Indywidualny projekt domu jest kilkakrotnie droższy od projektu gotowego, ale otrzymujemy znacznie więcej. 

Dodatkowo projekt indywidualny to w Polsce około 2-3% wartości całej budowy domu pod klucz, co jest niezauważalne w całym budżecie, a jest to przecież etap najważniejszy i pozwalający na oszczędność czasu, pieniędzy i własnego spokoju. Gdyż dobry projekt indywidualny pomoże sprawnie przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny.

Projekt branżowy – indywidualny czy gotowy? Oczywiście, że INDYWIDUALNY!

Osoby planujące budowę domu stoją przed wyborem: skorzystać z projektu indywidualnego wraz z architektem, czy wybrać dom z katalogu tańszy, ale z potencjalnymi wadami i ogólnym podejściem do tematu, jaki jest dom, który z założenia winien być szyty na miarę?

Dom powinien być odzwierciedleniem właściciela oraz jego emocji, stylu życia, gustu i upodobań, a obiekt budowlany musi współżyć z otoczeniem i być dostosowany do działki, stron świata (…)

Po pierwsze dom powinien być odzwierciedleniem właściciela oraz jego emocji, stylu życia, gustu i upodobań. Po drugie – równie ważne – obiekt budowlany, szczególnie ten nowopowstający, musi współżyć z otoczeniem, być dostosowany do działki, stron świata i tak zwanego geniusz loci – czyli ducha miejsca. A nowy obiekt budowlany, ingerujący w otoczenie winien się z nim zintegrować. Projekt gotowy, powtarzalny, jako taki zaprzecza tym dwóm ideom, które są najważniejsze w projektowaniu domów i determinują przyszłe egzystowanie w wymarzonym miejscu.

Bardzo tanie projekty gotowe małych biur są bardzo niskiej jakości, mają liczne błędy projektowe, a także brakuje im wspomnianych wcześniej: dostosowania do klienta i działki. Dodatkowo mimo ogromnej ilości projektów powtarzalnych wszystkie one wydają się być podobne i bez wyrazu, a jeszcze trudniej znaleźć taki, w którym pasowałyby nam wszystkie elementy na raz, jak: funkcja, elewacja, bryła, rozwiązania materiałowe w całości. Możemy też spotkać się z tym, że wybrany wreszcie projekt powtarzalny spełniający większość oczekiwań funkcjonalnych i estetycznych, nijak ma się do planu miejscowego czy do decyzji o warunkach zabudowy dla naszej działki!

Projekt indywidualny domu – naprawdę warto…

Kupując projekt gotowy pozornie uzyskujemy oszczędności oraz trochę czasu na pierwszym etapie, rezygnując przy tym z indywidualizmu, spełnienia własnych potrzeb, marzeń, dostosowania do warunków terenu, czy przepisów prawa (bo musimy wybrać taki obiekt by spełniał wszystkie wymagania warunków zabudowy = WZ-tka, czy planu miejscowego = MPZP). Projekt gotowy to koszt pomiędzy 2, a 5 tys. zł. Dodatkowo gotowy projekt należy dostosować do posiadanej działki. Taki zabieg nazywamy adaptacją gotowego projektu. Koszt takiej usługi waha się pomiędzy 3, a 5 tys. zł przy założeniu, że nie ma licznych zmian. Gdy są drobne zmiany to koszt może wzrosnąć o 2-3 tysiące złotych. Przy bardziej istotnych zmianach, na przykład w konstrukcji musimy liczyć się z kosztami dodatkowymi rzędu 3-5 tys. zł.

Tylko nie zawsze projekt gotowy daje możliwość wszystkich zmian. Czasem są to tylko zmiany estetyczne, zmiany okładzin, czy materiałów lub zmiany umożliwiające dostosowanie do warunków zabudowy, ale zazwyczaj projekty gotowe ograniczają pole manewru poprzez zapisy umowne i zapisy o  prawach autorskich do projektu. Podane ceny powyżej są cenami brutto. Ale podsumowując projekt gotowy to koszt pomiędzy 5 tys. zł, a 15 tys. zł, gdy mocno w niego ingerujemy.

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego to koszt pomiędzy 15, a 35 tys. zł brutto dla domu średniej wielkości (ok. 200 m2 powierzchni netto – podłogi) w zależności od skomplikowania, miasta, renomy biura architektonicznego. Zapraszamy również do zapoznania się z cennikiem na naszej stronie.

Oczywiście mamy wartości skrajne, jak na przykład projekt katalogowy domu o powierzchni około 800 m2 za ponad 20000 zł lub projekty indywidualne domów pasywnych i inteligentnych wykonywane przez znanych architektów za ponad 100000 zł, ale uśrednione i przybliżone wartości dla porównania kosztów projektu gotowego i indywidualnego ukazuje tabela przedstawiona poniżej:

 

KOSZT PROJEKTU DOMU JEDNORODZINNEGO – BUDYNKU MIESZKALNEGO

Powierzchnia

100 – 200 m2

200 – 300 m2

Wydatki

Indywidualny

GotowyIndywidualny

Gotowy

Projekt

15 – 25 tys. zł

2 – 5 tys. zł20 – 35 tys. zł3 – 6 tys. zł
Mapa

od 1000 zł

od 1000 złod 1000 zł

od 1000 zł

Badania gr.

od 1000 zł

od 1000 złod 1000 zł

od 1000 zł

Inne, warunki

w cenie

ok. 1000 złw cenie

ok. 1000 zł

Adaptacja

nie dotyczy

2 – 4 tys. złnie dotyczy

3 – 6 tys. zł

Zmiany

nie dotyczy

2 – 4 tys. złnie dotyczy

3 – 6 tys. zł

RAZEM

17-27 tys. zł

7-16 tys. zł22 -37 tys. zł

9-21 tys. zł

* CENY BRUTTO, ceny szacunkowe, uśrednione.

