Na działce o powierzchni niecałego 1,5 ha (około 13500 m2), położonej w Łodzi (woj. łódzkie), w dzielnicy Górna, w okolicach ulicy Kolumny, zaprojektowaliśmy kameralne osiedle jednorodzinne, z 30 segmentami dwulokalowymi. Nietypowy kształt działki pozwolił uzyskać ciekawy układ urbanistyczny, a dzięki zaprojektowaniu trzech różnych typów segmentów, stworzyliśmy zróżnicowane osiedle o kameralnym charakterze oraz niezwykle ciekawych wnętrzach architektonicznych…
Koncepcje osiedli mieszkaniowych
Analizy działki, terenu, otoczenia…
Wszelkie tego typu koncepcje podparte są najpierw analizami terenu i najbliższego otoczenia oraz wizją lokalną w danej lokalizacji. Sprawdzenie sąsiedztwa, bliższej i dalszej okolicy oraz wykonanie wstępnych analiz urbanistycznych, pozwala nam przewidzieć i oszacować powierzchnię zabudowy, intensywność oraz wysokość i ilość kondygnacji budynków, dla opracowywanego terenu. Niezbędne są również sprawdzenie dostępności do drogi publicznej oraz klasyfikacji terenu w celu sprawdzenia czy teren jest budowlany, rolny, czy leśny. Kolejnym etapem jest wykonanie szkicu komunikacyjnego z drogami dojazdowymi i wstępny podział na działki, przy równoczesnym zastanawianiu się jak zaprojektować wysokiej jakości urbanistykę. Zgodnie z zasadami kształtowania dobrej przestrzeni: myślimy o wnętrzach urbanistycznych, zamknięciach ulic, dominantach i ciekawych zabiegach, by przyszłe osiedle nie było nudne, powtarzalne i przytłaczające. Niejednokrotnie powstaje kilka wariantów i na podstawie takich analiz chłonności terenu, jesteśmy w stanie przejść do opracowywania projektów poszczególnych domów i segmentów, bardziej szczegółowo.
Projekty domów szeregowych i segmentów
Budynek mieszkalny jednorodzinny to nie tylko ten wolnostojący. Nasza firma projektuje również osiedla i zespoły domów w zabudowie szeregowej, w formie kilku segmentów, w zabudowie bliźniaczek lub rzadziej jako czworaki. Gdy dany budynek jest na własnej działce lub jeden dom stanowi niezależną całość mimo styku z innym budynkiem mieszkalnym, może on mieć dwa lokale mieszkalne, gdyż budynek dwulokalowy jest nadal jednorodzinnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Lokale mogą być położone zarówno w poziomie lub też w pionie jeden nad drugim pod warunkiem posiadanie niezależnych wejść z zewnątrz lub ze wspólnej klatki schodowej. Co ciekawe jeden z lokali może być na przykład dwupoziomowy. Możemy więc zaprojektować segment trzykondygnacyjny z mieszkaniem na parterze z dostępem do własnego ogródka w tylnej części oraz z mieszkaniem dwupoziomowych na wyższych kondygnacjach (drugiej oraz trzeciej stanowiącej poddasze). Takie mieszkanie może mieć obszerny taras lub balkon, a miejsca postojowe mogą być zlokalizowane na części przyziemia tego obiektu lub przed nim. Taka propozycja znalazła się właśnie na opracowywanej koncepcji. Umożliwia to przy średnim parametrze zabudowy na poziomie do 30%, uzyskanie większej ilości lokali mieszkalnych i co za tym idzie większego PUM (powierzchni użytkowej mieszkań). To znaczy, że na działce o szer. 7-8 m uzyskujemy – nie jeden dom w postaci segmentu trzykondygnacyjnego o powierzchni użytkowej ponad 180 m2 i powierzchni ze strychem ponad 220 m2 – niemal dziś niesprzedawalny – a dwa lokale mieszkalne o powierzchni odpowiednio 80 i 120 m2 w czterema miejscami postojowymi. Jedno mieszkanie z ogródkiem, a drugi lokal z tarasem i na przykład dodatkowym balkonem.
Nowoczesne domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej
Domy jednorodzinne szeregowe i bliźniacze wykończone są w tym przypadku w wysokim standardzie. Na elewacjach mamy duże połacie tynku silikonowego w kolorze białym, który z akcentami z jasnego drewna, pozwolił uzyskać nowoczesny i skandynawski charakter naszych obiektów. Do tego widoczne są tu bezokapowe dachy dwuspadowe, pokryte wysokiej jakości, grafitową blachą na rąbek stojący. A elewacje budynków uzupełnione są o pełne ściany, części przyziemnych, pokryte cegłą klinkierową w kolorze antracytowym, co optycznie obniża obiekt. I dodatkowo zabezpiecza najbardziej newralgiczne części bdynku – podatne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Natomiast niemal czarna stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna, świetnie koresponduje ze ślusarką wykonaną w postaci cienko profilowych balustrad, malowanych proszkowo, na czarny mat. Uporządkowane elewacje, duże przeszklenia, ciekawa kompozycja okien sprawiają, iż budynki wyglądają estetycznie i nowatorsko, a przestrzenie i pomieszczenia w środku są dobrze doświetlone i przestrzenne.
