Zaczęło się od nietypowych wytycznych inwestorów i ciekawej działki. Klientom i przyszłym mieszkańcom zależało na stworzeniu trzech obiektów typu stodoła: bryły nocnej, dziennej i gospodarczej, w jakiś sposób, ze sobą połączonych. A zakrzewiona działka, położona nieopodal gęstego lasu, z wjazdem od północy to dodatkowy atut tego projektu.

domy stylu country i cottage

dwie stodoły z łącznikiem z dachem płaskim

Nowoczesne stodoły

W pierwszej najmniejszej bryle, położonej w kierunku północ-południe, którą zdecydowaliśmy się jednak odseparować, od reszty domu, była ta gospodarcza. Mimo względów praktycznych, jakie ma połączenie garażu z domem, zaważyły ekonomiczne oraz chęć stworzenia urbanistycznego wnętrza w formie dziedzińca z basenem i odizolowanym ogrodem prywatnym. Budynek o zabudowie około 100 m2 mieści dwustanowiskowy garaż oraz pomieszczenia gospodarcze i magazynowe. Dodatkowo obiekt ten izoluje akustycznie od znajdującej się w pobliżu drogi szybkiego ruchu. Druga bryła z częścią dzienną, położona w kierunku wschód-zachód o powierzchni użytkowej około 120 m2 mieści otwarty pokój dzienny (na zachód i południe), z kuchnią (na północ z widokiem na wjazd) i jadalnią (na południe), spiżarnię, WC, garderobę przy wejściu oraz gabinet i kotłownię. Bryła nocna najwęższa, lecz najdłuższa mieści część nocną z pokojami, w tym gościnnymi oraz sypialnię główną, łazienki i komunikację. Położona w kierunku północ-południe, lecz nieco skręcona, umożliwiła lokalizację wszystkich pokoi sypialnych na wschód.

dom parterowy z dachem dwuspadowym

dom z elewacją w kamieniu, betonie i drewnie

Projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym

Bryła dzienna ma sufit na dwie kondygnacje i okna na południe, z widokiem na dziedziniec i basen oraz na zachód. Część bryły z pokojem dziennym i fragmentem jadalni jest otwarta na dwie kondygnacje i posiada sufit katedralny. Nie zdecydowaliśmy się jednak na popularną – w nowoczesnych stodołach – ścianę w formie całego szklanego szczytu, lecz zastosowaliśmy dwa stałe, duże okna, położone jedno nad drugim. A symetria przełamana jest oknem narożnym przechodzącym ze ściany południowej. Okna te w kolorze czarnym, z cienkimi szprosami, dzielącymi szybę na kwadraty, z dodatkowymi obramówkami z tynku betonowego, tworzą mocno indywidualną elewację. Bryła ta jest niemal cała pokryta w kamieniu – w białym piaskowcu, ciosanym, niezbyt regularnym. Na masywną bryłę nachodzi dwuspadowy dach, nieco cofnięty, kryty czarną blachą na rąbek, nieco schodzącą na elewacje, z czarnymi tynkowanymi szczytami. Bryła nocna i garażowa obłożona jest w deskach, układanych pionowo, a kryją je dachy, bezokapowe, w kolorze czarnym. Również kryte blachą na rąbek stojący typu klik-klak.

dom parterowy z dachem dwuspadowym

bryła nocna domu z dachami dwuspadowymi

Dach spadzisty w nowoczesnej stodole

Oczywiście przy obszernej działce wybór padł na dom parterowy. A ze względu na podmiejski charakter i otaczające w pobliżu wysokie drzewa, optowaliśmy za dachami dwuspadowymi, które częściowo również nakazywał plan zagospodarowania. Poszczególne bryły mają różne szerokości, stąd dla jeszcze ciekawszej formy, zastosowano dachy dwuspadowe, symetryczne o różnych spadkach na poszczególnych bryłach. Inna jest też wysokość ścianki kolankowej z danym obiekcie. Najniższa zaprojektowana jest w garażu, a najwyższa w obiekcie dziennym. Najmniejszy spadek dachu ma natomiast, ten, położony nad częścią nocną. Na uwagę zasługuje również łącznik z dachem płaskim, w którym mieści się obszerny hol, z którego możemy dostać się do części nocnej, dziennej, gościnnej i gospodarczej. To nieforemne Foyer (kształt powstał w związku z obróceniem brył między sobą) ma duże przeszklenia na przeciwległych ścianach. Prowadzi do niego zadaszony podcień, skrywający, mocno odizolowane wejście do obiektu. Dzięki czemu mamy nietypowy ganek, charakterystyczny dla domów w stylu country i cottage, choć ten jest bardzo nowoczesny.

