Tym razem prezentujemy nowoczesną willę z dachem płaskim o powierzchni użytkowej około 400 m2 i powierzchni podłóg – netto przekraczającej 500 m2. Charakterystyczne cechy tego indywidualnego domu to obszerny program funkcjonalny, nowoczesna, modernistyczna bryła i ciekawa elewacja z drewnem, cegłą i żywymi akcentami kolorystycznymi…

Domy i wille z dachem płaskim

Zaprojektowano dom mieszkalny jednorodzinny, dwukondygnacyjny, z dachem płaskim podpiwniczony, z garażem wielostanowiskowym w bryle budynku, z tarasami dostępnymi z każdej kondygnacji z rozbudowaną częścią podziemną, fragmentarycznie doświetloną światłem dziennym poprzez fosy. Obiekt mieści dwie niezależne części nocne na najwyższej kondygnacji, część dzienną na przyziemiu, część gościnną i gabinetową, również zlokalizowaną na partrze oraz część techniczno-gospodarczo w podziemiu i część rekreacyjną również dostępną z podziemia, ale doświetloną światłem dziennym.

Nowoczesne domy z dachem płaskim

Na elewacji mamy wiele nawiązań do stylu skandynawskiego. Zastosowaliśmy okna drewniane w kolorze  bielonego jesionu oraz deski elewacyjne i tarasowe w tej samej barwie. Podkreślają one taras południowo – zachodni oraz pełną bryłę jednej z dwóch klatek schodowych. Nie baliśmy się również zastosować koloru – mamy granatowe ściany (błękit indygo) i żółto – pomarańczowe wykończenia (obróbki blacharskie i parapety). A całości dopełnia biała matowa cegła klinkierowa ułożona w częściach przyziemnych i podziemnych, głównie z okolicy dwukierunkowego zjazdu do garażu. Taka trójwarstwowa ściana, nie tylko świetnie izoluje, ale również zabezpiecza ścianę mechanicznie i umożliwia jej praktyczne utrzymanie w czystości, co jest ważne w tego typu strefach.

Indywidualny projekt domu

Na indywidualny projekt budynku jednorodzinnego decydujemy się więc, nie tylko gdy mamy trudną działkę, restrykcyjne warunki zabudowy /zapisy w planie zagospodarowania, ale również gdy chcemy mieć obiekt niepowtarzalny, w pełni indywidualny i dostosowany do naszych potrzeb nie tylko funkcjonalnych, ale również tych estetycznych. Wiele nietypowych potrzeb, cech i zachowań przyszłych mieszkańców oraz ich gusta i upodobania dają dopiero pełną możliwość kreacji obiektu dostosowanego do Inwestora. A działka, zapisy formalne i prawne oraz strony świata i wytyczne zewnętrzne to uzupełnienie, które wpływa ostatecznie na obiekt. Stąd każdą koncepcję poprzedzamy analizą terenu i analizą potrzeb naszych Zamawiających.

Rezydencje o powierzchni powyżej 500 m2

Duży program użytkowy obiektu spowodowany jest licznymi pomieszczeniami dodatkowymi niezbędnymi w takich nowoczesnych rezydencjach i willach. I jest to nie tylko garaż wielostanowiskowy, czy rozbudowane pomieszczenia techniczne i gospodarcze, ale także pomieszczenia hobby i rekreacyjne. Siłownia, wanna do pływania (mały basen wewnętrzny z przeciwprądem), sauna to pomieszczenia sportowe. Pokój telewizyjny, pokój do gier, pokój kolekcjonerski to pomieszczenia hobby. W takich domach część dzienna z kuchnią, jadalnią i pokojem wypoczynkowym zajmuje ponad 100 m2. Dodatkowo projektuje się brudną kuchnię i obszerną spiżarnię jako strefy zamknięte, mniej reprezentacyjne. A na froncie domu w okolicach wejścia nie może zabraknąć części z gabinetami – pokojami do pracy oraz strefy gościnnej. Również strefa nocna podzielona jest na część dla dzieci i część sypialną – master bedroom to częstokroć oddzielna strefa z własną łazienką, garderobą i częścią wypoczynkową, oddzielną od tej do spania. Mamy w domach typu willa i rezydencja częstokroć dość dużo komunikacji, w tym tej reprezentacyjnej: hole, foyer, antresole oraz częstokroć więcej niż jedną klatkę schodową – główną i dodatkowe (do piwnicy, do części gospodarczej, do części sypialnej). A rolą projektanta jest tego spójne i mądre połączenie w ciekawej i nowoczesnej bryle oraz zgodnie z wytycznymi Klienta i potrzebami przyszłych użytkowników.

Domy wielokondygnacyjne

Przy niewielkiej i wąskiej działce, a równoczesnej chęci uzyskania rozbudowanego programu funkcjonalno-przestrzenno-użytkowego (programu FP /FPU) należy szukać mocno indywidualnych rozwiązań. Gdy mamy plan miejscowy i chcemy w pełni dostosować się do parametrów współczynnika zabudowy oraz powierzchni biologicznie czynnej, niezbędna będzie piwnica – część podziemna, która pomieści nie tylko garaż kilkustanowiskowy, ale również pomieszczenia techniczne, gospodarcze oraz te związane z rekreacją, hobby i sportem. Częstokroć takie podziemie mieści się pod większą częścią terenu i stanowi obrys około 60-70% działki, gdy sama zabudowa to zaledwie 25-35%. Rozwiązaniem są również kolejne kondygnacje, nie tylko w postaci pierwszego piętra, ale również w formie nadbudów kolejnych kondygnacji jak penthouse’y, nadwieszenia, nadbudówki. Takie działki znajdują się zazwyczaj często w centrach miast i mają pożądaną lokalizację, ale ich wielkość powoduje, iż muszą być znacznie zabudowane i w sposób wykorzystujący ich potencjał.

Architekt domów

I tu z pomocą – by na miejskiej działce – stworzyć indywidualny, estetyczny i ciekawy obiekt – przyjdą architekci z BIAMS, wykonujący w obiekty mieszkalne w pełni dostosowane do działki i potrzeb najbardziej wymagających Inwestorów. Projektujemy wille, rezydencje i duże domy indywidualne w całej Polsce, a nad wszystkim czuwa nasz zespół z koordynatorem prac i właścicielem Marcinem Sieradzkim – doświadczonym architektem i specjalistą od domów.