Technologia w osiedlach mieszkaniowych
Dobra akustyka, żelbetowe stropy wyciszone wełną oraz tradycyjna technologia sprawiają, że budynki będą solidne, a mieszkanie w nich będzie komfortowe i przyjemne. Na budynkach przewidziana jest fotowoltaika. Wysokiej jakości elewacje i wykończenie dodają ekskluzywnego wydźwięku. Obiekty zaprojektowano na płytach fundamentowych. Przewidziane ogrzewanie to gaz. Natomiast jeśli chodzi o wentylację, w związku z dużą ilością lokali zdecydowano się na tradycyjną wentylację grawitacyjną ze wspomaganiem mechanicznym w pomieszczeniach łazienek oraz z cichymi okapami (montowane na dachu) w aneksach kuchennych. Okna a pakiecie trójszybowym i ocieplenie w postaci styropianu grafitowego gr. 25 cm pozwoli spełnić najnowsze warunki techniczne i współczynnika przenikania ciepła. Nie zdecydowaliśmy jeszcze czy będzie to ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, w tym kanałowe w częściach dziennych, ale jednak by umożliwić Klientom wykonanie litego drewna na podłodze skłaniamy się ku tradycyjnym metodom ogrzewania, tym bardziej ze względu na obecność gazu ziemnego w ulicy. Tym bardziej, że tarasy wykonane są w deskach kompozytowych, a okładziny elewacyjne w naturalnym drewnie.
Koncepcje urbanistyczno-architektoniczne do warunków zabudowy
Na uwagę zasługuje nie tylko układ urbanistyczny, ale dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna. Usytuowanie garaży z jednej strony umożliwiło wykonanie ciągów pieszo-jezdnych na frontach budynków, natomiast brak konieczności wjazdu w tylnych częściach dopuściło na zaprojektowanie tam ogródków i chodników oraz części wspólnych.
Natomiast zachowanie jednego terenu bez podziału go na mniejsze działki umożliwiło mniejsze odległości między budynkami i większą ilość szeregów. Mamy tu zatem kompromis między potrzebami dużej ilości powierzchni sprzedażowej a wysokiej jakości częściami wspólnymi, poprzez zastosowanie dróg wewnętrznych oraz lokowanie obiektów w ramach jednego, wspólnego terenu.
Uzyskany PUM (powierzchnia użytkowa mieszkań) to ponad 6200 m2, przy pow. zabudowy nieprzekraczającej 30% oraz przy uzyskanych 120 miejscach postojowych w większości krytych. A powierzchnia biologicznie czynna to ponad 30%, co jest zadowalającym wynikiem, który może być podniesiony przy zastosowaniu części tarasów jako zielonych a części dojść jako zaprojektowanych z kostki ażurowej lub ekokraty.
A gdy są już warunki zabudowy (WZ-tka) lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla danego terenu lub obszaru pozwala na zabudowę w postaci zespołu budynków, możemy wykonać koncepcję, mniej lub bardziej szczegółową w celu unaocznienia możliwości terenu w stosunku do zapisów w dokumentach i parametrach wyjściowych.
Projekty domów jednorodzinnych
Domy jednorodzinne dwulokalowe
Zaprojektowaliśmy trzy typy obiektów:
TYP 1 – segment „trzylokalowy”
Segment z dwoma mieszkaniami – mieszkaniem na przyziemiu o pow. około 60 m2 z własnym ogródkiem, oraz z mieszkaniem dwupoziomowym, z poddaszem użytkowym o powierzchni około 140 m2, z możliwością późniejszego podzielenia na dwa lokale po 70 m2, gdyż klatka schodowa dochodzi do każdego piętra, a mieszkanie na przyziemiu jest zupełnie odrębne i dostępne od innej strony. A mieszkanie dwupoziomowe posada obszerny taras na kondygnacji 2 oraz duży balkon na kondygnacji 3ciej. Pod budynkiem zaprojektowano garaż z czterema miejscami postojowymi. Segment ten zajmuje największa powierzchnię i może występować również w postaci bliźniaka.
TYP 2 – „szeregówka” Łódź
Najczęściej występujący szeregowiec z dwoma mieszkaniami o pow. 80 m2 każde położonymi odpowiednio na 1szym piętrze i drugim piętrze w postaci wysokiego poddasza. Na przyziemiu znajdują się miejsca postojowe oraz wejście do klatki schodowej, jak również niewielkie komórki lokatorskie – pomieszczenia gospodarcze. Budynek ten może występować również jako samodzielny dom jednorodzinny o pow. około 160 m2, zupełnie niezależny, dla wymagających inwestorów.
