Prezentujemy nowoczesną stodołę, w miejskim stylu, o dynamicznej formie, futurystycznej bryle i o minimalistycznych elewacjach, z monochromatyczną kolorystyką, w pięknych okolicach parku Julianowskiego (park Adama Mickiewicza) w Łodzi.

Zaprojektowano dom trzykondygnacyjny – parterowy z poddaszem użytkowym i częściowym podpiwniczeniem. Ten dom miejski z dachem spadzistym, posiada trzy kondygnacje, dach dwuspadowy o kącie nachylenia 36 stopni, garaż dwustanowiskowy w bryle, a jego powierzchnia podłóg to około 330 m2, natomiast powierzchnia użytkowa (bez garażu i pom. gospodarczych) to nieco ponad 240 m2, a tym mieszkalna na poziomie 160 m2.

nowoczesny dom miejski

minimalistyczny dom typu stodoła

Nowoczesna stodoła projekty

Przedstawiamy więc miejską nowoczesną stodołę, na rezydencjonalnym osiedlu, blisko centrum Łodzi. Podstawową wytyczną, oprócz programu funkcjonalno-użytkowego Klientów i przybliżonej wartości co do ilości wszystkich metrów kwadratowych (zazwyczaj ta ilość nie jest doszacowana przez brak wyliczenia np. komunikacji i pomieszczeń pomocniczych) był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. Nie dosyć, że był nakaz dachów spadowych, a wysokość zależała od nachylenia, linia obowiązująca dla części elewacji była blisko ulicy, to jeszcze była mała powierzchnia zabudowy. Stąd pomysł by garaż „przesunąć” do podziemia, a kąt dachu zwiększyć, by uzyskać wyższą ściankę kolankową. Nawet kolorystyka obiektu była narzucona i ustalono barwy z próbnika NCS. Stąd zamiast stodoły czarno-białej mamy szaro-grafitową.

projekty domów nowoczesnych

dom miejski – Łódź – Bałuty – Julianów

Projekt domu miejskiego

Dom jest zatem zwarty o dość jednorodnych elewacjach i o ciekawych kompozycjach poszczególnych, przenikających się brył. W piwnicy o powierzchni podłóg około 90 m2 zaprojektowano garaż dwustanowiskowy, pomieszczenie techniczne dostępne od strony ulicy oraz pomieszczenie gospodarcze z klatką schodową. Na przyziemiu o powierzchni ponad 160 m2 mamy część dzienną z: kuchnią, salonem z częścią TV i biblioteczną oraz jadalnią o powierzchni łącznej około 70 m2. Na życzenie Inwestora w części parterowej znalazły się jeszcze dwa duże pokoje – gabinet i pokój gościnny z własną łazienką o powierzchni około 20 m2 każdy. Było to kolejnym utrudnieniem, bo duży program przyziemia nie mieścił się w małej (20% działki) powierzchni zabudowy narzuconej w planie miejscowym. Stąd garaż i pomieszczenia dodatkowe znalazły się w niskim podziemiu, a obrys piętra jest dużo mniejszy niż parteru. Po wejściu do tego ciekawego domu wita nas reprezentacyjna klatka schodowa, foyer, z którego mamy dostęp do garderoby, składziku i WC. Z części komunikacyjnej północno-wschodniej możemy się dostać do części dziennej – południowo-zachodniej oraz do dwóch wspomnianych wcześniej pokoi.

projekty indywidualne domów

nowoczesny dom miejski z dachem dwuspadowym

Nowoczesny dom z poddaszem

Na poddaszu, którego powierzchnia podłóg wynosi tyle co użytkowa (ścianki kolankowe o wys. ok. 200 cm) zaprojektowano trzy pokoje – sypialnię główną o powierzchni około 25 m2 i dwa mniejsze dziecięce o powierzchni poniżej 18 m2. Sypialnia główna ma własną łazienkę i garderobę oraz niewielką antresolę zlokalizowaną nad biblioteczką poniżej. Z komunikacji mamy natomiast dostęp do łazienki dodatkowej oraz pralni, oba z dostępem na balkon. Nad wejściem zmieściła się też niewielka pustka. Udało się pomieszczenia gospodarcze i sanitarne zlokalizować od strony północnej, a pomieszczenia pokoi na ścianie południowej. Również klatka schodowa znajduje się od północy. A klatka do piwnicy znajduje się pod główną dwubiegową klatką na poddasze. Dzięki temu nie ma na tej ścianie niemal w ogóle okien i otworów co pomogło w komponowaniu elewacji tego nowoczesnego  i minimalistycznego domu z dachem spadzistym w stylu nowoczesnej stodoły.

