W południowo-zachodnich okolicach Wrocławia, przyszło nam zaprojektować dom jednorodzinny, na urbanizującym się terenie, województwa dolnośląskiego…
Działka o powierzchni około 1000 m2 o wymiarach: około 40 m szerokości na 25 m głębokości, posiada wjazd od wschodu oraz sąsiadów z pozostałych trzech stron. To fortunne usytuowanie rzutowało na układ i lokalizację pomieszczeń. Natomiast plan miejscowy, optujący za dość tradycyjną zabudową, wpłynął na bryłę obiektu i dwuspadowy dach.
Indywidualne projekty domów
Strefa wejściowa, kuchnia oraz jadalnia zostały zaprojektowane od wschodu. Od północy zlokalizowano pomieszczenia gospodarcze klatkę schodową i niewielką windę oraz pokój gościnny, z łazienką i garderobą, który ma również widok na zachód. Na zachód umiejscowiony został również salon, a część telewizyjno-wypoczynkowa zwrócona jest na południe. Na przyziemiu zaprojektowano również główną sypialnię składającą się z łazienki, garderoby, strefy wypoczynkowej, strefy do pracy oraz strefy nocnej. Na piętrze mamy natomiast antresolę z widokiem na jadalnię (ta nie posiada stropu i ma nad stołem okna kolankowe pięknie doświetlające tę przestrzeń), pralnię i suszarnię, dwa duże pokoje dzieci wykonane w systemie amerykańskim (z własnymi łazienkami i garderobami oraz strefami do pracy. Tak obszerny program zmieścił się na niecałych 350 m2. Powierzchnia podłóg jest niemal równa powierzchni użytkowej, gdyż w przestrzeni brak garażu (mimo dużego budżetu nie było to życzeniem inwestora) oraz pomieszczeń technicznych i gospodarczych (niewielka pralnia oraz bardzo mała kotłownia). Dodatkowo dzięki wysokim ściankom kolanowym, charakterystycznym dla nowoczesnych stodół, o wysokości ponad 180 cm i dużemu spadkowi dachu (40 stopni, niemal 100%), nad pokojami umieściliśmy niewielkie antresole, z miejscem na przechowywanie (nad pomieszczeniami łazienki i garderoby). Pustka na dwa piętra znajduje się również przy klatce schodowej, jednobiegowej, tworząc szeroką duszę i ciekawe otwarcie.
Architekt domów Wrocław
Ten indywidualny budynek mieszkalny składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Bryła wyższa, z symetrycznym dachem dwuspadowym, o dużym kącie nachylenia, zawiera pomieszczenia dzienne na przyziemiu oraz pokoje na poddaszu. W części parterowej niskiej z dachem płaskim, nad którą znajduje się obszerny taras okalający dom od strony zachodniej i północnej zawiera w swej funkcji sypialnię główną, pomieszczenia dodatkowe i gościnne oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze, zlokalizowane na północy. Natomiast od strony południowej zlokalizowano dwupoziomowy taras, częściowo zadaszony, w związku z wysunięciem dachu płaskiego i stworzeniem podcienia, powstałego z cofnięcia części sypialnej, względem części dziennej. Forma obiektu jest zatem bardzo prosta, elewacje nieskomplikowane, o równomiernych podziałach i wysokościach otworów, a zastosowane materiały są wysokiej jakości, o jasnych barwach. Na taras górny, nad pokojami wychodzimy poprzez lukarnę i okna tarasowe, dostępne z pokoi dzieci na poddaszu. Na dachu płaskim zaprojektowano również urządzenia techniczne, stąd przestrzeń użytkowa jest mocno zmniejszona.
