Przedstawiamy Państwu, jedną już z ostatnich w roku 2021, nowoczesną rezydencją z basenem, o powierzchni całkowitej niemal 1000 m2, położonej nad rzeką, w podwarszawskiej Zielonce. Kryty basen z sauną i jacuzzi o wymiarach niecki 4 x 12 m, podziemny garaż na 4 samochody, siłownia, pokój hobby, przestronny hol na dwie kondygnacje, to tylko niektóre udogodnienia, w tej monumentalnej, nowoczesnej, podwarszawskiej willi.

dom z dachem płaskim Warszawa

rezydencja pod Warszawą nad rzeką

Indywidualne projekty rezydencji z basenem

Powierzchni wszystkich podłóg w domu to poniżej 1000 m2. Jednakże gdy odliczymy, podbasenie, przestrzenie techniczne, garaż o powierzchni ponad 120 m2 oraz odejmiemy halę basenową z zapleczem i część gościnną zostaje około 500 m2 powierzchni. Odliczając od strefy dziennej, otwartą kuchnią i dużą jadalnią oraz komunikacje: przestronne hole, kładki, antresole otrzymujemy dom o powierzchni mieszkalnej około 300 m2, czyli w miarę typowy i standardowy. Zatem na powierzchnię dużych domów, wpływają głównie funkcje dodatkowe, jak te wspomniane powyżej, rzadko występujące w domach średniej wielkości o powierzchni od 250-400 m2. Nie bez znaczenia i bardzo ważne są także reprezentacyjne, wygodne i monumentalne strefy komunikacyjne, mocno obszerniejsze niż te w typowych domach, ale tworzące ciekawe przestrzenie mieszkalne i niepowtarzalne wnętrza, niebanalne kąciki wypoczynkowe i malutkie strefy relaksu, podobnie jak w przestrzeniach publicznych, ekskluzywnych hoteli i boutique’ach.

projekty dużych willi i rezydencji

widok na stronę wjazdową nowoczesnej rezydencji

Projekty domów z basenem – Warszawa

W takich domach, które projektujemy głównie w podwarszawskich miejscowościach i dzielnicach Miasta Stołecznego, nie bez znaczenia jest również strefowanie. Dzięki głównym trzonom komunikacyjnym o funkcji nie tylko do przemieszczania się, ale do tworzenia efektu WOW w takich domach, możemy wyraźnie oddzielić strefy dzienne i główne mieszkalne, od tych technicznych i gospodarczych. Jak również oddzielić np. strefę sypialni głównej od strefy nocnej dodatkowej zawierającej pokoje dziecięce i gościnne. W tym obiekcie hol z klatką schodową, niemal cały otwarty na dwie kondygnacje, oddziela master bedroom właścicieli, zawierający garderobę, gabinet dwuosobowy, mały salonik, sypialnię i duży pokój kąpielowy, wszystko o powierzchni łącznej ponad 90 m2, od strefy z pokojami dla dzieci. Te dwie przestrzenie łączy tylko szklana kładka biegnąca nad holem i łącząca wejście do strefy rodziców, z antresolą zamiast korytarza, z której dostępne są pokoje dla dzieci i pomieszczenia dodatkowe.

Dzięki temu sypialnia gówna od strony ogrodu posiada własny balkon, który ma widok na dwupiętrowy salon. Widok na część dzienną ma również duża, otwarta przechodnia garderoba. A z salonu kąpielowego przy sypialni mamy ogromne panoramiczne okno na ogród. Natomiast gabinet posiada widok na podjazd i wejście. A pokoje w strefie nocnej numer 2 mają własną loggię z widokiem na zielony dach nad basenem.

 

 

rzut rezydencji z basenem

rzut przyziemia podwarszawskiej rezydencji

rzut nowoczesnej willi z basenem

rzut piętra willi pod Warszawą

Projekt rezydencji z basenem

Dom składa się z dwóch brył: wysokiej na półtora kondygnacji hali basenu oraz dwukondygnacyjnej części głównej. Budynek basenowy, przenikający się z domem, zawiera narożne wysokie przeszklenia z widokiem na ogród, zieleń i płynącą na końcu działki rzeczkę. Od strony ulicy zaprojektowano natomiast wstęgowe okna, biegnące pod sufitem. W bryle głównej prostopadłościennej, ale okalanej, skośnie poprowadzonymi zadaszeniami i ramami (nazywanymi przez nas częstokroć wstęgami), wyodrębniono dodatkowo wykusze z pomieszczeniami. W tej bryle również od strony ulicy dojazdowej,  mamy mniej przeszkleń i dużo szkła od strony pokoju dziennego i ogrodu, na dwie kondygnacje. Na uwagę zasługuje jednak fakt przeszklonego wejścia, z ciekawym zadaszeniem od frontu. Dodatkowo do drzwi wejściowych dostajemy się poprzez kładkę biegnącą nad fosą, dostępną z podjazdu garażowego i pomieszczeń rekreacyjnych w piwnicy.

