Nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego w województwie łódzkim, w pięknych, cichych i leśnych okolicach gminy Wola Krzysztoporska powstanie nietypowa ultranowoczesna stodoła. Jej odmienność to rzut na planie litery T, modułowość założenia oraz to, że dom składa się w dwóch stodół.

Projekty domów typu nowoczesna stodoła

Mimo, iż mamy w swoim portfolio nowoczesne domy z dachem płaskim, nie obce są nam bardzo modne ostatnio, domy typu stodoła. To nic innego jak budynek mieszkalny jednorodzinnym z dachem spadzistym, dwuspadowym o równych kątach nachylenia dla obu połaci. Taki obiekt może być zarówno dwukondygnacyjny jak i jednokondygnacyjny. W pierwszym przypadku uzyskujemy poddasze użytkowe, a przy wysokiej ściance kolankowej nawet pełną kondygnację. Takie stodoły będą wyższe i bardziej strzeliste. Co ciekawe obiekt parterowy jak ten prezentowany poprzez otwarcie dachu i brak wykonania sufitu podwieszonego może mieć w części podwójną wysokość kondygnacji. Możemy nawet w tak wysokiej kubaturze zrobić antresolę lub inną formę nadwieszenia. Daje to efekt podwójnej wysokości i niepowtarzalnych otwarć, których częstokroć brakuje w domu parterowym. Z kolei przeszklony szczyt zapewnia niesamowite wrażenia estetyczne i piękne widoki z części salonowej.

Nowoczesna bryła domu typu stodoła

Mamy w tym obiekcie dwie bryły – w formie stodoły – obrócone względem siebie o 90 stopni. Bryła 1sza położona prostopadle do ulicy w kierunku północ-południe ma wyższą ścianę szczytową i dach o dwuspadowy o dużym kącie nachylanie. Bryła niższa, o niskich ścianach bocznych, położona w kierunku wschód-zachód, pokryta jest również dachem dwuspadowym lecz o małym spadku, nieprzekraczającym 15 stopni. Szerokości brył są natomiast takie same, a bryły ułożone są osiowo. Obie bryły połączone są małym łącznikiem z płaskim dachem. Na obu bryłach dachy są bezokapowe. W łączniku tym znajduje się hol wejściowy oraz gabinet. Na prawo możemy się dostać do bryły niższej, która zawiera część nocną z czterema sypialniami, dwoma łazienkami i komunikacją z miejscem na przechowywanie. Bryła wyższa zawiera na swym froncie od strony północnej garaż, a od południowej część dzienną. W sercu tego założenia liniowego znajduje się kuchnia z jadalnią, która jest również dostępna z łącznika.

Dom stodoła na nowo

Takie ułożenie obu brył umożliwiło świetne wykorzystanie stron świata jakie zastaliśmy na działce. Wszystkie pokoje sypialne oraz część dzienna zwrócone są na południe i to właśnie ta elewacja zawiera najwięcej przeszkleń. Natomiast elewacje północna, od strony ulicy nie posiada niemal żadnych otworów okiennych. Mamy tutaj tyko segmentowe wrota garażowe oraz pełne drzwi zewnętrzne z bocznym doświetlem. Daje to pełną izolację od ulicy i bardzo prawidłowe wykorzystanie stron świata, co w domy energooszczędnym, jakim jest ten obiekt jest bardzo ważne. Również elewacja wschodnia od strony sąsiada i zabudowanej działki nie posiada otworów okiennych. Jedyne okno to liniowy wąski otwór w kuchni, dodatkowo ukryty poprzez umieszczenie do w niszy z miejscem na rośliny i zioła. Takie rozwiązanie umożliwia również pełne zbliżenie obiektu do tej granicy, przy pełnym wykorzystaniu zachodniej i południowej strony działki, przy których to z kolei brak zabudowy, zarówno teraz jak i w przyszłości – tereny leśne.

