Na przełomie roku 2023 i 2024 przyszło nam zaprojektować dom jednorodzinny w dwóch odsłonach w związku z nie do końca sprecyzowanymi inspiracjami Klientów. Dom położony na granicy Łodzi i Strykowa mieści się na podłużnej leśnej działce, o dobrym nasłonecznieniu i ze średnim spadkiem.

Jedna funkcja, a dwa domy

Przy zbliżonym planie funkcjonalnych i ułożeniu poszczególnych stref, co akurat wynikało z potrzeb Klientów oraz położenia działki względem stron świata, zaprojektowano dom z dachem spadzistym oraz dom z dachem dwuspadowym. Dach spadzisty jest czterospadowy o minimalnym spadku zadanym w WZ i dodatkowo zaprojektowany jako dach pogrążony, ukryty za attyką. Natomiast dach dwuspadowy jest bezokapowy tworząc w ten sposób z bryły nowoczesną stodołę. Oba obiekty mają zbliżoną powierzchnię zabudowy i niemal tę samą funkcję.

Dwa domy, ta sama idea

Oba domy posiadają od części wjazdowej, tj. północnej funkcje gospodarcze. Znajduje się tutaj jednostanowiskowy garaż, wiata zadaszona, pomieszczenie ogrodowe, garderoba połączona ze strefą wejściową, spiżarnia połączona z kuchnią, a do wszystkich prowadzi komunikacja z przestrzenią magazynową. Co ciekawe raz zaprojektowano wiatę na końcu tej przestrzeni, natomiast raz znajduje się ona pomiędzy pomieszczeniami garażu, a ogrodowym, dzięki czemu tworzy się w pełni zadaszone miejsce postojowe z miejscami dodatkowymi na 1-2 rowery. Natomiast w części dziennej ukła pomieszczeń jest ten sam, a położona centralnie, jednobiegowa klatka schodowa, położona na osi wejścia oddziela kuchnię i jadalnię od części dziennej z telewizorem. Kuchnia dzięki temu jest półzamknięta, co było wymogiem Klientów. W domu w typie nowoczesnej stodoły część dzienna tworzy z częścią gościnną bryłę bardziej podłużną, natomiast w bryle drugiej część dzienna zaprojektowano jest bardziej na planie kwadratu. Stąd ściana południowa w drugim przypadku nie zawiera uskoku.

Projekty domów z poddaszem

Na poddaszu zaprojektowano natomiast komunikację łączącą wszystkie pomieszczenia, która stanowi tak naprawdę kładkę łączącą dwie strefy w części nocnej. Część dla dzieci z dwoma pokojami oraz część sypialnią z własną garderobą. Po jednej stronie kładki mamy pustkę nad jadalnią, która nie ma stropu i posiada dwie kondygnacje. Po drugiej stronie kładki znajduje się otwarta klatka. Z sypialni dostępny jest taras z widokiem na południe i pagórkowaty okoliczny teren, charakterystyczny dla pogranicza Łodzi i Strykowa. Niezależnie od zaprojektowanego dachu pokoje zostały zwrócone na zachód i południe ze względu na lepszy widok oraz operowanie słońca. Piętro, mimo, iż jest poddaszem ze względu na widoczny dach spadzisty, natomiast ścianka kolankowa przekracza 240 cm i kondygnacja jest w pełni użytkowa, co było również ważne dla przyszłych mieszkańców.

Nowoczesne projekty domów Łódź

Dom o dobrych wytyczny i prawidłowej funkcji dostosowanej do działki oraz do wymogów przyszłych mieszkańców może być zaprojektowany w różnym nieco odmiennym stylu. Mimo, iż obiekty są podobne i zbliżone to różne dachy oraz pewne zmiany w detalach, dodatkach i kosmetyce powodują już nieco inny wydźwięk samej bryły i formy. Oba obiekty zakładają, iż na zbliżoną do kwadratu część dzienną na przyziemiu, nachodzi smukła i bardziej podłużna część piętra domu. Ta wystaje mocno w kierunku południowym tworząc zadaszenie nad tarasem. Ten prosty zabieg pozwolił uzyskać zarówno taras słoneczny jak i zacieniony taras jadalny. Od wschodu, gdzie mieszczą się natomiast część telewizyjne i pokój gościnny mamy formę nowoczesnej werandy z zadaszeniem. Zadaszone jest również wejście i wiata na samochód.

Projekty nowoczesnych domów

Zaproponowano dwie wersje kolorystyczne, lecz zbliżone ze względu na formę obu domów. Nowoczesna stodoła posiada kremowe ściany i wykończenia z beżowej cegły oraz grafitowy dach. Do dachu dobrano ciemno-szarą stolarkę okienną oraz grafitową ślusarkę – balustrady, lamele, słupki i elementy zacieniające. Bryła z dachem wyglądającym na płaski ma grafitowe połacie ścian wykończone w ciemnym tynku, czarne dodatki oraz białą cegłę w formie akcentów na wybranych ścianach i bryłach.

Indywidualne projekty domów Łódź

Zatem gdy chcemy uzyskać obiekt w pełni indywidualny i dostosowany do naszych potrzeb, a nie do końca mamy sprecyzowane potrzeby estetyczne zapraszamy po projekt indywidualny poprzedzony koncepcją. Możemy wtedy mieć dopracowaną funkcję i dobrze sprecyzowany program funkcjonalno – przestrzenny omówiony z architektem i profesjonalistom. Otrzymamy również propozycje estetyczne, z których możemy wybrać najlepsze elementy, by stworzyć obiekt w pełni dostosowany również do potrzeb estetycznych. A projekt indywidualny to również dostosowanie do naszej działki, stron świata, widoków, otoczenia dalszego i bliższego. Bo ważny jest nawet hałas z odległej ulicy, oddalonej o parę kilometrów, czy operowanie słońca i różnych porach roku w zależności również od liści w danym okresie. A to pozwoli tylko przewidzieć projekt indywidualny prowadzony przez doświadczony zespół architektów, których znajdziecie Państwo w BIAMS…

A który dom bardziej podoba się Państwu?