Tym razem dom, który zaprojektowała nasza pracownia, stanie w województwie świętokrzyskim w cichych, spokojnych i leśnych okolicach, powiatu koneckiego. Jest to obiekt o powierzchni całkowitej około 350 m2 i o powierzchni użytkowej poniżej 290 m2, wykonany jako budynek mieszkalny jednorodzinny, wolnostojący, dwukondygnacyjny, z poddaszem użytkowym, bez podpiwniczenia i z garażem dwustanowiskowym w bryle budynku oraz obszerną częścią techniczną i gospodarczą.

Domy dwukondygnacyjne i z poddaszem użytkowym

Działka mimo, że dużych rozmiarów, bo o powierzchni ponad 5000 m2, już na początku zrodziła wiele problemów projektowych i formalnych. Wąska część wjazdowa, las w bezpośrednim sąsiedztwie, możliwość zabudowy tylko do 100 m od drogi dojazdowej oraz sąsiednie zabudowania gospodarcze (wykonane jako palne drewniane), zmusiły nas do licznych analiz urbanistycznych i przedprojektowych. W wyniku tego powstał niewielki obszar z możliwością zabudowy, a przy rozbudowanym programie funkcjonalnym, nie było szans na obiekt jednokondygnacyjny i parterowy, jak początkowo chcieli nasi Inwestorzy. Ale dzięki temu powstał obiekt w pełni dwukondygnacyjny, poprzez zastosowanie wysokiej ścianki kolankowej i dachu dwuspadowego o małym spadku, co było kompromisem dla Klientów nielubiących tzw. „skosów”. Dodatkowo sypialnia główna i większość kluczowych pomieszczeń znajduje się na parterze, co też nie utrudni funkcjonowania w przyszłości.

Indywidualne budynki mieszkalne od BIAMS

A dzięki temu, że obiekt jest dwupiętrowy, udało się uzyskać otwartą, liniową część dzienną bez zastosowanego stropu między kondygnacyjnego, czyli nieosłoniętą na dwie kondygnacje. Umożliwiło to na stworzenie w projekcie niebanalnych przestrzeni, otwartych, wysokich powierzchni, a dodatkowo pokoje na poddaszu są dostępne z korytarza znajdującego się na antresoli. Dzięki czemu cały dom jest otwarty a górna kondygnacja ma bezpośredni kontakt z dolną, jak w domu parterowym. Należy dodać, w tym miejscu, iż cała bryła poddasza, z dachem dwuspadowym, bezokapowym, jest niejako postawiona na części parterowej, płaskiej o większym obrysie. Dach płaski – nad częścią techniczną i garażową – znajdującą się w części frontowej działki – przechodzi swymi zadaszeniami wokół całego domu, tworząc podcienia oraz zadaszenia tarasów i wejść, które są o większej powierzchni, niż powierzchnia obrysu górnej kondygnacji. Na uwagę zasługuje również przeszklona sień wejściowa, w formie oranżerii, która zlokalizowana jest pod wspomnianym zadaszeniem, które stanowi również zadaszenie frontowe i zadaszenie wejścia. Dzięki temu zabiegowi, raczej wysoki dom, ma ciekawy podział elewacji i nie stanowi dominanty na otwartym terenie, wtapiając się w otoczenie i okoliczne, niskie zabudowania. Obiekt jest po prostu optycznie niższy, a dzięki obwodowym wstęgom dużo bardziej nowoczesny. Rozwiązanie nie jest bardzo nowatorskie, ale tu sprawdziło się bardzo dobrze i świetnie się wpasowało w działkę i okolicę.

Projekty i koncepcje nowoczesnych domów

Na parterze obiektu zaprojektowano część techniczno-gospodarczą – z garażem dwustanowiskowym, składzikiem, kotłownią i garderobą – dostępną z holu głównego. Z tej części oraz ze wspomnianego holu mamy również dostęp do małego WC, spiżarni oraz gabinetu, znajdującego się bezpośrednio przy wejściu. W części dziennej zaprojektowano – na liniowym planie – kuchnię, jadalnię oraz pokój dzienny z kominkiem – wszystkie w widokiem na piękny i gęsty las, znajdujący się po stronie południowo-zachodniej. Na przyziemiu w części północno-wschodniej, tak jakby w drugim trakcie długiego obiektu, zaprojektowano gabinet, pokój gościnny i łazienkę. Natomiast w części południowo-zachodniej, również w tym trakcie co wcześniej wspomniane pokoje – sypialnię główną z łazienką i garderobą. Na przyziemiu w osi jadalnia, znajduje się duża, wygodna, dwubiegowa klatka schodowa z szerokim spocznikiem. Na poddaszu wszystkie pokoje dostępne są z antresoli, która ma widok na salon i jadalnię. Znajdują się tam trzy sypialnie (jedna z tarasem nad garażem, druga z balkonem nad tarasem dolnym) oraz łazienka i pomieszczenia gospodarcze, w tym pralnia i oddzielna garderoba. Dzięki wysokiej ściance kolankowej (około 190 cm netto), pokoje są ustawne i posiadają normalne okna znajdujące się w ścianach. Jedyne zaprojektowane okna dachowe mają funkcję bardziej estetyczną, niż stanowiącą doświetlenie i znajdują się nad otwartą, na dwie kondygnacje, częścią dzienną oraz nad klatką schodową w celu jej lepszego doświetlenia. Zaś wszystkie pokoje na przyziemiu, mają kontakt z otoczeniem, dzięki zaprojektowanym oknom do ziemi w każdym z nich. A co się tyczy zarówno jadalni jak i części telewizyjnej, tutaj zaprojektowano duże okna przesuwne typu HS od ziemi do samego stropu, co w ciepłych miesiącach zapewni otwarcie domu i narożnikowe przewietrzanie.

