Domy ekologiczne - projekty domów pasywnych - BIAMS

Kategoria: Ekologia

Domy ekologiczne

Ekologia to oczywiście bardzo szerokie pojęcie i kryje się pod nim bardzo wiele zagadnień. Poczynając od energooszczędności, czy pasywności budynków, poprzez sprawy związane z OZE – odnawialnymi źródłami energii i materiałami budowlanymi, a na śladzie węglowym oraz cyklu życia budynku kończąc.

Porady architektoniczne dotyczące domów energooszczędnych, pasywnych, ekologicznych, autonomicznych i inteligentnych. Zasady projektowania budynków mieszkalnych energooszczędnych i pasywnych. Inne porady biura architektonicznego i pracowni projektowej.

Budynki energooszczędne i pasywne

Zatem ekologiczny dom, to nie tylko dom, który jest oszczędny, ale również jest zbudowany z materiałów o niskim śladzie węglowym, i z takich, w których komfort mieszkania i przebywania jest jak najwyższy. I nie chodzi tu tylko o ich toksyczność już po wbudowaniu, ale również o proces ich wytworzenia. Nie ma oczywiście rozwiązań idealnych i posiadających same zalety, ale podczas tworzenia projektu domu, na pewno doradzimy, pomożemy i opowiemy naszym Klientom, co będzie dla nich najlepsze w zależności od potrzeb, lokalizacji i budżetu.

Projekty budynków pasywnych i energooszczędnych – niepowtarzalne domy ekologiczne

Przy coraz bardziej restrykcyjnych wymagania, ale również przy rosnącej świadomości społeczeństw, gospodarek, i co za tym idzie Klientów, chcących wybudować „dom ekologiczy”, tematy związane z ekologicznym budownictwem, są w BIAMS powszechne i dzięki temu szeroko stosowane. I nie chodzi tu tylko o nowoczesne systemy ogrzewania, czy wentylacji, ale również o lokalizację domu na terenie i względem stron świata. Projekty domów ekologicznych, pasywnych, energooszczędnych, czy nawet autonomicznych są w pracowni BIAMS możliwe do wykonania. Po pierwsze dzięki naszemu ciągłemu samodoskonaleniu, rosnącemu doświadczeniu, jak również dzięki współpracy ze specjalistami, w tych dziedzinach: branżyści, instalatorzy, producenci, doradcy, wykonawcy, nadzorcy.

Projekty domów pasywnych z BIAMS

Przy dzisiejszych technologiach i postępującym rozwoju nowoczesnych i nowatorskich urządzeń nie musimy już tak restrykcyjnie projektować, by stworzyć obiekt nie tylko energooszczędny, ale i pasywny. Jednakże znamy również normy i przepisy projektowania dotyczące obiektów pasywnych i autonomicznych, i jeśli faktycznie chcemy osiągnąć najniższe współczynniki i parametry, bez bardzo drogich technologii, możemy to w BIAMS zrobić. Wymaga to jednak pewnych ustępstw i dostosowania się do restrykcyjnych zasad projektowania takich domów. Po pierwsze musimy w miarę ograniczyć powierzchnię. Trudno o dom pasywny 1200 m2 z dwoma basenami, ale już dom 300 m2 z bardzo dobrymi parametrami jest możliwy. Po drugie zwarta bryła. Jeśli chcemy mieć dom mniej zwarty, to musimy zastosować więcej technologii. A po trzecie teren, otoczenie z jego walorami naturalnymi i środowisko naturalne. Jeśli chcemy się mu przeciwstawić, bo kluczowy jest dla nas widok, a nie strona świata, to znów będziemy musieli wykorzystać więcej technologii i nowatorskich rozwiązań.

Ekologiczne domy współczesne – czym się charakteryzują?

Domy ekologiczne są zatem energooszczędne. Są też zbudowane z dobrych materiałów. Ale wykorzystują również otoczenie, kierunki świata, słońce, a czasem nawet wiatr i wodę. Mają bogate wyposażenie, jeśli chodzi o wyposażenie instalacyjne, nie tylko do ogrzewania, ale do zarządzania tymi systemami w celu jak największej oszczędności energii przy równoczesnym wykorzystaniu, jak największej energii z otoczenia. Również, by energia już wytworzona nie była marowana i by jej straty były minimalizowane niemal do zera. I jeśli dom budujemy na bardzo wiele lat, myśląc o przyszłości, jesteśmy w stanie tak zaprojektować przyszły obiekt i dobrać taki zespół specjalistów do jego budowy, by te wszystkie założenia – nawet najbardziej restrykcyjne – osiągnąć.

Zachęcamy do sprawdzenia również:

Więcej

projekt domu w Szwajcarii

Projekty domów za granicą – przebudowa domu w Szwajcarii (Valais)

W marcu 2024 roku mieliśmy przyjemność odbyć podróż do Szwajcarii. Wykonaliśmy wizję lokalną, pomiary i inwentaryzację w marcu oraz wstępną koncepcję i koncepcję z wizualizacjami do maja br.

