Prezentujemy nowoczesną stodołę, w miejskim stylu, o dynamicznej formie, futurystycznej bryle i o minimalistycznych elewacjach, z monochromatyczną kolorystyką, w pięknych okolicach parku Julianowskiego (park Adama Mickiewicza) w Łodzi.
Zaprojektowano dom trzykondygnacyjny – parterowy z poddaszem użytkowym i częściowym podpiwniczeniem. Ten dom miejski z dachem spadzistym, posiada trzy kondygnacje, dach dwuspadowy o kącie nachylenia 36 stopni, garaż dwustanowiskowy w bryle, a jego powierzchnia podłóg to około 330 m2, natomiast powierzchnia użytkowa (bez garażu i pom. gospodarczych) to nieco ponad 240 m2, a tym mieszkalna na poziomie 160 m2.
Nowoczesna stodoła projekty
Przedstawiamy więc miejską nowoczesną stodołę, na rezydencjonalnym osiedlu, blisko centrum Łodzi. Podstawową wytyczną, oprócz programu funkcjonalno-użytkowego Klientów i przybliżonej wartości co do ilości wszystkich metrów kwadratowych (zazwyczaj ta ilość nie jest doszacowana przez brak wyliczenia np. komunikacji i pomieszczeń pomocniczych) był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. Nie dosyć, że był nakaz dachów spadowych, a wysokość zależała od nachylenia, linia obowiązująca dla części elewacji była blisko ulicy, to jeszcze była mała powierzchnia zabudowy. Stąd pomysł by garaż „przesunąć” do podziemia, a kąt dachu zwiększyć, by uzyskać wyższą ściankę kolankową. Nawet kolorystyka obiektu była narzucona i ustalono barwy z próbnika NCS. Stąd zamiast stodoły czarno-białej mamy szaro-grafitową.
Projekt domu miejskiego
Dom jest zatem zwarty o dość jednorodnych elewacjach i o ciekawych kompozycjach poszczególnych, przenikających się brył. W piwnicy o powierzchni podłóg około 90 m2 zaprojektowano garaż dwustanowiskowy, pomieszczenie techniczne dostępne od strony ulicy oraz pomieszczenie gospodarcze z klatką schodową. Na przyziemiu o powierzchni ponad 160 m2 mamy część dzienną z: kuchnią, salonem z częścią TV i biblioteczną oraz jadalnią o powierzchni łącznej około 70 m2. Na życzenie Inwestora w części parterowej znalazły się jeszcze dwa duże pokoje – gabinet i pokój gościnny z własną łazienką o powierzchni około 20 m2 każdy. Było to kolejnym utrudnieniem, bo duży program przyziemia nie mieścił się w małej (20% działki) powierzchni zabudowy narzuconej w planie miejscowym. Stąd garaż i pomieszczenia dodatkowe znalazły się w niskim podziemiu, a obrys piętra jest dużo mniejszy niż parteru. Po wejściu do tego ciekawego domu wita nas reprezentacyjna klatka schodowa, foyer, z którego mamy dostęp do garderoby, składziku i WC. Z części komunikacyjnej północno-wschodniej możemy się dostać do części dziennej – południowo-zachodniej oraz do dwóch wspomnianych wcześniej pokoi.
Nowoczesny dom z poddaszem
Na poddaszu, którego powierzchnia podłóg wynosi tyle co użytkowa (ścianki kolankowe o wys. ok. 200 cm) zaprojektowano trzy pokoje – sypialnię główną o powierzchni około 25 m2 i dwa mniejsze dziecięce o powierzchni poniżej 18 m2. Sypialnia główna ma własną łazienkę i garderobę oraz niewielką antresolę zlokalizowaną nad biblioteczką poniżej. Z komunikacji mamy natomiast dostęp do łazienki dodatkowej oraz pralni, oba z dostępem na balkon. Nad wejściem zmieściła się też niewielka pustka. Udało się pomieszczenia gospodarcze i sanitarne zlokalizować od strony północnej, a pomieszczenia pokoi na ścianie południowej. Również klatka schodowa znajduje się od północy. A klatka do piwnicy znajduje się pod główną dwubiegową klatką na poddasze. Dzięki temu nie ma na tej ścianie niemal w ogóle okien i otworów co pomogło w komponowaniu elewacji tego nowoczesnego i minimalistycznego domu z dachem spadzistym w stylu nowoczesnej stodoły.
Idea domu jednorodzinnego
Zaczęło się od chęci uzyskania nietuzinkowego obiektu, powstałego z połączenia bryły prostopadłościennej, parterowej z nachodzącą na nią bryłą stodoły, jako kondygnacji poddasza, ale z wysokimi ściankami kolankowymi. Po takim zabiegu rozpoczęliśmy opracowywać kompozycję dla poszczególnych elewacji. Bardzo ważne były dla nas ściany szczytowe, tj. wschodnia i zachodnia, a zwrócone w stronę ulicy oraz w stronę ogrodu. Od frontu powstał nowoczesny ganek zadaszony górną loggią. A od strony tylnej mamy mały balkonik dostępny z sypialni nad tarasem zachodnim. Zadaszony jest również taras południowy dostępny z kuchni i z pokoju gościnnego oraz gabinetu. Taras słoneczny znajduje się nad nimi i jest również zwrócony na południe. A w tej elewacji mamy również uwidocznione trzy charakterystyczne wykusze. Dostępne z trzech pokoi zlokalizowanych na poddaszu. W wykuszu można usiąść, postawić kwiaty, położyć się, a przez środkowy wyjść. Dzięki temu każdy pokój na piętrze, ma swoją własną przestrzeń zewnętrzną.
