Dom na zwartym, jednorodzinnym i mocno zabudowanym osiedlu wymaga, bardzo indywidualnych rozwiązań.
A dodatkowo, by dom był nowoczesny, zgodnie z wymaganiami Inwestorów, przy restrykcyjnym planie miejscowym, nasz zespół architektów w pracowni projektowej BIAMS musiał spędzić wiele godzin nad dopracowaniem koncepcji, bryły, rozwiązań, estetyki i elewacji. A całość prac poprzedzona była licznymi analizami, próbami, rysunkami i rozmowami. Nie pomógł również rozbudowany i konkretny program funkcjonalno – przestrzenno – użytkowy oraz niewielka działka bez roślinności. Ale poradziliśmy sobie: dzięki doświadczeniu, zaangażowaniu i pasji…
Bryły nowoczesnych domów
Stąd może kontrast między frontem domu, położonym od strony ulicy, tj. od strony wschodniej, który zapewnia izolacyjność od osiedlowej drogi, dla części tylnej, który zaprojektowano niemal bez okien. Co ciekawe w tym domu nie było wymogu, od Zamawiającego, na wykonanie garażu zamkniętego, stąd wiata na samochód, w północnej części działki oraz miejsce na dodatkowe auto przed wiatą /zadaszeniem, nad którym znajduje się dodatkowo, mocno osłonięty, taras. Natomiast elewacja tylna od strony ogrodu, jest mocno przeszklona i otwarta, ale zachowała pewną intymność poprzez dodatkowe nadwieszenia i zadaszenia w bryle. Plan domu jest mocno liniowy, gdyż opracowywana działka jest prostokątem w proporcji 2:1, przy czym część dłuższa, jest od strony uliczki. Umożliwiło to wykonanie obiektu długiego na niemal całą szerokość działki, co pozwoliło zasłonić część tylną – ogrodową. A taras został zaprojektowany w części południowej i zachodniej i dostępny z jadalni i pokoju dziennego. Natomiast bryła została również wydłużona o wspomnianą wcześniej, ciekawą, monolityczną wiatę na samochody, nad którą znajduje się patio, dostępne z pokoi zlokalizowanych w strefie nocnej na półpiętrze. Tu każde pomieszczenie – nawet pralnia – ma kontakt z zewnętrzem. A każdy pokój sypialny na piętrze ma własną łazienkę i garderobę. A pokój gościnny na przyziemiu ma własny zadaszony taras.
Formy domów z dachem płaskim
Dom zaprojektowano jako kaskadowy z różnymi poziomami poszczególnych części. Najważniejszy jest trzon domu, w którym znajduje się reprezentacyjny hol oraz otwarta klatka schodowa. Po prawej stronie od wejścia na przyziemiu mamy część gospodarczo – gościnną. Mieści ona oprócz gabinetu, znajdującego się bezpośrednio przy wejściu, pokój gościnny, małą łazienkę oraz pomieszczenia gospodarcze i techniczne, do których dostęp mamy również z wiaty na północy działki. Część południowa obiektu to natomiast obszerna strefa dzienna z pokojem TV, pokojem dziennym, dużą półotwartą kuchnią oraz oddzielną jadalnią. Ta część jest przeszklona na zachód i południe, natomiast kuchnia ma też doświetlenie od wschodu, tj. od strony ulicy /wejścia. Ta część jest dużo wyższa niż część północna gdyż ma prawie 4 metry wysokości. Część północna domu na standardowe 270 cm wysokości netto pomieszczeń. Dzięki temu zabiegowi nad pokojem dziennym zaprojektowano sypialnie główną, krytą ze względu na plan miejscowy, dwuspadowym dachem pogrążonym za attyką. Natomiast nad częścią gospodarczą zaprojektowano pokoje dzieci i dodatkowe (pralnia, składzik, garderoba), również o niedużej wysokości nieprzekraczającej 280 cm w świetle, dzięki czemu nad tą częścią umieszczono jeszcze dodatkowy taras, nad tymi pokojami z możliwością wyjścia na niego z holu głównego, z klatką znajdującą się w części centralnej. Natomiast obwodowy taras przy sypialni głównej z własną łazienką i garderobą położony jest wyżej niż taras nad wiatą z części sypialnianej północnej. A poszczególne tarasy dostępne niemal z każdego pokoju umożliwiły brak konieczności wykonywania dachów dwuspadkowych nakazanych w planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo różne poziomy umożliwiły stworzenie nietypowej bryły z kaskadowym położeniem poszczególnych elementów. Forma obiektu nie jest nudna, monotonna i typowa. Jest również pełna skrajnych elementów, ale pasujących do siebie, do otoczenia oraz jest dostosowana tak by zapewnić spokój przyszłym mieszkańcom.