Nowoczesne domy z poddaszem

Dzięki nietypowej formie obiektu i wspomnianym wcześniej obwodowym zadaszeniom, jak również dzięki wcięciom w rzucie niektórych ścian i pomieszczeń, uzyskano ciekawe przestrzenie zewnętrzne, które są w pełni zadaszone. Jest to na przykład przestrzeń przy kuchni i jadalni, stanowiącą jadalnię letnią, a znajdująca się od strony południa i strony lasu. Jak również w części wypoczynkowej i telewizyjnej stanowiącej zadaszony, letni salon, który zlokalizowano w części zachodniej, z widokiem na otwartą część działki. Natomiast dach płaski nad częścią techniczną i garażową umożliwił zaaranżowanie niewielkiego tarasu dostępnego, z jednego z pokoi na poddaszu. Mimo pewnych nieregularnego rzutu przyziemia dom jest prosty, nowoczesny, a obrys zadaszeń i prostopadły kształt rzutu poddasza, sprawił iż bryła domu jest uniwersalna a forma prosta i powściągliwa.

Indywidualne projektu budynków jednorodzinnych

Elewacje tego domu są spokojne, proste i z dobrych materiałów. Zastosowano kolor biały, czarny, grafitowy oraz jasne drewno. Na dachu zaprojektowano pokrycie w postaci dachówki ceramicznej, w kolorze antracytowym, o kwadratowym rysunku pojedynczego elementu. Taki dach dobrze się sprawdzi, będzie trwały, łatwy do czyszczenia i zapewni lepszą akustykę niż blacha płaska. Na większości płaszczyzn, tego nowoczesnego budynku, zastosowano gładki tynk silikonowy. A tylko pewne akcenty, jak pojedyncze połacie, pasy nad oknami, pasy między okienne wykonano z tynku strukturalnego, grafitowego lub z paneli włókno-cementowych w kolorze ciemno – szarym. Elementy w podcieniach wykończono natomiast w jasnej desce elewacyjnej układanej w kierunku pionowym. Również tarasy, jak i podcienia od spodu obłożono w tej samej desce. Bezokapowy dach i dużo bieli, jak również ciekawa kompozycja elewacji, sprawiły, iż udało się stworzyć obiekt nowoczesny, wręcz minimalistyczny, mimo dwuspadowego dachu i większego obrysu parteru, niż poddasza.

Architekt domów cała Polska

Jeśli zatem chcieliby Państwo otrzymać kompleksowy indywidualny projekt, podparty wcześniej, dokładną koncepcją z analizami ternu oraz z wizualizacjami, zapraszamy do pracowni projektowej BIAMS. Nasz zespół z biura architektonicznego, zlokalizowanego w Łodzi, zajmie się wszystkimi etapami projektowymi. Nad każdym z nich czuwa doświadczony architekt z uprawnieniami i właściciel pracowni Marcin Sieradzki, posiadający 15-letnie doświadczenie. Projekty indywidualne budynków mieszkalnych wykonujemy w całej Polsce, mając stałe ceny, niezależnie od lokalizacji przyszłego domu. Nasze projekty są kompleksowe, dokładne i w pełni indywidualne. Dostosowujemy nasze budynki jednorodzinne do działek, potrzeb właścicieli i programów funkcjonalnych oraz napotkanych aspektów prawnych, formalnych i urbanistycznych. Koncepcja jest wykonywana do zadowolenia Klienta, a po podpisaniu umowy dojeżdżamy do naszych Inwestorów, niezależnie od położenia działki i ich zamieszkania na terenie RP, w celu omawiania postępów prac. Zapraszamy zatem Inwestorów i Klientów z całej Polski, na terenie wszystkich województw.