W cichej spokojnej okolicy niedaleko od Gałkówka, w gminie Nowosolna, na działce o powierzchni niecałych 2000 m2, przyszło nam zaprojektować – nowoczesny dom parterowy z garażem dwustanowiskowym i z dachem dwuspadowym o powierzchni całkowitej około 220 m2 i powierzchni użytkowej nieco ponad 150 m2.
Koncepcje domów jednorodzinnych
Główną wytyczną do umiejscowienia domu na działce, były nie tylko strony świata, ale również istniejąca sąsiednia zabudowa oraz przede wszystkim widok na rezerwat przyrody Wiączyń. Natomiast dość zurbanizowane osiedle, w tej okolicy i liczne zabudowania sąsiednie, sprawiły, że strona ogrodowa domu oddzielona jest od ulicy garażem dwustanowiskowym z dachem płaskim oraz wykuszem kuchennym również z dachem, niemal bez spadków. Oczywiście nie odbyło się bez dostosowania do warunków i parametrów, zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy (MPZPG). Na szczęście nie są one tak bardzo restrykcyjne, jak w innych częściach gminy i dopuściły możliwość wykonania dachu dwuspadowego o małym spadku, dowolnego ustawienie kalenicy głównej względem ulicy oraz możliwość wykonania dachu płaskiego nad niewielką częścią budynku. No i mogliśmy użyć koloru czarnego zarówno na dachu, jak i na akcentach wykończeniowych elewacji…
Nowoczesne domy parterowe
Na froncie budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolnostojącego zlokalizowany jest garaż dwustanowiskowy, zaprojektowany, częściowo w bryle budynku, pomieszczania gospodarcze i techniczne (kotłownia gazowa, pralnia, składzik) oraz strefa wejściowa (u nas znów bez przedsionka), średniej wielkości WC i duża, półotwarta kuchnia wraz z przejściową spiżarnią, wszystkie znajdujące się w bryle frontowej. Natomiast w części tylnej ogrodowej znajduje się ułożona liniowo część dzienna z pokojem wypoczynkowym i jadalnią oraz część nocna, także liniowa, z dwoma pokojami i łazienką, jak również sypialnią główną z małą garderobą. W domu zaprojektowano łącznie 5 pokoi, w tym pokój dzienny, gdyż oprócz trzech sypialni w części nocnej, zlokalizowano, przy strefie wejściowej, mały pokój o powierzchni około 14 m2, który może służyć jako gabinet lub pokój gościnny. Stąd w niewielkich rozmiarów toalecie przy wejściu, wyodrębniliśmy prysznic bez brodzika z odpływem liniowym. Poddasze jest nieużytkowe i nieogrzewane, lecz będzie możliwość wyjścia przez wyłaz dachowy, zlokalizowany w komunikacji, w celu uzyskania dodatkowej przestrzeni magazynowej. Część dzienna ułożona została na zachód, część nocna z pokojami na wschód, a część wejściowa i duża kuchnia na południe.
Projekty domów parterowych
Dom składa się zatem z dwóch przenikających się brył. Z bryły frontowej z dachem płaskim ułożonej równolegle do ulicy i zasłaniającej cały ogród oraz bryły tylnej – prostopadłej do tej pierwszej – z dachem dwuspadowym, bezokapowym o mały spadku. Bryła tylna nachodzi w całości na bryłę frontową tworząc, swą ścianą szczytową jedno lico ze ścianą frontową uzyskując dzięki temu ciekawą elewację. Jedyne zakłócenie i ciekawy kontrast dla tej prostej, minimalistycznej formy to liniowe, horyzontalne okno kuchenne, nisza z wejściem głównym do domu, oraz wrota garażowe (brama garażowa segmentowa). Te dwa ostatnie w kolorze czarno-brązowym kontrastującym z niemal idealną bielą elewacji. W bryle z dachem dwuspadowym widać wyraźny podział na dwie części wzdłuż kalenicy budynku. Część zachodnia, dzienna zawiera duże przeszklenia, natomiast część wschodnia posiada harmonijnie ułożone pionowe okna, połączone pasami drewna. A dłuższa część nocna od części dziennej, w swym rzucie, przy zachowaniu jednolitego dachu spadzistego nad całością, umożliwiła uzyskanie zadaszonego tarasu, dostępnego z salonu.
Elewacje i bryły nowoczesnych domów
Większość elewacji wykończona jest w białym, gładkim tynku. Kontrastują z nią stolarka w kolorze antracytowym, wstawki z czarno-brązowego drewna oraz duże połacie okalających tarasów, również wykończone w niemal czarnym drewnie. Na uwagę zasługuje też wysunięta ściana, w czarnym kolorze, z winoroślą, zasłaniająca taras od strony ulicy. Całości dopełnia dach kryty dachówką ceramiczną, prostokątną, w kolorze czarnym oraz czarne obróbki blacharskie. Minimalistycznego charakteru dodają ukryte rury spustowe w ociepleniu (elementy pionowe odwodnienia) i schowane rynny (elementy poziome). Na uwagę zasługuje również fakt pokrycia bryły garażu białą, gładką cegłą klinkierową. Mamy tu zatem zastosowanie różnych odcieni i faktur bieli oraz czerni. Również kompozycja przeszkleń, pozwoliła uzyskać formę pełną kontrastów. Duże przeszklenia z jednej strony, czasem na wysokość dwóch kondygnacji przeciwstawiają się dużym połaciom ścian, niemal bez przeszkleń lub ze ścianami z niskimi oknami narożnymi lub liniowymi.
Dom parterowy z dachem spadzistym
Mimo, że dom jest parterowy udało się stworzyć niebanalną i ciekawą przestrzeń wewnętrzną. Liniowe ułożenie jadalni i salonu równoległe do kalenicy, wzdłuż działki, przy braku sufitu podwieszonego w tej części spowodowały, iż strefa dzienna ma dwie kondygnacje i jedną połać dachu nad swoją przestrzenią, co jest mocno nowatorskie i nietypowe, bo do tej pory w nowoczesnych stodołach części dzienne na dwa piętra były lokowane w szczytach i mały nad sobą dach dwuspadowy, a nie jednospadowy. Oba rozwiązania dają jednak możliwość dobudowania antresoli nad salonem, np. z biblioteczką, małym gabinetem lub składzikiem.
Projekty domów Łódź
Zatem jeśli chcecie Państwo by wymarzony dom był w pełni indywidualny zapraszamy do pracowni architektonicznej BIAMS. Budynki mieszkalne jednorodzinne, które projektujemy od lat, i w których się specjalizujemy są w pełni dostosowane do działki, stron świata oraz widoków, gdyż koncepcja podparta jest wizją lokalną oraz dogłębną analizą terenu i otoczenia. Natomiast funkcja jest pełną odpowiedzią na potrzeby przyszłych użytkowników i domowników oraz spełnia ich indywidualne wymagania. A sama bryła i forma, jak również elewacja jest zgodna z inspiracjami naszych Klientów oraz wymaganiami estetycznymi. Stąd każdy nasz projekt domu mieszkalnego jest inny i zupełnie niepowtarzalny, mimo, iż można odnaleźć w nim pewne cechy stylu i ulubione zasady rozwiązania funkcji.
Bryła i funkcja: mgr inż. arch. Marcin M. Sieradzki
Wizualizacja: mgr inż. arch. Małgorzata Lipiec
You must be logged in to post a comment.