Koszty dodatkowe i stałe niezależnie czy będzie to projekt gotowy czy indywidualny to uzyskanie warunków zasilania od gestorów sieci, mapa do celów projektowych wykonywana przez uprawnionego geodetę, której koszt wynosi od 1000 zł netto wzwyż (cena początkowa dla małej działki ok. 1000 m2 na terenie Łodzi i najbliższych okolic) oraz koniecznearchit badania gruntowe, których koszt również zaczyna się od 1000 zł (dwa otwory na standardową głębokość 4 metrów). 

W przypadku projektu indywidualnego nie mamy już dodatkowych kosztów adaptacji czy dostosowania i zmian, gdyż mamy wpływ na nasz wymarzony dom na każdym etapie projektowym, a częstokroć, w lepszych biurach projektowych dokumenty wstępne, badania gruntowe i mapę do celów projektowych mamy w cenie projektu kompleksowego. Za nas wykonywane są również wszelkie sprawy urzędowe, a uprawniony architekt przejmuje relacje z urzędem, co dodatkowo oszczędza nasz czas i niweluje stres.

Wylicz koszt projektu w naszej pracowni z konfiguratorem BIAMS.

 

Pracownia architektoniczna i biuro projektowe

Projektów gotowych są dziesiątki tysięcy, jeśli nie setki tysięcy, ale mimo to każdy ma jakieś „ale”… Przewertowanie ich i wyszukanie tego właściwego, w tym dostosowanego do warunków, na naszej działce, może trwać miesiącami – czyli tyle w ile zakończymy dokładną i dopracowaną koncepcję w pracowni projektowej BIAMS, podpartą również wizją lokalną na terenie i jego analizami…

Zatem gdy nie znajdziemy nic dla siebie z gotowych rozwiązań lub /i gdy działka ma nietypowy kształt dużo lepiej wybrać projekt indywidualny i od razu dostosować go do naszych potrzeb, wymagań, działki, zapisów prawa (WZ-tka lub plan ZP). Pamiętajmy, że jest to wybór zawsze na ponad dekadę, a częstokroć na całe życie. I mimo ogromnej ilości domów katalogowych, zazwyczaj jest problem, by znaleźć coś dla siebie, gdyż jak mówił Frank Lloyd Wright „ile ludzi, tyle domów”

Dodatkowo projekt gotowy jest liczony na najgorsze warunki gruntowe, śniegowe i wiatrowe stąd przewartościowanie elementów konstrukcyjnych. Projekty zawierają zbędny, mikroskopijny i niereprezentacyjny przedsionek, niewielkie klatki schodowe, częstokroć niepotrzebne duże kotłownie przystosowane do pieca na paliwo stałe, za małe garaże. Meble są częstokroć przeskalowane, by pomieszczenia wydawały się mniejsze. Dodatkowo koszty budowy są zaniżone, a wizualizacje wyretuszowane i ujęcia przekłamane, a proporcje zmienione, by dom lepiej się sprzedał.

A świadomy Klient, wiedzący czego chce, liczy na projekt dopasowany do siebie – bez kompromisów jeśli chodzi o funkcję, powierzchnie, estetykę i przestrzeń. Nie chce mieć również domu, jak sąsiad naprzeciwko, czy trzy domy dalej. Chce by dom odpowiadał jego gustom i potrzebom oraz pragnie go skonfigurować pod siebie od A-Z. Co wcale nie wiąże się z ogromnym kosztem, biorąc pod uwagę cały proces inwestycyjny, łącznie z wykończeniem obiektu pod klucz.

Zobacz ile kosztuje budowa domu pod klucz…

Kolejne zalety projektu indywidualnego to wpływ na technologię materiały i rozwiązania budowlano – instalacyjne. Wpływ na funkcję, przestrzeń oraz przyszłe wnętrza. Wpływ na każdy aspekt, możliwość współpracy z architektem na każdym etapie projektowym. Dyspozycyjność biura architektonicznego i zespołu umożliwiające spełnianie wymagań i oczekiwać Klienta. Podczas projektowania mamy możliwość wielokrotnych spotkań z architektami i nawet branżystami. Koszty takiego przedsięwzięcia są dużo wyższe, a wymagany czas dużo na realizację projektu, dłuższy niż w przypadku „gotowca”, ale otrzymujemy produkt wysokiej jakości, szczegółowy, wyczerpujący wątpliwości i spełniający nasze potrzeby oraz wymogi…

Bo to przecież nasz przyszły wymarzony dom… Pamiętajmy zatem, że radość z zaoszczędzonych pieniędzy, mija dużo szybciej niż gorycz, spowodowana niską jakością i brakiem zadowolenia z otrzymanego produktu.

Zobacz galerię naszych domów, willi i rezydencji. 

poprzedni artykuł -> Zalety koncepcji projektowej

następny artykuł -> Cena projektu indywidualnego

wróć do -> Poradnik budowy domu