetrwa wiele lat pomimo wyzwań terenowych.
Odpowiedni projekt domu pozwolił w pełni wykorzystać potencjał działki budowlanej i otworzyć całkiem nowe możliwości przed jego mieszkańcami. Budynek dzięki wielopoziomowej konstrukcji idealnie wpisuje się także w krajobraz przestrzenny – prosta, minimalistyczna bryła domu na tle terenów zielonych to prawdziwe dzieło sztuki architektonicznej. Ponadto front budynku, jak i pozostałe elementy konstrukcyjne obfitują w przeszklenia, które pozwalają wpuścić dużą ilość światła słonecznego do wnętrza i jednocześnie zagwarantować widoki zapierające dech w piersiach.
Dom na skarpie z garażem projektu pracowni BIAMS to dowód na to, że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Znalazło się w nim miejsce także dla funkcjonalnego pomieszczenia gospodarczego.
Nowoczesny dom na skarpie – jak połączyć nowoczesność z wymagającym terenem?
Dom zaprojektowano w monochromatycznej kolorystyce, w zimnej tonacji. Na elewacji zastosowano duże połacie grafitowego tynku o gładkiej strukturze, pasujące do antracytowych okien. Natomiast wypełnienia i liniowe elementy zaprojektowano jako ściany ozdobione białą klinkierową cegłą. Forma poszczególnych przenikających się brył, liniowych przeszkleń, ram i wstęg okalających okna oraz proste materiały elewacyjne przywodzą na myśl domy klasyków modernizmu i nowoczesne domy w stylu międzynarodowym. Nie bez znaczenia dla formy obiektu są również proporcje brył oraz kompozycje poszczególnych elewacji, jak również kontrast płaszczyzna ciemnych – okna o szary tynk z tymi jasnymi, białymi – cegła.
- dom modernistyczny wejście
- front domu – widzimy tylko bud. jednokond.
Nowoczesny dom na skarpie to synonim minimalizmu, który wyróżnia się ponadczasowym charakterem. Nigdy nie wychodzi z mody, a do tego zawsze prezentuje się nienagannie. Ponadto proste formy w projekcie znakomicie nawiązują do otoczenia natury i doskonale z nią współgrają. Postawienie na luksusowe materiały budowlane i wykończeniowe nadają bryle unikatowego sznytu. Nie można przejść obok niej obojętnie. W przypadku budowy domu na skarpie zdecydowaliśmy się na zastosowanie dachu płaskiego w miejsce tradycyjnego dachu dwuspadowego. To ukłon w stronę nowoczesnej elegancji, dzięki której cały projekt wyróżnia się ekskluzywnym charakterem.
Basen na skarpie – projekt dopasowany do terenu
Wokół domu zaprojektowano obszerny taras, częściowo zadaszony kondygnacją powyżej, a w niego wtopiono wiszący nad skarpą basen. Tak zwany basen Infinity z przeszkloną jedną ścianą z widokiem na las i otaczające pagórki. Kondygnacja pośrednia również zawiera swój własny, częściowo zadaszony balkon z pięknym widokiem na otoczenie. Natomiast na dachu obu kondygnacji zaprojektowano na części taras słoneczny dostępny z najwyższego i wejściowego piętra. Z każdego niemal pokoju widać podłużny basen, a z dla widoku z salonu stanowi świetne tło dla dalszych planów. A dodatkowo w słoneczne dni odbijająca woda sprawia, że pomieszczenie lśni od promieni słońca.
- dwukondygnacyjna część dzienna z basenem
- projekt domu z basenem
Basen na skarpie to prawdziwa gratka dla miłośników wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu zaprojektowaliśmy przestrzeń w taki sposób, aby spełniała wymagania techniczne i użytkowe. Ponadto jest prywatny basen do złudzenia przypomina ten rodem z ekskluzywnych, pięciogwiazdkowych hoteli w największych kurortach na świecie. Właściciele nie muszą więc wybierać się w daleką podróż, aby zaznać prawdziwego luksusu w swoich czterech ścianach, a do tego napawać się zapierającymi dech w piersiach widokami – lasu, wzniesień i bujnej flory.