nowoczesne projekty domów

w pełni indywidualny projekt domu parterowego

Styl country i cottage

Zarówno klimat urbanistyczny założenia, jak i dobrane materiały sprawiły, że otrzymaliśmy nieco inny styl obiektu niż zwyczajowo. Mimo, iż poszczególne bryły tego mini kompleksu są nowoczesne, w związku np. z prostą formą czy brakiem okapów, to jednak zastosowany kamień, drewniane okładziny i dodatki sprawiły, iż zaprojektowany dom jednorodzinny można zaliczyć do stylu country. A detal w postaci: okien ze szprosami, bluszcz na elewacjach, drewniane zadaszeniach tarasu z tkaninami sprawiają, iż obiekt ten ma również cechy stylu cottage. Dodatkowo klimatu nadają mu kamienne dodatki, ogródek warzywny przed kuchnią i monumentalny wiejski podjazd.

nowoczesna stodoła

indywidualne projekty domów i otoczenia

Domy modern country

Zatem mimo pewnych cech domu wiejskiego, czy bardziej podmiejskiego, nowoczesna forma jest przełamana pewnymi tradycyjnymi detalami i naturalnymi materiałami, zaś regionalne zasady projektowania są unowocześnione. Tak dzięki temu eklektyzmowi, powstała bardzo indywidualna elewacja, bryła i całe założenie w stylu nazywanym modern country. Do potrzeb inwestorów dostosowana jest też funkcja tego budynku mieszkalnego. Do działki i stron świata dopasowane są, nie tylko poszczególne bryły, ale i ułożenie poszczególnych pokoi. Natomiast do dalszego otoczenia, jak las, szosa, inne, powstała urbanistyka tego domu – kompleksu złożonego z trzech nowoczesnych stodół.

dom parterowy z dachem dwuspadowym

dom dwie stodoły od BIAMS

Urbanistyka też ma znaczenie

Architekt Łódź o swoim domu

Nie udało by się bez wizji lokalnej, analiz terenu, licznych rozmów z inwestorami oraz dogłębnego przemyślenia tematu. Dobry projekt nie powstaje od razu. Ale tym razem się udało, bo pierwsza koncepcja niemal w całości została zaakceptowana przez inwestorów i co za tym idzie zostało pewne doszczegółowienie jej oraz dokładniejsze dobory materiałowe, które sprawią, że niebawem będzie można przejść do kolejnego etapu: projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania terenu. Choć do tego drugiego będzie musiała odbyć się kolejna wizja lokalna, w celu wytyczenia wstępnego obiektu i zastanowienia się, czy 2-3 metry nie zbliżyć do w stronę drogi. A jest to ważne ze względu, nie tylko na przyszłe użytkowanie, ale takie elementy, jak badania gruntowe, przyłącza, instalacje, inne.

Architekt łódzkie

Jak wspomnieliśmy niejednokrotnie nasza pracownia od 2018 roku działa na terenie całej Polski. Ale najwięcej realizacji mamy jednak w województwie łódzkim. Ta działka, na której projektujemy ten ciekawy, indywidualny dom jednorodzinny znajduje się w Łodzi w dzielnicy Bałuty, na obrzeżach miasta, wśród mało zwartej zabudowy rezydencjonalnej. Na szczęście na tych terenach był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, niezbyt restrykcyjny, lecz z konkretnymi wymaganiami na temat dachów, zieleni i utwardzeń. Na szczęście duża działka, o małym spadku, z wjazdem od północy, o kwadratowym kształcie, pozwoliła na otwarty projekt, o nietypowym układzie. Uzyskaliśmy w ten sposób dobrą urbanistykę, wiele miejsca i liczne, ciekawe wnętrza urbanistyczne, co da w przyszłości użytkownikom radość z tej przestrzeni i możliwość jej odkrywania…