Nowoczesna stodoła od BIAMS

Projekty domów jednorodzinnych

Nasza pracownia architektoniczna i biuro projektowe BIAMS z Łodzi specjalizuje się w projektach budynków mieszkalnych jednorodzinnych i indywidualnych projektach domów od 2005 roku. Od 2019 roku pracownia działa…

nowoczesna stodoła od BIAMS

Lewitujący dom parterowy w lesie VASTU w powiecie zgierskim

W BIAMS lubimy wyzwania i bardzo lubimy gdy sobie z nimi radzimy. A wiemy to po zadowoleniu naszych Klientów i reakcjach na przedstawione koncepcje. W tym przypadku przyszło…

Tradycyjny i regionalny dom parterowy na Pomorzu wykończony czerwoną cegłą i czarnym drewnem

Tym razem prezentujemy obiekt zupełnie inny niż wszystkie do tej pory… Po pierwsze przez lokalizację: działka położona w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i niecałe 5 km od Morza Bałtyckiego…

Jaki będzie dom w przyszłości?

Domy z wizją, pionierskie projekty – widzimy je już dzisiaj w telewizji i mediach społecznościowych, jednakże są to pojedyncze i nieliczne przykłady, które zwiastują nieco przyszłe trendy w…

Budynek mieszkalny jednorodzinny do 100 m2 (gmina Lutomiersk, łódzkie)

W niewielkiej leśnej miejscowości w gminie Lutomiersk mieliśmy przyjemność zaprojektować nowoczesny dom typu stodoła o wielkości dla powierzchni użytkowej do 100 m2 (powierzchnia netto – podłóg z pomieszczeniami…

Koszty budowy domu – biuro architektoniczne wylicza – cennik!

Ile kosztuje dom? – to ulubione pytanie architektów. Bo budynek może kosztować 120 tys. zł, gdy będzie to niewielki budynek letniskowy, altana, a może kosztować 15 milionów złotych,…

Indywidualny dom jednorodzinny – willa z basenem (gm. Zapolice)

Przedstawiamy nasz nowy projekt nowoczesnej willi typu kostka, zlokalizowanej w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim. Ta minimalistyczna rezydencja ma powierzchnię około 350 m2 mimo, że prezentuje się bardzo…

Dom parterowy z garażem dwustanowiskowym (Rąbień, Antoniew)

Powierzchnia netto (czyli wszystkich podłóg) tego budynku nie przekracza 200 m2, a powierzchnia netto bez garażu to nieco ponad 150 m2. Ten mały dom parterowy jest zatem praktyczny,…

Nowoczesny dom pod Łodzią (Nowosolna)

Ten budynek mieszkalny jednorodzinny dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym i garażem dwustanowiskowym w bryle budynku zlokalizowany jest pod Łodzią w gminie Nowosolna. Typowy dwuspadowy dach o dużym spadku i…

Inteligentny dom we Florentynowie pod Łodzią

Ta nowoczesna rezydencja składa się z trzech przenikających się brył. Bryły frontowej z dachem płaskim, tarasem, w której mieści się garaż, bryły głównej, z dachem dwuspadowym, ułożonej pod…

Jak zbudować dom energooszczędny?

Zasady projektowania domów pasywnych, energooszczędnych i ekologicznych… Obecnie mamy jeszcze możliwość wyboru czy chcemy budować w sposób tradycyjny czy energooszczędny, jednak już niedługo energooszczędność stanie się wymogiem. Należy…

Odnawialne źródła energii – Energia słoneczna

W Polsce słońce jest największym, najtańszym i najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej. Jednocześnie energia promieniowania słonecznego jest najbardziej „czysta” z punktu widzenia ekologii, ponieważ przy jej wytwarzaniu nie…

Dom inteligentny

Wyobraź sobie, że wszystkimi urządzeniami w swoim domu możesz sterować za pomocą Smartfona. Inteligentny dom to zaawansowany technicznie budynek, w którym wszystkie instalacje są ze sobą połączone wspólnym…

Domy zero-energetyczne i autonomiczne

Na świecie pojawiają się już budynki o jeszcze bardziej rozwiniętej idei domu pasywnego, tzw.zero- energetyczne. Nie wymagają one dostarczania z zewnątrz energii w żadnej postaci i zapewniają utrzymanie…

Dom energooszczędny/pasywny

Dom pasywny i energooszczędny – te dwa pojęcia, choć bardzo często ze sobą mylone, znacznie się różnią.Każdy dom pasywny jest energooszczędny, jednak nie każdy energooszczędny jest pasywny. Przede…

Dom pasywny pod Łodzią

Elewacja tego nowoczesnego,dwukondygnacyjnego domu mieszkalnego o zwartej formie ma bezpośredni związek z pasywnym charakterem obiektu. Budynek składa się z dwóch niezależnych brył połączonych parterowym szklanym łącznikiem.Pierwsza bryła, w…

Ekologia a budownictwo

W obliczu obecnych problemów ze środowiskiem naturalnym – globalnym ociepleniem, dziurą ozonową, wyczerpywaniem się naturalnych złóż kopalnianych, zrodziła się konieczność podjęcia działań, które przyniosłyby kres tym zjawiskom. Dodatkowo…

Call Now Button Zadzwoń teraz