Przyszło nam się zmierzyć na przełomie roku 2020 i 2021 z niezwykle trudnym zadaniem polegającym na zaprojektowaniu domu o powierzchni podłogi (netto) na poziomie przekraczającym 500 m2, na działce o powierzchni tylko 600 m2. Jak nam się to udało? Obiekt ma cztery kondygnacje: piwnicę, przyziemie, piętro oraz penthouse. A położony jest niemal, w centrum Warszawy, wśród gęstej zabudowy domów nowoczesnych, na niewielkim, zamkniętym osiedlu na wschód od Śródmieścia.

Indywidualne projekty domów

Budynek mieszkalny indywidualny zlokalizowano na osi  drogi wewnętrznej, małego osiedla jednorodzinnego, z niewielkimi willami z dachem płaskim. W piwnicy znajduje się garaż 2,5-stanowiskowy, z którego na przyziemie prowadzi wąska klatka gospodarcza. Tutaj mamy również pomieszczenie hobby, pomieszczenia gospodarcze, techniczne i pomocnicze. Podziemie znajduje się pod większą powierzchnią niż parter domu, gdyż zajmuje niemal połowę powierzchni działki, a dodatkowo prowadzi do niego zjazd, który musiał być wygodny, nie tylko dla dużych, szerokich samochodów, ale także tych niskich sportowych. Przeprowadziliśmy wiele analiz, dla licznych pojazdów, by wjazd był wygodny i możliwy do realizacji.

Na przyziemiu zlokalizowano hol wejściowy z reprezentacyjną klatką (oddzielną od tej do piwnicy), prowadzącą na piętra, a zaprojektowany w kształcie litery „U”. Taka klatka umożliwiła montaż windy – niezbędnej przy wielokondygnacyjnym budynku jednorodzinnym. Winda domowa to coraz częstszy element znajdujących się w projektach domów od BIAMS. Te hydrauliczne, świetnie się sprawdzają w warunkach domowych i umożliwiają dodatkowo wykonanie, niemal całkowicie przeszklonego szybu. Oś wejściowa dzieli przyziemie tego nowoczesnego domu, na wyraźne dwie części. Po prawej mamy gabinet oraz część gościnną z łazienką i garderobą. W bezpośrednim sąsiedztwie holu zaprojektowaliśmy małą otwartą garderobą oraz przejściową spiżarnię. Część lewa to duża kuchnia z wyspą, z widokiem na ulicę i wejście oraz otwarta na dwie kondygnacje część dzienna z jadalnią.

Na drugiej kondygnacji mamy strefę nocną z trzema sypialniami. Główna sypialnia posiada własną łazienkę i garderobę oraz taras. Natomiast pokoje dostępne z antresoli z widokiem na salon, mają odrebną wspólną łazienkę, garderobę i pralnię. Ostatnia kondygnacja mieszcząca penthouse, zawiera jednoprzestrzenne, otwarte pomieszczenie wypoczynkowe z kominkiem. A na dachu naszej rezydencji zaprojektowano taras o powierzchni ponad 100 m2.

Projekty nowoczesnych rezydencji

Ten nowoczesny dom ma zatem kontakt z otoczeniem na każdej kondygnacji. Z Jadalni i części telewizyjnej mamy dostęp do tarasu na przyziemiu. Z piętra pierwszego mamy widok na część dzienną domu. A sypialnia główna posiada obszerny taras nad pokojem gościnnym. Część gościnna ma z kolei mały taras i dodatkowo zadaszony. Natomiast wspomniana najwyższa trzecia kondygnacja jest otoczona pięknym tarasem znajdującym się na poziomie około 8 metrów nad terenem, z którego uzyskamy piękny widok na Warszawskie City.

Rozrzeźbienie bryły umożliwia nie tylko ciekawy rysunek elewacji, ale również zapewnia zadaszenie nad garażem, przesłonięcie nad wejściem głównym, uzyskanie dwóch zadaszonych tarasów – przy strefie wypoczynkowej – na którym zmieścił się mały stół oraz przy pokoju gościnnym.

Nowoczesną elewację tej willi, z wielkimi przeszkleniami i połaciami żelbetu architektonicznego ocieplono egzotycznym drewnem  Lapacho – orzechem brazylijskim znajdującym się na wybranych bryłach w tej niebanalnej elewacji nowoczesnej kostki. Oczywiście większość płaszczyzn tego obiektu pokryta jest białym, gładkim tynkiem silikonowym, malowanym na biały półpołysk. A wszystko to uzupełniono antracytową stolarką okienną i czarnymi obróbkami daszków, gzymsów i ryzalitów. Lecz najciekawsze jest wykończenie nadbudówki na ostatniej kondygnacji. By optycznie obniżyć budynek zastosowaliśmy kompozyt aluminiowy lustrzany uzyskując efekt lustra i niemal całkowite ukrycie penthouse’u w elewacji tego indywidualnego i niesamowitego budynku.