indywidualny projekt domu jednorodzinnego

domy minimalistyczne i futurystyczne od BIAMS

Idea domu jednorodzinnego

Zaczęło się od chęci uzyskania nietuzinkowego obiektu, powstałego z połączenia bryły prostopadłościennej, parterowej z nachodzącą na nią bryłą stodoły, jako kondygnacji poddasza, ale z wysokimi ściankami kolankowymi. Po takim zabiegu rozpoczęliśmy opracowywać kompozycję dla poszczególnych elewacji. Bardzo ważne były dla nas ściany szczytowe, tj. wschodnia i zachodnia, a zwrócone w stronę ulicy oraz w stronę ogrodu. Od frontu powstał nowoczesny ganek zadaszony górną loggią. A od strony tylnej mamy mały balkonik dostępny z sypialni nad tarasem zachodnim. Zadaszony jest również taras południowy dostępny z kuchni i z pokoju gościnnego oraz gabinetu. Taras słoneczny znajduje się nad nimi i jest również zwrócony na południe. A w tej elewacji mamy również uwidocznione trzy charakterystyczne wykusze. Dostępne z trzech pokoi zlokalizowanych na poddaszu. W wykuszu można usiąść, postawić kwiaty, położyć się, a przez środkowy wyjść. Dzięki temu każdy pokój na piętrze, ma swoją własną przestrzeń zewnętrzną.

koncepcje domów jednorodzinnych

prace wstępne i szkice dla koncepcji domu

Projekty domów nowoczesnych

Zawsze nim dojdziemy do ostatecznej koncepcji wykonujemy liczne szkice, próby i wiele koncepcji pośrednich. Czasem gdy temat jest trudny to wykonujemy kilka makiet i brył 3D. Tak było w tym przypadku ze względu na duże wymagania działki, ale też duże wyzwanie w związku z bardzo nowatorskimi inspiracjami od Klienta. Gdy presja jest duża w zespole prowadzonych jest wiele rozmów by dojść do jak najlepszego rozwiązania. Stąd Klient otrzymuje jedną koncepcję, według nas najlepszą oraz najlepiej dopasowaną do działki i do jego potrzeb. Dlatego też nasze koncepcje cieszą się dużą aprobatą i są akceptowane niemal całościowo w większości przypadków.

projekty indywidualne domów

futurystyczne i ciekawe projekty domów w BIAMS

Architekt domów nietypowych

Projektujemy domy indywidualne i nie są to tylko wille i rezydencje na dużych działkach pod miastami, ale również domy miejskie, osiedlowe rezydencje na niewielkich i trudnych działkach, pełnych sąsiedztwa i zabudowań. Wymaga to analiz i wiele pracy by dojść do finalnego projektu i najlepszej koncepcji. Stąd dzięki naszemu doświadczeniu radzimy sobie z powierzonymi nam zadaniami. Przedstawione prace to zawsze dzieło kilku osób. Pozwala to na interakcje, dyskusje i wyłapanie błędów, podczas kolejnych etapów pracy. Powstają dzięki temu domy w pełni indywidualne, z nowatorskimi rozwiązaniami, futurystycznymi bryłami, dobrą i przemyślaną funkcją oraz o bardzo charakterystycznym dla pracowni stylu. Nasze domy są jednymi z ciekawszych, w pełni dostosowane do Klienta oraz przemyślane i dopracowane. Bo w BIAMS kochamy to co robimy.