TYP 3 – nowoczesny „bliźniak”
Występujący głównie jako dom jednorodzinny zabudowie bliźniaczej, lecz w możliwością zagospodarowania jako szeregowiec (row house). Tutaj mamy mieszkanie na przyziemiu z ogródkiem z doświetleniem na dwie strony i co za tym idzie na przestrzał przewietrzane. Natomiast na piętrze i poddaszu zaprojektowano mieszkanie dwupoziomowe z dużym tarasem na ostatniej kondygnacji. Oba mieszkania mają odpowiednio po około 120 i 150 m2. Tutaj główna klatka schodowa nie dochodzi do ostatniej kondygnacji, dlatego nie ma możliwości wydzielenia kolejnego lokalu na poddaszu, tym bardziej, że jest to niewielka część nocna dla poziomu poniżej. W tym segmencie miejsca postojowe w ilości trzech sztuk są przed budynkiem.
Projekty urbanistyczne i analizy chłonności terenu
W naszej pracowni nie tylko wykonujemy zaawansowane koncepcje, ale również fazy wstępne poprzedzające zakup terenu czy uzyskanie warunków zabudowy. Już wstępne szkice i analizy chłonności przy wariantowych planach układów komunikacji i budynków pozwalają uzyskać wstępne wyliczenia i możliwości projektowe. Przy sprawdzeniu również prawdopodobnej wysokości można również uzyskać powierzchnię użytkową biorąc pod uwagę ilość pomieszczeń technicznych i miejsc postojowych, które to już wliczają się w powierzchnię netto /podłóg, ale już nie najważniejszą czyli sprzedażową. Tutaj staramy uzyskać się jak największy PUM, przy zachowaniu przewidywanych lub już wskazanych – w WZ lub MPZP – warunkach oraz przy zachowaniu ciekawych układów urbanistycznych, myśląc nie tylko o ilości, ale również o urbanistyce, wnętrzu architektonicznym, przestrzeni i częściach wspólnych, stroniąc od typowych układów ulicowych i koszarowych rozwiązań jakie spotykamy na większości projektowanych ostatnio osiedlach deweloperów.
Projekty domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej
Jeśli posiadacie zatem Państwo duży teren inwestycyjne w województwie łódzkim lub mazowieckim, a nie ma jeszcze planu miejscowego, należy jak najszybciej wystąpić o korzystne warunki zabudowy, Czy to w celu inwestowania czy sprzedaży terenu. Koszt przygotowania wniosku z analizą chłonności z ogólnymi planami 2D oraz promesami od gestorów sieci to koszt od 8000 zł. Jeśli chcemy wzbogacić nasze opracowanie o podstawowe schematy 3D z dokładniejszymi wyliczeniami musimy liczyć się z dopłatą około 3000-5000 zł. Natomiast jeśli chcemy już uzyskać dokładniejszą koncepcję architektoniczną z funkcją budynków, elewacjami, przekrojami i fotorealistycznymi wizualizacjami osiedla mieszkaniowego wraz z bilansami mówimy to o dopłatach rzędu 10000 zł, a przy większych terenach o kwotach dochodzących do 20000 zł. Lecz potem mając już wszystko rozrysowane i przewidziane, projekt budowlany to czysta formalność i koszty za pozwolenia będą dużo mniejsze i nie liczone już od metra kwadratowego, a ryczałtowo za cały teren. Zapraszamy zatem do pracowni architektonicznej BIAMS po:
- koncepcje urbanistyczne do warunków zabudowy,
- koncepcje architektoniczne do sprzedaży terenu,
- analizy chłonności oraz wyliczenia i bilanse w celu sprawdzenia terenu, działki czy obszaru.
Zespoły budynków i osiedla mieszkaniowe
Projektujemy budynki mieszkalne jednorodzinne, segmentowe, bliźniacze, wielorodzinne nie tylko jako wolnostojące, ale również w zabudowie, szeregowej, segmentowej czy w większych zespołach i założeniach. Pomagamy na każdym etapie inwestycji od analiz terenu, poprzez sprawdzenie działki przed zakupem oraz sprawdzenie parametrów w warunkach zabudowy, czy w miejscowym planie zagospodarowania, kończąc na wszelkiego rodzaju fazach projektowych – koncepcje ogólne, koncepcje szczegółowe, koncepcje pełnobranżowe, projekty budowlane, wykonawcze, branżowe, instalacyjne (w tym instalacje wewnętrzne na terenie, zewnętrzne, przyłącza i sieci), wraz z niezbędnymi pracami polegającymi na nadzorze, odbiorach i kierownictwach w trakcie i po budowie. A do sprzedaży wykonamy renderingi komputerowe, różne schematy 2D i 3D, wizualizacje fotorealistyczne, animacje i spacery 3D oraz karty techniczne, karty katalogowe mieszkań, czy projekty mieszkań pokazowych wraz z projektami i wizualizacjami wnętrz lokali i części wspólnych. ZAPRASZAMY do BIAMS – pracownia projektowa.
You must be logged in to post a comment.