Na 艣wiecie pojawiaj膮 si臋 ju偶 budynki o jeszcze bardziej rozwini臋tej idei domu pasywnego, tzw.zero- energetyczne. Nie wymagaj膮 one dostarczania z zewn膮trz energii w 偶adnej postaci i zapewniaj膮 utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego.
W Polsce zbudowanie domuzero-energetycznego jest niesamowicie trudne. Bez d艂ugo okresowego przechowywania energii (tj. gromadzimy j膮 latem a zu偶ywamy zim膮), nie jeste艣my w stanie zapewni膰 niezale偶no艣ci od dodatkowego 藕r贸d艂a ciep艂a. Wi臋kszo艣膰 energii zu偶ywamy na ogrzewanie pomieszcze艅 i podgrzanie wody. Niestety w naszym klimacie ilo艣膰 energii jaka mog膮 wytworzy膰 baterie s艂oneczne zim膮 jest znikoma inie pokryje ca艂kowitego zapotrzebowania. Natomiast ju偶 niewielka turbina wiatrowa, o聽艣rednicy wirnika 5 m, wystarcza do zaspokojenia dodatkowych potrzeb energetycznych takiego domu.
Og贸lne zasady budowania dom贸w zero-energetycznych s膮 takie same jak pasywnych, ale pojawiaj膮 si臋 dodatkowe technologie, kt贸re znacznie podnosz膮 cen臋 inwestycji, anie s膮 niezb臋dne w przypadku budynk贸w pasywnych:
- ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni 36m2 z akumulatorem kr贸tkoterminowym 20kWh, do wytwarzania energii elektrycznej,
- cieczowe kolektory promieniowania s艂onecznego o powierzchni 14 m2 ( specjalnej konstrukcji z izolacj膮 transparentn膮) do produkcji ciep艂ej wody u偶ytkowej,
- elektrolizer wody wykorzystuj膮cy energi臋 elektryczn膮 z ogniw fotowoltaicznych, kt贸rego zadaniem jest produkcja wodoru i tlenu w okresie letnim, a wi臋c przy nadmiarze produkowanej w stosunku do potrzeb przez ogniwa fotowoltaiczne energii elektrycznej. Wod贸r i tlen s膮 nast臋pnie sezonowo magazynowane,
- magazyn wodoru,
- ogniwo paliwowe ( o mocy 1kW i sprawno艣ci ca艂kowitej 80 proc.), w kt贸rym wod贸r jest spalany katalitycznie w celu produkcji energii elektrycznej i ciep艂a do ogrzewania pomieszcze艅.
Dom autonomiczny jest jednocze艣nie budynkiem zero-energetycznym, ale dodatkowo stosowane s膮 w nim zabiegi umo偶liwiaj膮ce jego ca艂kowit膮 samowystarczalno艣膰.Powinien on by膰 niezale偶ny od dostaw energii elektrycznej i聽wody z聽zewn膮trz oraz nie wymaga膰 odbierania 艣ciek贸w i聽kanalizacji burzowej. Obni偶a to znacznie koszty utrzymania i聽zwi臋ksza bezpiecze艅stwo (niezale偶no艣膰 od dostaw z聽zewn膮trz, co ma znaczenie w聽przypadku kataklizm贸w wojen czy rozruch贸w). Szacuje si臋, 偶e za tak膮 sam膮 kwot臋, jak budynek w聽technologii tradycyjnej, mo偶emy postawi膰 dom autonomiczny o聽25% mniejszy.
W聽budynkach autonomicznych 艣cieki s膮 oczyszczane w przydomowych oczyszczalniach, a 藕r贸d艂em wody jest zazwyczaj studnia. Mo偶liwe jest tak偶e zbieranie i聽u偶ytkowanie wody deszczowej. Wod臋 zanieczyszczon膮 myciem naczy艅, praniem,k膮pielami wykorzystuje si臋 powt贸rnie do sp艂ukiwania toalet, podlewania ogrod贸w czy trawnik贸w. Takie rozwi膮zania pozwalaj膮 zmniejszy膰 zu偶ycie wody nawet o聽po艂ow臋.
W praktyce uniezale偶nienie budynku od wszelkich dostaw z聽zewn膮trz jest bardzo trudne i wi膮偶e si臋 z licznymi wyrzeczeniami. Dotyczy to na przyk艂ad dostaw 偶ywno艣ci. W budynku autonomicznym nale偶a艂oby produkowa膰 偶ywno艣ci dla jego mieszka艅c贸w, czyli pojawia si臋 ogr贸d uprawny (ok 15m2 na osob臋).
Dom autonomiczny jest bardzo kosztowny w聽realizacji, a聽dodatkowo wymaga licznych wyrzecze艅 ze strony u偶ytkownik贸w. Dlatego idea dom贸w ca艂kowicie autonomicznych nie rozwija si臋. Funkcjonuj膮 jednak opisane powy偶ej rozwi膮zania. S艂u偶膮 maksymalnemu zwi臋kszeniu energooszcz臋dno艣ci i聽s膮 ekonomicznie uzasadnione, ale wspomagane s膮 zewn臋trznymi 藕r贸d艂ami energii.

Energy Efficiency Rating – Wooden House Model
You must be logged in to post a comment.