Przedstawiamy ekskluzywną rezydencję letnią, o powierzchni całkowitej do 400 m2, bezpośrednio nad zalewem Zegrzyńskim, w województwie mazowieckim, niespełna 40 km od centrum Warszawy. Ten dwukondygnacyjny budynek z dachem płaskim zaprojektowano dla indywidualnego Inwestora. Dom z trójkątami to połączenie nowoczesnej willi nad wodą, z minimalistycznymi rozwiązaniami elewacji oraz energooszczędnymi rozwiązaniami technologicznymi…

Domy ekskluzywne

Działka znajduje się w bardzo malowniczej okolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie zalewu Zegrzyńskiego. Pozwoliło to na otwarcie obiektu, a szczególnie jego strefy dziennej na krajobraz, który jest niepodważalnym atutem lokalizacji. Na terenie oprócz domu zaprojektowano obszerne tarasy, które otoczyły istniejące drzewa, a obiekt umiejscowiono tak, by żadne z drzew nie zostało wycięte i zlikwidowane podczas budowy. Koncepcja obejmowała również infrastrukturę towarzyszącą jak gościnny domek letni, stróżówkę przy wjeździe oraz dojazdów, utwardzeń i dojść. Założeniem było również, by z jak największej ilości pokoi był piękny widok. Chcieliśmy również wyraźnie rozdzielić część gospodarczo-techniczną z garażami od części dziennej i prywatnej. Stąd dodatkowy pokój gościnny oraz gabinet znajdują się także w części prostopadłej do jeziora.

Nowoczesny dom na skarpie

Mimo występowania na działce dużego spadku i niewielkiej skarpy w najbliższym otoczeniu wody postanowiono cofnąć budynek mieszkalny na działce by stanął na terenie płaskim i przed linią drzew znajdujących się przy linii brzegowej. Głównym założeniem było również otwarcie obiektu na piękny widok, rozpościerający się ze skarpy zalewu Zegrzyńskiego. W związku z tym, obiekt składa się z trzech przenikających się brył. Jedna z nich z częścią dzienną jest ustawiona równolegle do brzegu zbiornika, natomiast druga – prostopadle. A pomiędzy bryłami znajduje się łącznik ulokowany w osi wjazdu na teren i w osi największego drzewa. Bryła trzecia to piętro domu, które nałożone jest na obie bryły z przyziemia. Co ciekawe przyziemie zwrócone jest bardziej na południowy zachód, by móc z części dziennej i tarasów podziwiać widoki zachodów słońca nad taflą wody, natomiast część nocna na piętrze zwrócona jest bardziej na południowy wschód, by uniknąć zachodniego światła w częściach sypialnych. Ściany się więc krzyżują – pomiędzy kondygnacjami – co dodatkowo tworzy ciekawe przestrzenie we wnętrzach: półki, otwarcia, antresole, a dodatkowo pozwala na trójkątne zadaszenia tarasów. Mimo pewnych zabiegów w bryle dom jest minimalistyczny, a jego forma jest prosta – przełamana tylko właśnie tymi delikatnymi skosami w części tylnej i frontowej.

Luksusowe domy pod Warszawą

Natolin, Izabelin, Wilanów to tylko niektóre dzielnice i miejscowości, w których przyszło nam projektować duże wille i nowoczesne rezydencje. Jednak walory tej działki, nad samą wodą, umożliwiają dobre wykorzystanie działki, choć trochę narzucają ułożenie obiektu na terenie. Na szczęście linia brzegowa jest niemal na samym południu działki, co ułatwiło zadanie, tak jak mało restrykcyjny plan zagospodarowania przestrzennego dla tych okolic. Dom posiada płaski dach, jest utrzymany w duchu modernizmu. Na parterze znajduje się prześwit, który dodatkowo otwiera budynek na jezioro. Nad częścią gospodarczą znajduje się obszerny zielony dach, a sypialnie na piętrze mają dostęp do balkonu, z którego można podziwiać zalew Zegrzyński. A liniowe podświetlenia wnęk, uskoków i ryzalitów dodają bardzo nowoczesnego charakteru tej pięknej bryle.

