To kolejna rewolucyjna przebudowa, nadbudowa i rozbudowa do naszego portfolio. W leśnych okolicach powiatu zgierskiego w miejscowości Ustronie, niedaleko Grotnik przyszło nam rozbudować niewielki dom parterowy z poddaszem i garażem. W efekcie, z niewielkiego domu otrzymaliśmy nowoczesną rezydencję z basenem położoną w pięknym lesie.

Rozbudowy domów jednorodzinnych

Bryła główna została wydłużona w celu powiększenia części dziennej oraz kuchni i jadalni. W łączniku centralnym zaprojektowano nowe wejście, nową dwubiegową klatkę schodową (poprzednio te elementy były w starej bryle) oraz komunikację, łazienki i gabinet oraz przejście na część basenową. W skrzydle południowym zaprojektowano dość duży basen (niecka o wymiarach 4 x 12,5 m) oraz przestrzeń rekreacyjną. A od strony ulicy przejezdną wiatę na dwa stanowiska. Stary garaż pozostał w swym obrysie i wielkości. Zmieniono tylko nań dach.

projekty domów nowoczesnych

parterowa rezydencja z dachem płaskim

 

Nadbudowy domów jednorodzinnych

Garaż pokryty dotychczas dachem wielospadowym o dużym spadku, zyskał dach płaski i dodatkowe zadaszenie na swoim tyle, jako wiaty na drewno i sprzęty ogrodowe. Z garażu wykonano również przejście do domu, przez nowo zaaranżowaną spiżarnię, zlokalizowaną przy kuchni. Do tej pory garaż nie był połączony z domem. Na poddaszu usunięto z przestrzeni klatkę schodową, lokalizując ją poza obrysem. Z dachu dwuspadowego o małym spadku, lecz niedużej ściance kolankowej, wykonano dach płaski i normalną kondygnację o pełnej wysokości. Nad powiększonym przyziemiem i częścią dzienną zaprojektowano taras dostępny z sypialni głównej. Udało się również wykonać niewielką pustkę nad jadalnią. Zatem dom jest dwukondygnacyjny głównie w swym pierwotnym obrysie. Natomiast cała pozostała część jest parterowa – jednokondygnacyjna

domy nowoczesne projekty

nowoczesna rezydencja z basenem

Przebudowy domów mieszkalnych

Zarówno części nowe jak i istniejące zaprojektowano jako mocno przeszklone z widokiem na las. W starej części usunięto dwukondygnacyjny ogród zimowy, a niewielkie otwory zastąpiono dużymi oknami do ziemi. Również część basenowa i łącznik, które tworzą ze starą częścią dziedziniec z tarasami są z niemal każdej strony przeszklone. Piętro również ma przeszklenia na las. Zupełnie inna jest elewacja od strony ulicy. Kilka małych niewielkich okien od różnych pomieszczeń połączono w jedno duże okno przedzielone stropem. Jest też kilka pionowych okien od komunikacji, którą zaprojektowano po tej właśnie stronie. Natomiast elewacja basenu jest trójstronnie przeszklona by jak najlepiej operowało w niej słońce oraz by widoki z wnętrza były jak najlepsze i jak najszersze.

domy z basenem

projekt domu z basenem

 

Kompleksowe remonty domów

W domu nie zabrakło wszystkich niezbędnych udogodnień. Znalazło się miejsce dla dwustronnego kominka. Zaprojektowano dużą część dzienną z jadalnią oraz częścią telewizyjną. W domu jest teraz bardzo duża kuchnia z wyspą oraz odrębną spiżarnią. Mamy dwie łazienki, hol wejściowy z foyer, wygodną klatkę schodową, strefę SPA, rekreacyjną oraz gabinet. Ilość pokoi na piętrze pozostała bez zmian. Tylko dzięki usunięciu z tej przestrzeni klatki mamy wygodniejszą komunikacją i większą łazienkę. A z sypialni za przeszkleniami pojawił się duży taras. Oprócz garażu, po stronie wschodniej, na przedłużeniu skrzydła z basenem zaprojektowano wiatę na dwa samochody w minimalistycznej formie.

