W BIAMS lubimy wyzwania i bardzo lubimy gdy sobie z nimi radzimy. A wiemy to po zadowoleniu naszych Klientów i reakcjach na przedstawione koncepcje. W tym przypadku przyszło nam zaprojektować dom zgodny z zasadami Vastu, ulokowany na planie kwadratu i na siatce. Po wielotygodniowych analizach, poznaniu licznych zasad geometrii i aranżacji przestrzeni, kilku ciekawych lekturach, udało się stworzyć dom zgodny z zasadami Wastu. I wydawać by się mogło, że trudno przy tak wyśrubowanych wytycznych stworzyć coś indywidualnego i autorskiego oraz przede wszystkim ładnego i ciekawego. Że to zadanie niemal niemożliwe, ale nam się udało. I to nie tylko nasza opinia, ale również bardzo zadowolonych z tej koncepcji Klientów.

projekty domów futurystycznych

nietypowy dom w lesie

Niebanalna bryła domu na planie kwadratu

Zaprojektowaliśmy dom parterowy w lesie z dachem dwuspadowym o małym spadku. Wokół domy zaprojektowano obwodowe tarasy, częściowo zadaszone. Niektóre z wycięciami na roślinność. Dodatkowo cały dom uniesiono nad terenem, co umożliwiło uzyskanie wrażenia jego lewitacji nad ziemią spotęgowane dodatkowo podświetleniami liniowymi nadwieszeń. Mimo pełnej symetrii planu i założenia, poprzez nierówną szerokość obwodowych tarasów odeszliśmy od pełnej symetrii elewacji zachowując jednak proporcje i główne założenia, a przy tym uzyskując indywidualne rozwiązania pod Klientów i działkę.

Projekt domu Vastu (wastu) w lesie

Dom położony jest w leśnych okolicach powiatu zgierskiego w miejscowości Jedlicze w województwie łódzkim. Mimo pewnego ukierunkowania działki w kierunku północno – wschodnim, wyznaczono strefę najlepszej zabudowy i ukierunkowano dom idealnie w osi północ – południe i wschód – zachód. Rozlokowano pomieszczenia zgodnie z założeniami. Obrys wewnętrzny obiektu to 13×13 m. W centralnej części zaprojektowano pustą przestrzeń z górnym doświetleniem – widokiem ku niebu i drzewom. Powierzchnia netto domu (podłogi) to niecałe 150 m2. Oczywiście w domu nie ma garażu. A pomieszczenie techniczne zlokalizowane w części północno-zachodniej jest niewielkie, stąd powierzchnia użytkowa to około 140 m2, a mieszkalna bez komunikacji i spiżarni oraz garderoby to ponad 120 m2. Dom jest prosty, wygodny, praktyczny, przestrzenny i funkcjonalny, mimo spełnienia konkretnych i zadanych wymagań. Udało się też oddzielić część prywatną od dziennej oraz od części centralnej.

Dom parterowy w lesie z dachem spadzistym

Co można zrobić z domem na planie kwadratu. Na początku mogłoby się wydawać, iż niewiele. Lecz my w BIAMS podchodzimy do spraw w pełni indywidualnie i autorsko. Dla dachu dwuspadowego o średnim kącie nachylenia (pow. 30 stopni) proporcje wychodziły złe i niepoprawne, a przecież nie mogliśmy wydłużyć domu. Najlogiczniejszy być dach symetryczny czterospadowy. Ale my postanowiliśmy ten kwadrat opakować dachem dwuspadowym o małym spadku i dużych okapach oraz wystających nawisach, tworzących od strony tylnej (zachodniej) zadaszenie tarasu, a od strony frontowej (wschodniej) ganek wejściowy. Uzyskaliśmy również taras południowy – jadalny, nad którym z kolei wycięliśmy zadaszenie. A typowy świetlik centralny doświetlający strefę główną obiektu zamieniliśmy w świetlik podłużny przechodzący w okno jadalni. Nieco nagięliśmy więc zasady, ale z nich nie zrezygnowaliśmy. Ich nowoczesna interpretacja umożliwiła stworzenie bryły nowoczesnej i nowatorskiej połączonej z tradycyjnymi i wręcz restrykcyjnymi wytycznymi.

indywidualny projekt domu

idea – analiza bryły domu

Nietypowa nowoczesna stodoła – taras lewitujący

Na elewacjach tego ciekawego domu parterowego z dachem dwuspadowym zastosowaliśmy ciemne deski elewacyjne w kolorze wenge korespondujące z kolorystyką otaczających pni lasu sosnowego, w którym stanie dom. Obwodowe tarasy wykonane są z polerowanego betonu – szlifowanego i lakierowanego. Lica ram i ścian bryły zamykającej wykonane są w tynku dekoracyjnym typu beton architektoniczny korespondującym z posadzką na tarasach. Natomiast bryła właściwa i podbitki dachów oraz okapów wykonane są w drewnie w kolorze ciemnego brązu. Dom ten świetnie wtapia się w leśną okolicę, w działkę oraz w otoczenie. Współgra z nim i idealnie się wpisuje.

Obsługa zleceń nietypowych i indywidualnych

W BIAMS naszą specjalnością są projekty pod specjalne zamówienie. Nie boimy się trudnych działek, nietypowych założeń wyjściowych, specjalistycznych i nowatorskich technologii, w tym prefabrykacji, współczesnych materiałów i rozwiązań. Projektujemy domy zarówno tradycyjne, jak i szkieletowe oraz w technologiach pasywnych. Wykonywaliśmy już projekty domów w Izohome, 3E, pełny szkielet typu niemieckiego, dom z paneli CLT, domy prefabrykowane w tym w technologii stalowej i wiele innych nietypowych zamówień. Nie narzucamy rozwiązań. Słuchamy, uczymy się i doskonalimy oraz nie zamykamy na nowości. Idziemy cały czas do przodu i rozwijamy się. Projektujemy zarówno bardzo ciekawe domy niewielkie oraz monumentalne i duże wille i rezydencje. Najważniejsze by projekt był wyzwaniem, a Inwestor chciał rozwiązań nietypowych i w pełni indywidualnych. Stąd zapraszamy Klientów otwartych na współpracę w pełni dopasowaną do potrzeb.

Zadowoleni Klienci w BIAMS

Potwierdzeniem na to, iż nasze koncepcje są dopracowane, szczegółowe i dopasowane do Klienta jest to, iż ponad 75% (3/4) pierwszych koncepcji z wizualizacjami jest niezmieniana w ogóle lub zmieniana w niewielkim stopniu. Tworząc koncepcję robimy analizy, sprawdzamy bryły, elewacje, kompozycje i różne warianty materiałowe. I przedstawiamy zatem jedną koncepcję, najlepszą według nas i najbardziej dopasowaną do Klienta, szczegółowo dopracowaną i przemyślaną i co za tym idzie najbardziej trafioną.

 

Dowodem na to jest reakcja Klientów przy tej koncepcji:

(…) Rozmieszczenie pomieszczeń bardzo nam odpowiada. Świetnie wydzielona przestrzeń prywatna i przestrzeń ogólna. Bardzo podoba nam się wkomponowanie okna dachowego z oknem z jadalni – daje to dużo światła. Pomieszczenie na buty z dworu – bardzo przydatne. Okno nad zlewem – świetny pomysł – zostaje. Wiedziałam, że Pan coś wymyśli i jest Pan bardzo kreatywny. (…)

 

Funkcja i bryła: Marcin Sieradzki – architekt zarządzający w BIAMS

Wizualizacja i elewacja – Mirza Rzayev – art director w BIAMS