Kolorystyka i elewacje domów luksusowych
Dla ocieplenia modernistycznej bryły budynku jednorodzinnego, oprócz tynku, wysokiej jakości, w kolorze Ecru, zastosowano deski kompozytowe w kolorze w kolorze jasno-beżowym, a ułożone w kierunku pionowym. Choć na szkicach przedstawiliśmy również ułożenie desek w kierunku poziomym, które również pasuje do tej bryły. Ostatecznego sznytu dodają czarne akcenty w postaci stolarki okiennej i drzwiowej, wybranych obróbek oraz ramek i parapetów wokół okien z czarnego kamienia kwarcowego. Na uwagę zasługują też modernistyczne balustrady – nie szklane – a ażurowe, z czarnych, okrągłych, bardzo cienkich rurek, dodatkowo zaokrąglone na narożnikach. Balustrady te są nieco zasłonięte przez podwyższone attyki co sprawia, że są one niemal niewidoczne, a bryła mocno modernistyczna. Charakteru i ekskluzywności dodaje również oświetlenie liniowe LED podkreślające niektóre bryły, podcienia i ryzality występujące w tym ciekawym domu jednorodzinnym.
Projekty domów nowoczesnych
Na uwagę – oprócz kaskadowo położonych kondygnacji i różnych poziomów oraz wysokości poszczególnych stref – zasługuje część ogrodowa ze swoją nietypową i bardzo indywidualną elewacją. Na środku kompozycji widzimy monolit klatki schodowej, doświetlonej bardzo wysokim, wertykalnym oknem na kilka kondygnacji. Rama i attyka tej części przechodzi na zadaszenie części sypialnej. Zarówno część sypialna, mocno cofnięta, jak również część dzienna poniżej, są mocno przeszklone. Natomiast zadaszone i zacienione tarasy przez wspomnianą ramę, w której planowane są dodatkowe elementy zacieniające w formie, pergoli, żyletek i łamaczy światła lub specjalnych tkanin, tworzą dobrą kompozycję. Umożliwi to ograniczenie dostępu promieni słonecznych dla tarasu górnego przy sypialni oraz tarasu dolnego dla części dziennej. Natomiast pokoje w drugiej części nocnej są mocno wysunięte na front i tył domu tworząc dodatkowy, mocny akcent. Dom mimo różnorodności form i niepowtarzalnych rozwiązań przestrzennych jest zwarty, prosty i wręcz minimalistyczny. Czerpie też z rozwiązań modernizmu powojennego oraz stylu międzynarodowego, przy zastosowaniu ówczesnych i aktualnych technologii oraz współczesnych rozwiązań materiałowych.
Architekt Cała Polska
Dom zaprojektowano w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego. To już druga realizacja w tej okolicy, rozpoczęta w tym roku. Dowodzi to faktu, że nasza pracownia architektoniczna i projektowa, może wykonywać zlecenia nie tylko w najbliższych okolicach Łodzi i Warszawy, ale również na terenach oddalonych od dużych aglomeracji. A już niebawem przedstawimy realizację z województwa świętokrzyskiego, na którą podpisaliśmy niedawno umowę (koniec 2020 r.). Po podpisaniu umowy z naszą pracownią dojeżdżamy do Klienta, a ceny mamy takie same niezależnie od lokalizacji. Dla Inwestora nie ma zatem znaczenia czy wybierze studio BIAMS, czy lokalną firmę, gdyż kontakt będzie zapewniony, a wszelkie relacje z urzędami i załatwianie dokumentacji zostaje po naszej stronie i naszego zespołu.
Nowoczesne budynki jednorodzinne
To nasza specjalność, pasja i zaangażowanie…
You must be logged in to post a comment.