Architekt domów na skarpie, nietypowych domów i więcej
W naszej pracowni przygotowujemy projekty domów indywidualnych, nietypowych, w tym projekty domu na skarpie, i na specjalne zamówienia. Są to domy dużych rozmiarów, jak wille i rezydencje. Częstokroć domy luksusowe z rozbudowanymi planami i funkcją. Opracowujemy domy z basenami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Projektujemy budynki mieszkalne z dużymi piwnicami, czy też domy częściowo podziemne. W projektach wykorzystujemy walory widokowe działki, strony świata oraz ukształtowanie terenu.
- dom na skarpie z dachem płaskim
- modernistyczny dom na skarpie
Indywidualne projekty domów na skarpie – o czym należy pamiętać?
Gdy teren jest trudny i skomplikowany, warunki gruntowe złożone (na skarpach jest tak zwyczajowo), a sam obiekt zalicza się do drugiej kategorii geotechnicznej (przy tego typu wykopach tak będzie) należy uzyskać wiele zgód i dokumentów dodatkowych. Potrzeba również wielu analiz i skomplikowanych ekspertyz oraz rysunków konstrukcyjnych. Tak było też w przypadku domu na skarpie Wiślanej, który jest właśnie budowany. A gdy do tego dochodzą skomplikowane wytyczne inwestora: fortecowy charakter, rozbudowana funkcja, nietypowe potrzeby, to należy do tematu podejść w pełni indywidualne i przede wszystkim profesjonalnie. Wymaga to działania dobrego i doświadczonego biura projektowego, jakim jest BIAMS. Dom na skarpie indywidualny projekt pozwolił na wzniesienie budynku, który jest funkcjonalny, użytkowy, a przy tym wpisuje się w ukształtowanie terenu. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie wyzwania i skutecznie rozwiązywaliśmy problemy. Ponadto nie bez znaczenia było również ukierunkowanie względem stron świata czy kąt nachylenia działki.

projekt domu na wzgórzu
Budowa domu z Biams – dlaczego warto zdecydować się na projekt domu na skarpie?
Nasze projekty wykonujemy kompleksowo, a nasz zakres usług jest bardzo szeroki. Możemy być przy inwestorze w każdym etapie inwestycyjnym dla budowy wymarzonego domu. Poczynając od wyboru działki i wstępnych analiz terenu, poprzez koncepcje i projekty budowlane oraz wykonawcze, a na nadzorach i pełnej obsłudze, odbiorach częściowych i końcowych kończąc.
Wizualizacje i koncepcje wykonujemy w całości u siebie w biurze, tj. na miejscu. A wszystkie rysunki architektoniczne też powstają u nas, z naszym zespołem doświadczonych architektów.
Wykonujemy też usługi z zakresu wszystkich branż (konstrukcja, instalacje, zarówno sanitarne, jak i elektryczne oraz teletechniczne /niskoprądowe), współpracując z tymi samymi wykonawcami od ponad 10 lat. Duże biura branżowe dysponują również kadrą kierowniczą, dzięki czemu możemy pełnić nadzory i inspekcje w każdej niemal specjalności. A nasze biuro współpracuje również z firmami od SmartHome i IoT; firmami kosztorysowymi oraz firmami od technologii pasywnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaprojektować niemal każde rozwiązanie i przeliczyć wszelkie koszty budowy.
Budowa na skarpie z pracownią BIAMS to skuteczny sposób na zrealizowanie inwestycji, która na pierwszy rzut oka może być niemożliwa. Wykorzystujemy jednak swoją wiedzę, kreatywność i doświadczenie z podobnymi projektami, które procentuje.
You must be logged in to post a comment.