Ta nowatorska przebudowa, rozbudowa i nadbudowa domu jednorodzinnego pod Warszawą, to nie tylko jeden z naszych najbardziej nietypowych projektów, ale również jeden z najbardziej skomplikowanych.
Nie tylko ze względu na trudne założenia początkowe: tradycyjny projekt gotowy, niewielka działka, nietypowo ułożone strony świata, ale także na chęć uzyskania ze strony Inwestorów i architekta budynku nowoczesnego aktualnego, wręcz minimalistycznego oraz przede wszystkim jednolitego i spójnego. Bowiem nie można było dopuścić do sytuacji, by rozbudowana część, znacznie wyróżniała się od domu już istniejącego. Przy równoczesnej chęci stworzenia budynku funkcjonalnego, z dodatkową możliwością powrócenia, w przyszłości do dwóch niezależnych obiektów.
Architekt domów w całej Polsce
Całość prac była podparta nie tylko analizami działki, otoczenia, budynku istniejącego (ten w pełni zinwentaryzowany oraz wykonany bardzo dokładnie w 2D i w 3D), ale również licznymi spotkaniami z Klientami w celu wysłuchania ich potrzeb, przyzwyczajeń, zwyczajów i stylu życia. Bez dokładnego wywiadu oraz bez powstania licznych wariantów dobra koncepcja, a później projekt byłyby niemożliwe. Stąd współpraca na linii architekt Klient /mieszkaniec jest tak niezwykle ważna i ma miejsce tylko przy jakościowym, projekcie indywidualnym w biurze takim jak nasze. Praca ta wymaga czasu i zaangażowania. Nasze ceny są w związku z tym wysokie, ale płacimy za jakość i poświęcony czas. I mimo, iż nasza pracownia znajduje się w Łodzi, po podpisaniu umowy dojeżdżamy do Klienta na terenie całej Polski i dostosowujemy godziny pracy do własnych potrzeb naszych Zamawiających. A dodatkowo nasze ceny nie zależą od lokalizacji, stąd niekonieczny jest architekt z okolicy, czy lokalne biuro. Dlatego My BIAMS możemy być brani pod uwagę w całej Polsce niezależnie od miejsca inwestowania.
Nietypowe metamorfozy budynków mieszkalnych
Na początku był dom gotowy, dość typowy i mocno tradycyjny (nie mylić z rustykalnym) powstały około 10 lat temu. Obiekt ten mimo solidnego wykonania, ze względu na swe niewielkie rozmiary (pow. użytkowa niecałe 120 m2; garaż jednostanowiskowy, niewielka część dzienna, trzy małe sypialnie), przestał kompletnie spełniać wymagania dużej rodziny, dodatkowo pracującej coraz więcej zdalnie i coraz częściej przebywającej w domu. A w połączeniu tego z faktem świetlnej lokalizacji na północ od Warszawy, powstał wspólny koncept inwestorów i architekta, mający na celu wybudowanie nowoczesnego budynku jednorodzinnego, przy zachowaniu w dużym stopniu budynku istniejącego. Przy konieczności znacznego rozbudowania funkcji dla całego założenia: część dzienna o powierzchni ponad 100 m2, w tym półotwarta kuchnia i duża jadalnia z możliwością organizacji większych spotkań; dwa gabinety do pracy, minimum 4 sypialnie, 1-2 pokoje gościnne, kilka łazienek, garderoby, pomieszczenia techniczne, gospodarcze i siłownia.