Projekty domów nowoczesnych
Zawsze nim dojdziemy do ostatecznej koncepcji wykonujemy liczne szkice, próby i wiele koncepcji pośrednich. Czasem gdy temat jest trudny to wykonujemy kilka makiet i brył 3D. Tak było w tym przypadku ze względu na duże wymagania działki, ale też duże wyzwanie w związku z bardzo nowatorskimi inspiracjami od Klienta. Gdy presja jest duża w zespole prowadzonych jest wiele rozmów by dojść do jak najlepszego rozwiązania. Stąd Klient otrzymuje jedną koncepcję, według nas najlepszą oraz najlepiej dopasowaną do działki i do jego potrzeb. Dlatego też nasze koncepcje cieszą się dużą aprobatą i są akceptowane niemal całościowo w większości przypadków.
Architekt domów nietypowych
Projektujemy domy indywidualne i nie są to tylko wille i rezydencje na dużych działkach pod miastami, ale również domy miejskie, osiedlowe rezydencje na niewielkich i trudnych działkach, pełnych sąsiedztwa i zabudowań. Wymaga to analiz i wiele pracy by dojść do finalnego projektu i najlepszej koncepcji. Stąd dzięki naszemu doświadczeniu radzimy sobie z powierzonymi nam zadaniami. Przedstawione prace to zawsze dzieło kilku osób. Pozwala to na interakcje, dyskusje i wyłapanie błędów, podczas kolejnych etapów pracy. Powstają dzięki temu domy w pełni indywidualne, z nowatorskimi rozwiązaniami, futurystycznymi bryłami, dobrą i przemyślaną funkcją oraz o bardzo charakterystycznym dla pracowni stylu. Nasze domy są jednymi z ciekawszych, w pełni dostosowane do Klienta oraz przemyślane i dopracowane. Bo w BIAMS kochamy to co robimy.
Domy minimalistyczne
Z związku z licznymi rozmowami z Zamawiającym oraz sprecyzowanymi potrzebami estetycznymi staraliśmy się dopasować nie tylko do działki i stron świata ale również do wspomnianych wymagań i inspiracji. Otrzymaliśmy wiele zdjęć i elewacji. Wiele z tych obiektów już znaliśmy. Jedno co je łączyło to futuryzm i minimalistyczne rozwiązania dla elewacji. Stąd powstała bryła pieczołowicie zaprojektowana w detalach i kompozycjach poszczególnych elewacji. Każda jest charakterystyczna, dopasowana do swojego położenia oraz do strony którą reprezentuje – nie tylko strony świata w którą jest skierowana, ale również strony, z którą sąsiaduje. Stąd elewacja wejściowa i ogrodowa – szczytowe – są bardzo różne, ale o wyraźnych kompozycjach i kontrastach barw i brył. To niemal kubistyczne rozwiązania. Natomiast elewacje południowa i północna – podłużne są również inne, ale dużo bardziej minimalistyczne, niż kubistyczne. Wynika to również z dachu dwuspadowego, który jest widoczny w szczycie, a który z boku może wyglądać na prosty element, gdy dobrze dobierzemy materiały. Dodatkowo elewacja północna nie ma niemal otworów okiennych, a ta południowa ma ich wiele, w tym charakterystyczne wykusze. Przez co te elewacje są inne, nie tylko niż te szczytowe, ale również pomiędzy sobą.
Futurystyczne i dynamiczne projekty domów
W domach w pełni indywidualnych trudno o powtórzenie się. Oczywiście mamy charakterystyczny styl w przypadku projektowania nowoczesnej stodoły, czy rezydencji z basenem i dachem płaskim, ale robimy wszystko by poszczególne domy były inne. Zatem inny będzie u nas dom zaprojektowany w lesie, a inny będzie dom miejski. Inaczej podejdziemy do koncepcji, gdy inspiracje będą bardziej zachowawcze, a inaczej zaprojektujemy dom, gdy prezentowane potrzeby będą futurystyczne i nowatorskie, jak w tym przypadku. Specjalizujemy się w domach jednorodzinnych. A najbardziej bliskie są nam domu nowoczesne, minimalistyczne i modernistyczne. Lubimy dynamiczne i kubistyczne bryły oraz nowatorskie rozwiązania. Ale zarówno te z dachami wielospadowymi, dwuspadowymi, jak i płaskimi. Mogą to być obiekty parterowe oraz piętrowe, z podpiwniczeniem lub bez – to wychodzi w trakcie projektowania. Ale ważne by Klient miał sprecyzowane potrzeby, a my już dopasujemy bryłę, funkcję nie tylko do tych potrzeb, ale i do działki, otoczenia i inspiracji. Tworząc dzieło indywidualne, ciekawe, spójne i zapewne dobre…
Koncepcje architektoniczne domów
Pisaliśmy już w artykule jak ważne są projekty koncepcyjne domów. By otrzymać dom w pełni indywidualny, dopasowany do swoich wymagań funkcjonalnych i estetycznych oraz do aspektów prawnych i wymogów narzuconych w związku z posiadaną działką, koncepcję architektoniczną należy powierzyć profesjonalistom. My w BIAMS specjalizujemy się w domach jednorodzinnych, willach i rezydencjach od bardzo wielu lat, skupiając się na holistycznym podejściu do projektowania domów. Koncepcje tworzymy w oprogramowaniu BIM i 3D unikając błędów i przedstawiając koncepcję w pełni dopowiedzianą: z elewacjami, przekrojami, bryłą 3D, szkicami wstępnymi dla wnętrz oraz fotorealistycznymi wizualizacjami obiektu z teksturami, cieniami i kolorami. A całość prezentujemy na czytelnych i kolorowych planszach dzięki czemu Klient może w pełni zobaczyć swój przyszły obiekt i dokładnie się z nim zapoznać przed kolejnymi fazami.
You must be logged in to post a comment.