 

Nowoczesne i luksusowe budynki jednorodzinne

Kolorystyka elewacji jest monochromatyczna- przeważa biel i akcenty z czerni, a jako materiał dodatkowy użyto tutaj cortenu w formie paneli z blachy kortenowskiej. Natomiast kolor biały to gładki tynk silikonowy, a w niszach to blachy kompozytowe dibond biały połysk w panelach wielkoformatowych oraz panele w czarnym połysku na podbitkach i wokół niektórych otworów okiennych (glify /ościeża, nadproża i parapety). Także stolarka okienna i drzwiowa również jest w czarnym połysku. Zastosowano tu nietypową stolarkę z profili ze stali. Duże przeszklenia nadają bryle lekkości, a skosy o niewielkim kącie “rozrzeźbiają” budynek o prostej formie architektonicznej. Widoczny minimalizm i kontrastowość sprawiają, że jest elegancki, a jednocześnie współgra z otaczającym go krajobrazem. Kontrast na elewacjach przejawia się również w mocno przeszklonej elewacji południowej od strony zalewu oraz bardzo prostej niemal bez okien elewacji północnej od strony wjazdu. Choć w tej elewacji na uwagę zasługują dwa pionowe okna o wysokości 6 m doświetlające jednobiegową, wspornikową klatkę schodową.

Ekskluzywne rezydencje w Polsce

Na terenie zaprojektowano oprócz budynku głównego niewielki, acz bardzo nowoczesny, wręcz minimalistyczny, parterowy domek gościnny oraz budynek portierni. Oba w tej samej formie z płaskim dachem i narożnym przeszkleniem zawierają pokój dzienny z aneksem kuchennym i miejscem do spania, mały przedsionek, łazienkę i niewielką garderobę (bardziej szafę wbudowaną). W budynku, jak na luksusowy dom, przystało mamy garaż dwustanowiskowy, wiatę z kolejnymi dwoma miejscami postojowymi, liczne pomieszczenia techniczne oraz windę. Natomiast na terenie mamy reprezentacyjny wjazd (działka posiada dwa wjazdy!), drogę obsługującą, bardzo ładne wejście z podcienia oraz ponad 200 m2 tarasów, którymi obudowano istniejącą zieleń i drzewa wysokie. Tarasy mają dodatkowo różne poziomy oraz są wykonane z różnych materiałów: drewno, mikrobeton z żywicą epoksydową, drobny żwirek w kolorze białym. Całe założenie urbanistyczne jest pieczołowicie zaprojektowane, a nasze koncepcje projektowe przewidują również otoczenie budynku i zagospodarowanie terenu uwzględniając to co zastane.

Minimalistyczne rezydencje

Po podpisaniu Umowy z pracownią BIAMS, jedyne co trzeba zrobić, to przekazać wytyczne i pełnomocnictwo, a nasz zespół architektów zajmie się wszystkimi sprawami…

 

W naszej pracowni projektujemy nawet bardzo nietypowe domy, budynki jednorodzinne w pełni indywidualne, a nasze projekty odpowiadają na najbardziej wymagające potrzeby Klientów. Nietypowe programy funkcjonalne, trudne działki, budynki na skarpach, skomplikowana struktura towarzysząca na terenie, nietypowe grunty to elementy, z którymi nasz zespół spokojnie sobie poradzi. A po podpisaniu Umowy z pracownią projektową BIAMS, jedyne co trzeba zrobić, gdy zamówimy pełny pakiet, to przekazać wytyczne i pełnomocnictwo, a nasz zespół architektów zajmie się wszystkimi sprawami, odciążając w pełni Inwestora. A późniejsze nadzory autorskie i wizyty na budowie umożliwiają, by dom wyszedł jak na wizualizacjach oraz zgodnie z założeniami autorskimi i projektowymi.