W urokliwej leśnej i cichej okolicy w województwie mazowieckim kilkadziesiąt kilometrów od centrum Warszawy dokonaliśmy metamorfozy typowego domu w lesie zlokalizowanego na uboczu miejscowości Podkowa Leśna…

Ten dom jednorodzinny z lat 70-tych to ciekawy wielopoziomowy dom z dachem wielospadowym, częściowo podpiwniczony składający się z dwóch brył. Budynek mieszkalny jednorodzinny był poddany małej metamorfozie na zasadzie liftingu i przebudowy części wnętrza oraz zmiany elewacji.

Przebudowy budynków mieszkalnych Warszawa

Główny układ budynku pozostał bez zmian. Największe rewolucje miały miejsce na parterze. Otworzono kuchnię na część dzienną, powiększono optycznie przedpokój, a na półpiętrze powiększono łazienkę, dodano małe pomieszczenie WC oraz przearanżowano sypialnię. Pokoje na poddaszy i strych pozostały bez zmian.

Przebudowy elewacji domów ŁÓDŹ WARSZAWA WROCŁAW

Na elewacji poprzez docieplenie, zmianę otworów okiennych i drzwiowych uzyskano nowoczesny wydźwięk obiektu mimo braku nadbudowy i rozbudowy domu oraz braku ingerencji w bryłę i dach. Zmieniono nieco okładziny na cokołach poprzez pomalowanie cegły na kolor grafitowy, wymieniono część stolarki okiennej na taki w kolorze antracytowym, blachę na dachu pomalowano na kolor niemal czarny, przemalowano również wszystkie elementy drewniane na kolor czarno-brązowy oraz polakierowano obróbki, rynny i rury spustowe na kolor antracytowy, wymieniając przy tym parapety z ceramicznych na parapety z blachy płaskiej w kolorze nowej stolarki okiennej. Odświeżono wszystkie elementy drewniane, w tym te na podbitkach. Pomogło również wyprostowanie łuków na zewnątrz budynku, remont schodów wejściowych oraz drewniane wstawki na elewacji.

Projekt elewacji budynku jednorodzinnego Warszawa

Był to lifting bryły polegający na ociepleniu elewacji, zmianie okładzin oraz częściowej przebudowie elewacji, polegającej na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, powiększeniu części otworów. Największe zmiany zaszły od strony ogrodowej Wymieniono również parapety z ceramicznych na metalowe oraz balustrady z drewnianych na szklane i częściowo pełne. Przebudowano również schody frontowe i wejście do domu. Zlikwidowano nieciekawe łuki oraz zabudowano część niepotrzebnych otworów. Przywrócono również wrota garażowe w części przyziemia. Remontowi uległ taras i dołożyliśmy drewnianą pergolę. Zmieniono również kostkę na podjeździe i dojściu do domu z płyt chodnikowych na kostkę brukową w kolorze szarym. Co ciekawe dużo otworów zostało w tym samym miejscu, a podwyższyliśmy je usuwając część podokienną nie zmieniając nadproży. Do porządku doprowadzono również skarpę w części tylnej i zlikwidowano małe schody wzdłuż budynku do części bocznej domu.

Metamorfozy i liftingi domów jednorodzinnych Warszawa

Mimo diametralnej zmiany odbioru budynku jednorodzinnego i mocnego unowocześnienia domu zmiany nie były duże. Poddasze i strych były poza opracowaniem i pozostały bez zmian. Również dach, jego konstrukcja i pokrycie nie zostały zmienione. Pozostawiliśmy wszystkie obróbki, rynny i rury spustowe. Urokowi elewacji dodają przede wszystkim drewniane deski elewacyjne w kolorze czarno-brązowym oraz grafitowy cokół. Nowe drzwi, nowoczesne wejście do domu to elementy konieczne, ale też nie powodujące rewolucyjnych zmian. Jedynie zabudowa loggi i przeszklenie elewacji południowej, czyli tej od skarpy i ogrodu wymaga nieco istotniejszych zmian konstrukcyjnych, choć jedno okno pozostało bez zmian w swej szerokości. Na jednej ścianie nie zmieniono wymiarów, ani lokalizacji otworów, by uczynić ukłon w stronę ładnej pierwotnej elewacji i na szczęście mało zmienionej w stosunku do projektu pierwotnego w porównaniu do innych na których dokonano znacznych ingerencji.

Projekty i aranżacje wnętrz Warszawa

We wnętrzu domu największe zmiany zaszły na parterze oraz półpiętrze. Została otwarta niemal cała przestrzeń, zlikwidowano przedsionek, wygospodarowano przestrzeń na szafę przy wejściu oraz powiększono salon o loggię. Zlikwidowano zabudowy G-K, wszelkie sufity podwieszane i inne elementy tworząc wnętrze minimalistyczne i proste, które dopełnione jest dużymi oknami przesuwnymi typu HS w tylnej ścianie. Na półpiętrze powiększono pokój tworząc gabinet z widokiem na ogród, a małą łazienkę i pokój od strony ulicy przerobiono na salon kąpielowy z miejscem na pralkę i suszarkę oraz małe WC. Odświeżono także schody, a w części dziennej wymieniono całą kuchnię, ściankę TV i zestaw wypoczynkowy. Pokoje na poddaszy i strych pozostały bez zmian.

Architekt domów Warszawa

Jeśli chcesz więc swój stary dom zmienić niewielkimi nakładami zapraszamy do naszego biura architektonicznego i projektowego a nasi architekcie stworzą dla Ciebie niepowtarzalną koncepcję, a potem kompleksowe projekty przebudowy zewnętrza i wnętrza. Działamy w województwie łódzkim, mazowieckim i śląskim w miastach takich jak Łódź, Warszawa i okolice, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Toruń, Bydgoszcz.

architekt Marcin Sieradzki