nowoczesna stodoła od BIAMS

projektujemy indywidualne domy

Domy minimalistyczne

Z związku z licznymi rozmowami z Zamawiającym oraz sprecyzowanymi potrzebami estetycznymi staraliśmy się dopasować nie tylko do działki i stron świata ale również do wspomnianych wymagań i inspiracji. Otrzymaliśmy wiele zdjęć i elewacji. Wiele z tych obiektów już znaliśmy. Jedno co je łączyło to futuryzm i minimalistyczne rozwiązania dla elewacji. Stąd powstała bryła pieczołowicie zaprojektowana w detalach i kompozycjach poszczególnych elewacji. Każda jest charakterystyczna, dopasowana do swojego położenia oraz do strony którą reprezentuje – nie tylko strony świata w którą jest skierowana, ale również strony, z którą sąsiaduje. Stąd elewacja wejściowa i ogrodowa – szczytowe – są bardzo różne, ale o wyraźnych kompozycjach i kontrastach barw i brył. To niemal kubistyczne rozwiązania. Natomiast elewacje południowa i północna – podłużne są również inne, ale dużo bardziej minimalistyczne, niż kubistyczne. Wynika to również z dachu dwuspadowego, który jest widoczny w szczycie, a który z boku może wyglądać na prosty element, gdy dobrze dobierzemy materiały. Dodatkowo elewacja północna nie ma niemal otworów okiennych, a ta południowa ma ich wiele, w tym charakterystyczne wykusze. Przez co te elewacje są inne, nie tylko niż te szczytowe, ale również pomiędzy sobą.

minimalistyczne domy od BIAMS

projekty domów minimalistycznych

Futurystyczne i dynamiczne projekty domów

W domach w pełni indywidualnych trudno o powtórzenie się. Oczywiście mamy charakterystyczny styl w przypadku projektowania nowoczesnej stodoły, czy rezydencji z basenem i dachem płaskim, ale robimy wszystko by poszczególne domy były inne. Zatem inny będzie u nas dom zaprojektowany w lesie, a inny będzie dom miejski. Inaczej podejdziemy do koncepcji, gdy inspiracje będą bardziej zachowawcze, a inaczej zaprojektujemy dom, gdy prezentowane potrzeby będą futurystyczne i nowatorskie, jak w tym przypadku. Specjalizujemy się w domach jednorodzinnych. A najbardziej bliskie są nam domu nowoczesne, minimalistyczne i modernistyczne. Lubimy dynamiczne i kubistyczne bryły oraz nowatorskie rozwiązania. Ale zarówno te z dachami wielospadowymi, dwuspadowymi, jak i płaskimi. Mogą to być obiekty parterowe oraz piętrowe, z podpiwniczeniem lub bez – to wychodzi w trakcie projektowania. Ale ważne by Klient miał sprecyzowane potrzeby, a my już dopasujemy bryłę, funkcję nie tylko do tych potrzeb, ale i do działki, otoczenia i inspiracji. Tworząc dzieło indywidualne, ciekawe, spójne i zapewne dobre…

dom nowoczesny projekt

nowoczesna stodoła z dynamiczną bryłą

Koncepcje architektoniczne domów

Pisaliśmy już w artykule jak ważne są projekty koncepcyjne domów. By otrzymać dom w pełni indywidualny, dopasowany do swoich wymagań funkcjonalnych i estetycznych oraz do aspektów prawnych i wymogów narzuconych w związku z posiadaną działką, koncepcję architektoniczną należy powierzyć profesjonalistom. My w BIAMS specjalizujemy się w domach jednorodzinnych, willach i rezydencjach od bardzo wielu lat, skupiając się na holistycznym podejściu do projektowania domów. Koncepcje tworzymy w oprogramowaniu BIM i 3D unikając błędów i przedstawiając koncepcję w pełni dopowiedzianą: z elewacjami, przekrojami, bryłą 3D, szkicami wstępnymi dla wnętrz oraz fotorealistycznymi wizualizacjami obiektu z teksturami, cieniami i kolorami. A całość prezentujemy na czytelnych i kolorowych planszach dzięki czemu Klient może w pełni zobaczyć swój przyszły obiekt i dokładnie się z nim zapoznać przed kolejnymi fazami.

konpepcja domu z BIAMS

idea domu jednorodzinnego – dom nietypowy