domy minimalistyczne

projekt domu z dachem płaskim

Nowoczesne domy jednorodzinne

Z typowo letniskowego domu z poddaszem chcieliśmy uzyskać nowoczesną i rozłożystą rezydencję. Z całą częścią dzienną i rekreacyjną dostępną od ogrodu. I bardziej skrytą oraz fortecową częścią frontową. Stąd część od ulicy to miejsca dla samochodów, przestrzeń wejściowa oraz elementy komunikacji – hole, klatki schodowe i korytarze. Od frontu zaprojektowano również kuchnię, mniej więcej tam gdzie była z dużym jej powiększeniem na tył domu. Część dzienną wysuniętą bardziej w głąb działki, a strefy dodatkowe umieszczono w łączniku i w nowym skrzydle. Dom jest duży, wygodny i otwarty. I mimo dużego programu świetnie wtapia się w otoczenie, dzięki niejednorodnemu planowi i niskiej wysokości niemal całej bryły. Jest po prostu cieszący oko. I jest to nie tylko opinia naszej pracowni, ale też Klienta, który niemal od razu zaakceptował większość naszej koncepcji architektonicznej.

nowoczesna rezydencja z basenem

projekt nowoczesnego domu w lesie

Projekty nowoczesnych domów

Między częścią starą, a nową powstał duży dziedziniec z tarasami. Bryła północna i południowa z basenem zostały połączone lekką ramą, a tarasy wewnętrzne posiadają zadaszenia, stanowiące wysunięcia elewacji. Sama bryła basenu jest wyższa niż bryła domu stąd zmiana wysokości w tej części. Dodatkowo elewacja samego basenu od strony południowej i zachodniej nie ma już zadaszeń, by przestrzeń basenowa zyskała więcej światła i by z samego basenu był dużo lepszy widok na las. Od frontu również pojawiło się dodatkowe zadaszenie idące od istniejącego garażu do nowego skrzydła południowego z basenem i wiatą, która umożliwia przejście między stanowiskami postojowymi oraz do wejścia do domu, pod dachem.

projekty domów ekskluzywnych

minimalistyczny dom jednorodzinny

Domy i rezydencje minimalistyczne

Na elewacjach oprócz dużej ilości przeszkleń zastosowaliśmy białe połacie gładkiego tynku na pasach między okiennych. Natomiast na elementach ram i zadaszeń zaprojektowano wodoodporną, impregnowaną i lakierowaną sklejkę jesionową. Tworzy to charakterystyczne połączenie materiałów nadając obiektowi skandynawskiego charakteru i minimalistycznego wydźwięku. Co ciekawe odwróciliśmy kolory i zamiast drewna w pasach międzyokiennych zastosowaliśmy je na ramach i zadaszeniach. A przestrzenie między szkłem są białe. Czyli inaczej niż zazwyczaj jest to robione. Dzięki czemu efekt jest ciekawy i zaskakujący, a cała bryła bardzo dobrze wtapia się w las i zielone otoczenie.

projekty domów luksusowych

nowoczesna i rozłożysta rezydencja w lesie

Domy z basenem

Przekształcenie domu z letniskowego na dom całoroczny i dodatkowe tak duże rozbudowanie funkcji, w tym o wspomniany basen z przestrzenią rekreacyjną i SPA (łazienki, sauna, inne) wymaga kompleksowej przebudowy, nadbudowy i rozbudowy oraz nowatorskiego podejścia architektów do tego zadania. Wszelkie prace koncepcyjne zaczynamy oczywiście od dokładnych pomiarów stanu istniejącego, uzyskaniu niezbędnych danych i informacji, w tym map, raportów o terenie, innych. Odbywa się też wiele rozmów i spotkań z Klientem. Wykonujemy bryłę 3d stanu istniejącego oraz bardzo dokładną dokumentację fotograficzną. Wypracowujemy kilka wariantów funkcjonalnych, by wreszcie stworzyć ten najlepszy. Ale przede wszystkim by stworzyć bryłę i formę najlepiej dopasowaną do działki, stron świata i otoczenia oraz potrzeb Klienta. Nie ma tu miejsca na przypadek i niedopowiedzenia. Odpowiadamy nie tylko na wymagania funkcjonalne, ale w większej mierze te estetyczne.

Projekt: BIAMS architekci – Marcin Sieradzki i Mirza Rzayev

Sprawdź również dom parterowy w lesie.