Także ukierunkowane budynku względem stron świata spełnia wymagania. Salon i jadalnia i co za tym idzie taras zewnętrzny zlokalizowane są na południe i zachód. Kuchnia jest od strony południowej z widokiem na bramę i furtkę. Pokój gościnny jest na południe. Sypialnie na południe i wschód. Natomiast Penthouse na południe i zachód, jak większość tarasów w domu.

Domy wille projekty

Ta nowoczesna willa jest bardzo uniwersalna i świetnie nadaje się do wielu lokalizacji ze zwartą zabudową jednorodzinną, która występuje w pobliżu centrów europejskich metropolii. By oszczędzić miejsce, nie przekroczyć powierzchni zabudowy oraz zmieścić się, we wskazanej w miejscowym planie zagospodarowania, intensywności, duża część pomieszczeń technicznych i gospodarczych oraz garaż zostały przeniesione do podziemia. Strefy prywatne i wypoczynkowe znajdują się na piętrach i dodatkowej kondygnacji wykonanej w formie penthouse’u. Natomiast część reprezentacyjna i dzienna oraz gościnna zlokalizowane są na przyziemiu. Zatem oprócz dobrego wkomponowania w otoczenie, ciekawych rozwiązań architektonicznych, mamy tu bardzo dobrą, sprawnie rozwiązaną i prawidłowo rozdzieloną funkcję. Dom w swych przestrzeniach mieszkalnych posiada otwarcia, doświetlenia pośrednie, świetliki i liczne, inne zagrywki architektoniczne, które powodują, że nie tylko jego zewnętrze jest ciekawe, ale również wnętrze umożliwi uzyskanie niepowtarzalnych przestrzeni, a co za tym idzie wnętrz.

Minimalistyczne rezydencje

Mimo licznych zabiegów i dość mocnego rozrzeźbienia bryły, mającego na celu stworzenie obiektu modnego, nietuzinkowego i niesztampowego -a nie kolejnej prostej kostki z płaskim dachem- elewacje obiektu są minimalistyczne i proste. Podziały okien są oparte na modułach i poszczególne otwory okienne na kolejnych kondygnacjach zaprojektowane są w pionach. Mimo przesunięcia ścian na poszczególnych kondygnacjach tworzą się bryły spójne, przenikające i o dobrych proporcjach. Mimo dopasowania budynku do nieregularnych granic bryła jest zwarta. A dodatkowo, mimo istnienia, wielu kondygnacji, uzyskujemy lekkość i zwartość, poprzez zastosowanie wstęg, nadwieszeń oraz licznych przeszkleń. Mamy również wyraźny kontrast pomiędzy elewacją południową i północną oraz wyraźne podkreślenie elewacji dłuższych – frontowej i tylnej od krótszych, bocznych.

Architekt cała Polska

Tak jak wspomnieliśmy nie było to proste zadanie, ale nasza koncepcja ukazuje, że nasi architekci poradzili sobie z nim celująco. Spełniliśmy oczekiwania Klienta, nie tylko te użytkowe,. ale i estetyczne. Dostosowaliśmy obiekt do działki i sąsiedniej zabudowy. Uzyskaliśmy dobre i kompozycyjnie poprawne elewacje. Spełniliśmy skomplikowane wymagania programowo-funkcjonalne Inwestorów. Dostosowaliśmy się do trudnych wymagań prawnych w tym zapisów MPZP. Nie wspominając już o wielkości działki, jej nieregularnym kształcie i o tym, iż mowa tu tak naprawdę o wąskiej działce. Może dlatego mamy coraz więcej Klientów z całej Polski, chcących zrealizować nietypowe projekty indywidualne domów, na trudnych działkach i z licznymi wytycznymi wyjściowymi, zgłaszają się do nas. A coraz więcej inwestorów dużych domów, willi i rezydencji podejmuje z nami współpracę. W naszym portfolio widać nasze doświadczenie oraz zaangażowanie. Widać również to, że nie ma dla pracowni architektonicznej BIAMS sytuacji bez wyjścia i rozwiążemy najbardziej skomplikowane problemy, dostosowując się do nietypowych, wręcz ekstrawaganckich potrzeb naszych Zamawiających!

Zapraszam do współpracy architekt Marcin M. Sieradzki
– właściciel, główny projektant, dyrektor kreatywny w BIAMS