Nowoczesne domy z dachem dwuspadowym
Większa część elewacji zaprojektowana jest w białym tynku silikonowym. Materiał ten zastosowano na całej części niższej do wysokości stropu nad kondygnacją parteru. Dodatkowo w pasach między okiennych zaproponowano spiek ceramiczny o fakturze i kolorze nawiązującym do betonu architektonicznego, czy szarego kamienia. Natomiast część górna elewacji, w tym dach dwuspadowy pokryte są blachą płaską na rąbek stojący, ale nie byle jaką blachą, tylko tytanowo-cynkową (blacha tytan-cynk). Elewacja jest zatem dość zimna, wręcz loftowa, dzięki czemu ten dość tradycyjny dom jest wykończony bardzo współcześnie. Ten charakter podkreślają barierki, balustrady i pochwyty z czarnej stali oraz dodatkowe zadaszenie tarasu również z profili lakierowanych na czarno. Na uwagę zasługują również dwa kominy ze stali nierdzewnej podkreślające istotę założenia. A dla ocieplenia zastosowano stolarkę drewnianą w kolorze jasnym – skandynawskiej sosny bielonej. Również taras niższy jest wykonany z desek drewnianych – modrzewia syberyjskiego, rozjaśnianego, długości 4 metrów.
Indywidualne projekty domów z poddaszem
Ten dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej nieco ponad 300 m2 świetnie wpisuje się w dość zurbanizowane podmiejskie osiedle jakich wiele pod Wrocławiem. Niewielkie działki o powierzchni od 800 – 1200 m2, o kształcie prostokąta i bez spadku oraz obecność miejscowego planu zagospodarowania spowodowały powstanie licznych domów jednorodzinnych. Stąd nasz obiekt jest powściągliwy, nie rzucający się w oczy, z normalnych materiałów oraz o typowych kształtach. Bardzo dobrze wpisał się z otoczenie, swą wysokością usytuowaniem oraz proporcjami. Ten dom ma wszystko co jest niezbędne we współczesnym budynku jednorodzinnym – bardzo dużą strefę dzienną o pow. ok. 100 m2, niezależną część nocną, kuchnię od strony wejścia, reprezentacyjny hol z klatką schodową, pustką i windą, jadalnię na dwie kondygnacje doświetloną oknami dachowymi, niezależną część gościnną, sypialnię główną na przyziemiu, obszerny taras na przyziemiu, częściowo zadaszony oraz taras na piętrze na dachu, oba od południa /zachodu (tarasy są zatem dostępne z każdego niemal pokoju).
Domy ekologiczne, energooszczędne i pasywne
Nie zabrakło również współczesnych rozwiązań technologicznych, jak: pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe, fotowoltaika, kominek ogrzewający dodatkowo część dzienną, usytuowanie względem stron świata, domowa winda, elektryczne okna dachowe, kuchnia połączona z salonem z możliwością zamknięcia jej loftową, szklaną ścianą. Pogodzenie dostosowania do działki, wymagającej funkcji, spokojnej jednolitej bryły, nowoczesnych materiałów i nowatorskich rozwiązań technologiczno-użytkowych było możliwe tylko dzięki kompleksowemu projektowi indywidualnemu, podpartemu dokładną koncepcją projektową architektoniczno-urbanistyczną dostosowaną w pełni do Klienta i jego wymagań.
Domy Wrocław i okolice
Nasza pracownia zajmuje się zatem projektami indywidualnymi w całej Polsce. By Klient nie musiał wahać się między pracownią lokalną, a pracownią projektową BIAMS, nasze ceny są w całej Polsce takie same niezależnie od lokalizacji i Klienta. Wynagrodzenie za projekt indywidualny domu, willi, czy rezydencji zależy tylko i wyłącznie od metra kwadratowego. A podczas omawiania projektu dojeżdżamy do Klienta na terenie całej Polski. Dlatego gdy szukasz pracowni projektowej postaw na jakość, doświadczenie oraz portfolio, bo swoje usługi wykonujemy w każdym województwie i mieście.
Z poważaniem Marcin M. Sieradzki – właściciel, główny projektant…
You must be logged in to post a comment.