Nietypowe rozbudowy domów jednorodzinnych
Stąd powstał pomysł, by w nowym obiekcie umieścić część dzienną, przestronną z dużą półotwartą kuchnią, jadalnią, z możliwością organizowania imprez i spotkań rodzinnych oraz wygodną i komfortową częścią telewizyjną. Umieszczenie tych pomieszczeń na parterze umożliwiło wykonanie obwodowych tarasów i dużych przeszkleń, dających kontakt z naturą i otoczeniem, czego nie było w poprzednim obiekcie. Na piętrze nowej stodoły umieszczono sypialnię główną, z jasną łazienką, garderobą, siłownią oraz gabinetem do pracy. Na piętrze znalazło się też miejsce na pustkę nad częścią dzienną, ale tym razem wyciętą inaczej niż zwykle, bo nad jadalnią, by tu tym razem uzyskać przestrzeń i otwarcia na dwie kondygnacje. A nie jak zwyczajowo, nad pokojem dziennym, w którym chcieliśmy zachować większą intymność pomieszczenia ze względu na kącik kinowy. Na powstałej antresoli umieszczono, wcześniej wspomniane: siłownię i pracownię, niemal całkowicie otwarte, co dało jeszcze większą przestrzenność stref mieszkalnych i przenikanie się przyziemia i poddasza w tym nowoczesnym domu jednorodzinnym. A w części dziennej umieściliśmy, wymagany przez Inwestorów, aneks muzyczny z pełnowymiarowym pianinem. Nie zabrakło również dużej zabudowy kominkowej.
Przebudowy domów gotowych
W starej części przyziemie domu przeznaczono na część gospodarczą i gościnną. Powiększono garaż, by stał się dwustanowiskowy. Dodano schowki, składziki, magazynki. Przebudowano kotłownię by służyła dwóm obiektom. A w najbardziej oddalonych częściach, od nowoprojektowanych pomieszczeń rozlokowano pokoje gościnne, łazienkę i pralnię. Zmiany konstrukcyjne i uczynione wyburzenia nie są jednak na tyle duże, by nie móc wrócić do starej funkcji obiektu i w przyszłości by móc je rozdzielić na dwa domy ze wspólnym wejściem. Nie zmieniły się też znacznie otwory okienne, może z wyjątkiem dodanego dużego narożnego przeszklenia od części wschodniej. Natomiast piętro domu niemal w ogóle nie uległo zmianom. Teraz przy niewielkich zabiegach aranżacyjnych na piętrze będą trzy oddzielne sypialnie, wygodna komunikacja oraz dwie łazienki i dwie niewielkie garderoby. Dach budynku nie zmienił się, z wyjątkiem zmiany orynnowania oraz drobnej przebudowy polegającej na usunięciu okapów w celu uzyskania nowoczesnej bryły domu istniejącego, dostosowanej do nowego obiektu, który to zaprojektowano w formie minimalistycznej stodoły, dwukondygnacyjnej, z poddaszem użytkowym.
Jeden dom, dwie nowoczesne stodoły
Te dwa wyżej wspomniane obiekty zostały rozdzielone, odsunięte od siebie i połączone łącznikiem. Ale nie jest to typowy, wąski korytarz między dwoma domami. Oba obiekty połączył nie jeden, a dwa łączniki: frontowy, jednokondygnacyjny, zespalający bryły domów (na nim mamy jeszcze taras dostępny z antresoli w nowej części) oraz łącznik tylny, dwukondygnacyjny. Pierwszy łącznik stanowi komunikację pomiędzy garażem, a nową kuchnią i w im znajduje się strefa wejściowa z reprezentacyjnym przedpokojem z szafami, wieszakami i miejscem do siedzenia. W drugim łączniku znajduje się otwarta klatka schodowa z monumentalnymi, jednobiegowymi schodami wspornikowymi. Parter tej części łączy salon z pokojami gościnnymi natomiast kładka na piętrze oddziela sypialnię główną z pomieszczeniami dodatkowymi, w nowej części, od pokoi dzieci położonymi w części starej. A najciekawsze jest to, że pomiędzy łącznikami powstało atrium, mały dziedziniec, z roślinami i letnią jadalnią. Dodatkowo niebywały efekt wzmocniony jest poprzez przeszklenie wszystkich ścian łączników od strony atrium. Dzięki temu wchodząc do domu widzimy na przestrzał, na dalszym planie klatkę schodową, a jadalnia położona przy kuchni może być teraz w ciepłe dni otwarta na małą zewnętrzną przestrzeń, stanowiącą przedłużenie części dziennej. A łącznik dwukondygnacyjny przechodzi przez nowy dom, tworząc na jego południowej ścianie przeszklony na dwie kondygnacje wykusz. Te wszystkie przemyślane zabiegi stworzą niebanalne przestrzenie mieszkalne i bardzo dobre wnętrza, pełne otwarć, suspensów i kontrastów.
