Na działce o dużym spadku, z pięknymi widokami na las z jednej strony i na wzniesienia łódzkie z drugiej, we wschodnich okolicach Łodzi (Grabina, Bukowiec; gmina Nowosolna) zaprojektowaliśmy nowoczesną stodołę z sufitem katedralnym w części dziennej, użytkowym, wygodnym poddaszem, zlokalizowanym, częściowo na antresoli oraz z fragmentarycznym podpiwniczeniem.

nowoczesna stodoła Łódź

Funkcja domów jednorodzinnych z poddaszem

W piwnicy zaprojektowano niewielką część gospodarczo-techniczną, w której mieści się garaż dwustanowiskowy, klatka schodowa, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie techniczne, pralnie i pomieszczenie rekreacyjne.

Na przyziemiu zaprojektowano otwartą część dzienną z kuchnią, jadalnią i spiżarnią, obszerny hol z klatką schodową i poczekalnią, spiżarnię przy kuchni, garderobę przy holu wejściowym, małe WC oraz sypialnie główną z łazienką i własną garderobą.

Na poddaszu zaprojektowano gabinet na antresoli z widokiem na salon, trzy duże pokoje oraz łazienkę, wszystko łączy wygodna i doświetlona komunikacja wewnętrzna w formie korytarza.

 

Bryły nowoczesnych domów

Zachowując oś wjazdu i wejścia na teren wytworzony z zieleni niskiej na froncie i dostosowując się do spadków terenu oraz lokalizacji działki, podziemie przekręcono o około 30 stopni względem kondygnacji nadziemnych. Co powoduje, że bryła główna i część podłużna zlokalizowana jest na północ – południe, a poprzecznie w kierunku wschód – zachód. Elewacja zachodnia jest najdłuższą elewacją i jest to ta z częścią dzienną i jadalnią. Jednak przeszklenie szczytowe i sufit katedralny dostępny z części wypoczynkowej znajduje się na północ. Jest to spowodowane najładniejszym widokiem w tamtym kierunku. Dom dodatkowo zlokalizowano na najwyższym obszarze w terenie. Powoduje to również, że taras unosi się nad terenem, a wejście do obiektu wymaga pokonania nierównomiernych schodów parkowych. Kuchnia znajduje się natomiast na wschód, a sypialnia główna na południe. Południe łapie również kącik wypoczynkowy w holu, dzięki przekręceniu wzajemnym brył.

Przestrzeń, forma i bryła nowoczesnej architektury

Nadwieszenia, przenikania się brył, przejścia poszczególnych elementów to zabiegi które tworzą niepowtarzalny obiekt. Przeszklenie na dwie kondygnacje, sufit katedralny, antresola z widokiem na salon to tylko niektóre elementy, które możemy mieć w domu z dachem spadzistym. Dodatkowo otwarta klatka przechodząca przez wszystkie kondygnacje umieszczona w centralnym punkcie domu i doświetlona oknami dachowymi, również umożliwi stworzenie niebanalnej przestrzeni mieszkalnej, wewnętrznej. A okalająca rama między parterem a piętrem stanowi nie tylko zadaszenie nad wejściem, ale również zadaszenie tarasu głównego oraz podparcie dla wystającego zadaszenia nad fasadą szklaną piętra. Rama ta łączy się z mocno wysuniętą ścianą przesłaniającą taras od sąsiadów. A płyta tarasu tworzy z kolei ze wspomnianą ścianą dynamiczną linię lewitującą nad terenem opadającym mocno w tym kierunku. Natomiast z sypialni na południu, której posadzka jest niemal równa z przylegającym terenem mamy widok na piękny las sosnowy.

Elewacje domów Nowoczesna Stodoła

Na elewacji zastosowano dębowe drewno lakierowane uzyskując żółtą jasną barwę naturalnego drewna. Kolor ten dobrze koresponduje z grafitowym dachem krytym blachą na rąbek oraz antracytowymi elementami w tynku: rama frontowa, wykusz tylny, łączenia między wybranymi oknami. Bryła podziemna oraz część elementów nadziemia wykonano natomiast z płyt elewacyjnych z betonu architektonicznego (płyty betonowe elewacyjne) w celu nawiązania do szarych elementów oraz wjazdu do garażu podziemnego i murów oporowych wykonanych z żelbetu. Wykusz na dwa piętra zlokalizowano w obszarze kuchni na przyziemiu oraz w pokoju na piętrze uzyskując typowe otwory okienne – okna weneckie do ziemi. Pozostałe pokoje, na poddaszu, oprócz okien dachowych kolankowych, mają również okna w szczycie z wyjściem na taras, który powstał na wykuszu jednokondygnacyjnym południowym. Kolejny wykusz to ten zachodni – ma on dach płaski i doświetla komunikację. Ale oba wykusze jednokondygnacyjne korespondują z obrysem podziemia – stąd ich trójkątny kształt – które, jak wspomnieliśmy zostało przekręcone do kierunków granic działki. Należy również zwrócić uwagę na mały szklany wykusz – transparentny kubik przy wejściu oraz charakterystyczne grube obramowanie drzwi wejściowych, również mocno przeszklonych.

Otoczenie nowoczesnych domów

Dzięki dobrej bryle tego nowoczesnego domu z dachem spadzistym oraz ciekawemu wpasowaniu w zastany teren uzyskaliśmy dobrą przestrzeń zewnętrzną. Liczne poziomy umożliwiły stworzenie stopni, podwyższeń i podestów, które tworzą ciekawe otoczenie zewnętrzne tego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Nadwieszenie, nawisy, stopnie, podesty, płyty jeszcze lepiej korespondują z długą rampą garażową. A dzięki zmianie kierunku tegoż garażu i wjazdu powstają ładne skosy i dodatkowe zadaszenia pasujące do dachu głównego tej nowoczesnej stodoły.

Nowoczesna Stodoła – projekty domów od BIAMS

Zatem gdy plan miejscowy wymaga dachów spadzistych o dużym spadku i dodatkowo teren jest mocno zalesiony, a Klient i przyszły mieszkaniec chce domu nowoczesnego i nietuzinkowego proponujemy nowoczesną stodołę. W naszym portfolio można znaleźć zatem zarówno domy z dachem płaskim jak i te z dachem dwuspadowym. I oba rodzaje mogą być nowoczesne. Nasz styl został doceniony przez wiodący portal, na którym można znaleźć nasz profil.