Takie rozwiązanie dało możliwość zastosowania dodatkowych schodów zewnętrznych do piwnicy oraz doświetlenia części pomieszczeń znajdujących się w podziemiu. A wykusze wystające w bryły głównej umożliwiły uzyskanie dodatkowych funkcji dla piętra budynku, bez zbędnego powiększania przyziemia budynku, które i tak ze względu na funkcje zwyczajowo wychodzi większe niż piętro, czy poddasze. Stąd obrys kondygnacji na poszczególnych piętrach jest różny i zmienia się. Dzięki czemu obiekt jest nietypowy, dynamiczny i bardzo nowoczesny.

nowoczesny dom z basenem

widok z góry na wille z basenem

Rozwiązania dla nowoczesnych willi i rezydencji z basenem

Takie ukształtowanie budynku i jego bryły umożliwiła jego konstrukcja. Przewidziana jest podbudowa i podziemie w szczelnej konstrukcji żelbetowej (dodatkowo ze względu na wysoki stan wód i obecność rzeki w pobliżu) oraz konstrukcja stalowa prefabrykowana dla bardzo przeszklonej i dość rozrzeźbionej części dziennej i nocnej. Stąd możliwe tak duże przeszklenia, otwarcia oraz nadwieszenia i wysięgi na ponad 3 metry bez podparć. Hala basenu przez to, iż jest w miarę odrębna, ale połączona z domem, też jest wykonana jako żelbetowa, z żelbetową niecką ulokowaną na słupach w żelbetowym podbaseniu. Niecka o wymiarach 4 x 12 m wymaga takiej konstrukcji, a sam basen i jego technologia wymagają umieszczenia tam licznych urządzeń.

W domu nie zabrakło również części gościnnej z oddzielnym wejściem, własną łazienką i minimalnym aneksem kuchennym (kitchen’etką) mogącą również służyć jako pomieszczenie dla obsługi obiektu. Duży hol z nowoczesną klatką schodową, przejściowa garderoba, małe WC, szatnia, spiżarnia i kuchnia brudna to dodatkowe pomieszczenia niezbędne na przyziemiu tej nowatorskiej rezydencji. Oczywiście pomieszczenia techniczne i rekreacyjne w podziemiu, z pomieszczeniami dodatkowymi na przyziemiu, jak również komunikację i pralnię na piętrze, łączy winda domowa, zlokalizowana w pobliżu klatki głównej dla większej wygody domowników i obsługi.

architekt Warszawa - domy nowoczesne

willa nad wodą pod Warszawą

Projekty domów z basenem

Przy tego typu obiektach, jak nowoczesne rezydencje, duże wille i nietypowe indywidualne budynki jednorodzinne, wyzwaniem jest więc – nie tylko rozbudowany program użytkowy – ale również trudne działki i restrykcyjne wymagania planów miejscowych (MPZP – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego), nie wspominając o zaangażowanych i wymagających Klientach, co oczywiście wszystko działa na plus, bo w BIAMS lubimy wyzwania i tego typu projekty. Działka mimo powierzchni ponad 3000 m2, ma możliwość zabudowy, jedynie na 1/3 swej powierzchni.

Stąd wiele funkcji, w tym czterostanowiskowy garaż, znalazły się w podziemiu budynku, by nie psuć elewacji frontowej oraz by nie zajmować, zbędnie powierzchni działki przez funkcje gospodarcze /techniczne, jak również by spełnić wymagania dla zieleni (powierzchnia biologicznie czynnej) oraz intensywności z planu na obszarze znajdującym się w pobliżu i otulinie obszaru chronionego.

projekty willi Warszawa

nowoczesny dom z basenem i dachem płaskim

Indywidualne domy jednorodzinne z basenem

Koncepcja domu nie powstaje zatem od razu. Idealnie byłoby projektować na płaskiej działce, o powierzchni kilku hektarów, bez żadnych ograniczeń i bez wymagań Naszych Inwestorów. Ale na tym właśnie polega kompleksowy projekt indywidualny domu, ze szczegółową koncepcją projektową, by spełnić wszystkie wymagania. Stąd oprócz programu użytkowego i zadanej powierzchni, skupiamy się głównie na działce, potrzebach Klientów i ogólnie wskazanym stylu tworząc dzieło w pełni skończone i przede wszystkim autorskie. W tym przypadku trafiliśmy niemal w 100% i koncepcja została zaakceptowana w większości rozwiązań, z małymi tylko zmianami funkcjonalnymi.

Klienci otrzymują najlepiej dopasowaną koncepcję, podpartą analizami, wariantami, licznymi szkicami, częstokroć wieloma bryłami, tworzonymi całościowo w zespole projektowym, który zapewnia kontrolę jakości na etapie powstawania i na poszczególnych etapach tworzenia. Ogólna bryła definiuje funkcję i układ pomieszczeń. Zaczęliśmy od dwóch najważniejszych wytycznych, tj. dużego garażu i hali basenowej, z niecką, których rozlokowanie i wielkość wpływa dość mocna na układ i dalsze rozmieszczenie elementów. Często zmiany w bryle, jej dopracowanie, konieczność uzyskania właściwej kompozycji na elewacji powoduje, że funkcja znów musi być zmieniana i dostosowywana. Tak jest szczególnie przy dużych rezydencjach i indywidualnych willach, które wymagają dopracowania, kunsztu i pieczołowicie zaprojektowanych elementów od tych głównych, po te mniejsze, na detalu kończąc…

Zachęcamy do poznania naszej oferty – projekty willi i rezydencji

duże wille i rezydencje Warszawa

projektowanie domów z basenem

Zespół projektowy BIAMS – architekci domów cała Polska

willa o powierzchni 1000 m2

szkice dużej willi