Elewacje domów z poddaszem i nowoczesnych stodół
Problemem domu istniejącego oprócz tradycyjnej formy i typowej elewacji, był nisko położony gzyms, co powodowało, iż pokoje na górze były nieustawne, przez bardzo niskie ścianki kolankowe. Na szczęście rzut domu był raczej symetryczny, a dachy dwuspadowe, co umożliwiło zmianę istniejącej bryły w dom typu nowoczesna stodoła przy braku konieczności zmiany całego dachu i jego skomplikowanej przebudowy. Dlatego koniecznością – w nowym domu – było podniesienie wysokości gzymsu /okapu i co za tym idzie ściany poddasza, by układ pomieszczeń był łatwiejszy do zaaranżowania. Jednakże mimo takiego zabiegu zachowaliśmy te same spadki dachu, to samo pokrycie (istniejąca dachówka na domu pierwotnym) na obu domach, a nawet proporcje – podwyższając dom nowy, zwęziliśmy jego szerokość dla lepszej kompozycji całości. A wcześniej wspomniany parterowy łącznik łączący oba domy spowodował, że w elewacji od strony ulicy zabieg dwóch wysokości obu brył w ogóle nie razi. Obiekt wygląda jak jeden dom jednorodzinny złożony z dwóch stodół o nowoczesnej formie połączonych łącznikiem. Niebawem nikt nie będzie wiedział, że były to kiedyś dwa zupełnie różne domy. Dodatkowo uspójnienie materiałów na obu elewacjach umożliwiło zachowanie pełnej integracyjności obu budynków: starego i nowego.
Bryły nowoczesnych budynków jednorodzinnych
Na elewacji zastosowaliśmy ciemny tynk w kolorze grafitowym korespondujący z antracytową stolarką okienną w obiekcie. Kontrastują z nimi białe połacie, na przykład łącznika, czy liniowe elementy wstęg, zadaszeń wykonane w tynku dekoracyjnym imitującym beton, w kolorze niemal białym (bardzo jasno-szary). Jedyne elementy drewniane to liniowe deski kompozytowe w kolorze szaro-brązowym wykonane jako posadzki tarasów, zrównanych z otaczającym gruntem. Natomiast niektóre elementy, jak nisze, loggie, czy dolne i boczne części zadaszeń pomalowano na kolor niemal czarny dla lepszego efektu głębi tych elementów. Elewacja tego budynku i zastosowane materiały są więc mocno minimalistyczne by uspokoić bryłę, która jednak poprzez złożenie z dwóch nieco innych budynków, jest dużych rozmiarów i z licznymi elementami wpływającymi na jej wydźwięk, jak na przykład liczne połacie dachów. Stąd przy tworzeniu bryły bardzo zastanawialiśmy się w pracowni nad kompozycją i rozmiarami otworów (stolarka okienna i drzwiowa), by te pasowały do całości i nie psuły dobrych elewacji, który musiały uspokoić ten duży i nietypowy obiekt. Bo kompozycja była tu kluczowa!
Niesztampowa architektura i w pełni indywidualne rozwiązania
Jeśli Państwa dom nie spełnia już oczekiwań, lecz chcielibyście Państwo zostać w miejscu w którym jesteście, a dodatkowo nie macie wizji i pomysłu jak rozbudować i przebudować swój dom z pomocą przyjdzie zespół BIAMS – biuro projektowe pełne pomysłów, nowatorskich rozwiązań i indywidualnego podejścia do każdej, nawet nietypowej i trudnej sprawy. Zamówienia specjalne i nietypowe tematy to nasza przewaga, gdyż wieloletnia specjalizacja w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych, pozwala nie tylko na tworzenie nowoczesnych domów indywidualnych od podstaw, ale również lata doświadczeń umożliwiły projektowanie nietypowych przebudów, rozbudów i nadbudów. A nasze metamorfozy domów sprawiają, że są one nie do poznania nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również zmieniamy z powodzeniem ich bryły, formę i elewacje. I niekoniecznie są to zawsze rewolucyjne, bardzo drogie i daleko idące zmiany. Ot w tym cała sztuka. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Zapraszamy do BIAMS…
Zobacz ekskluzywne wnętrza tego nietypowego domu jednorodzinnego…
You must be logged in to post a comment.