Domy modułowe i nowoczesne

Co ciekawe całe założenie wpisane jest w sześć kwadratów o obrysie 7,5 x 7,5 m z lekkimi wcięciami w niektóre z nich. Kwadrat na przecięciu obu brył to serce domu, kwadrat frontowy to garaż, natomiast kwadraty południowe to dwukondygnacyjny salon i pokoje sypialne. Takie modułowe rozwiązanie da w przyszłości możliwość rozbudowy części sypialnej domu, nie ujmując nic bryle, formie i ogólnym założeniom. A gdy chcemy uzyskać większy metraż każdego z pomieszczeń powiększamy obrys modułu, nie tracąc na proporcjach i rozwiązaniach funkcjonalnych. A cały dom mimo bardzo rozbudowanej funkcji i obszernej komunikacji ma 180 m2 powierzchni użytkowej i tylko 250 m2 powierzchni netto – podłóg. A prezentuje się przy tym okazale, wręcz monumentalnie. Bo te dwie nowoczesne stodoły są inne niż to co zwykle oglądamy.

Nowatorskie domy jednorodzinne

Obiekt zaprojektowano, tak by nie tylko wpisał się w działkę, w otaczającą zabudowę, strony świata, ukształtowanie terenu, ale również by spełniał potrzeby i wymogi właścicieli. Nieprzekraczalna powierzchnia użytkowa, odpowiednia ilość sypialni, oddzielenie strefy nocnej i dziennej to tylko niektóre z wymagań, z którymi przyszło nam się zmagać w pracowni projektowej BIAMS. Dostaliśmy również liczne informacje o ulubionych materiałach i rozwiązaniach. Ale mimo, tak konkretnych wytycznych i wymagań potrafiliśmy pozytywnie zaskoczyć właścicieli. Nie dosyć, że powstały dwie stodoły – to jeszcze nie tak jak to ma miejsce zazwyczaj – ułożone są do siebie nierównolegle, a prostopadle. A ponadplanowo są wykonane w różnych okładzinach elewacyjnych i mają różne dachy. Mimo to dom jest spójny, jednolity i bardzo ciekawy i co najważniejsze dopasowany do potrzeb i gustów właścicieli i przyszłych jego mieszkańców.

Minimalistyczne domy z dachem dwuspadowym

Dom z dachem dwuspadowym również może być bardzo nowoczesny, ba nawet minimalistyczny, jak udało się to uczynić w tym przypadku. A mimo bardzo powściągliwej formy i ascetycznych wręcz elewacji zastosowaliśmy bardzo tradycyjne materiały z elementami loftowymi. I tak bryła niższa jest cała pokryta w czerwonej, ręcznie wypalanej cegle o niejednolitej barwie i teksturze. Dach kryty jest grafitową blachą na rąbek stojący, z masywnymi i mocnymi obróbkami w linii gzymsu górnego. Na tej elewacji zastosowane zostały również kwadratowe rury spustowe, korespondujące z pionowymi, nieregularnie rozstawionymi oknami, niemal wszystkimi do ziemi. Bryła wyższa z częściami dziennymi to deski z modrzewia syberyjskiego, ciętego na wąskie liniowe elementy, ułożone pionowo. Natomiast dach kryty jest gontem drewnianym w kolorze zbliżonym do elewacji. Brak okapów i ukryte rynny w tej bryle, przy przeszkleniu tylko niektórych ścian daje efekt monolitu i jeszcze bardziej podkreśla minimalistyczność tego budynku. Dla jednorodności obiektu mimo dwóch kontrastujących brył, motywy ceglane pojawiają się również na tej części. A ażurowe ścianka z cegły stanowi, nietypowy akcent stanowiący o indywidualnym charakterze tego obiektu.

Indywidualne domy cała Polska

Domy średniej wielkości od 300 m2 projektujemy już od 125 zł za m2, natomiast wille i rezydencje powyżej 400 m2 powierzchni podłogi projektujemy już od 110 zł za m2.

Co możemy Państwu powiedzieć – znamy się na swojej pracy, a każdy dom, mimo pewnych cech charakterystycznych, które mówią o naszym stylu, jest w pełni indywidualny, niepowtarzalny i co najważniejsze dopasowany do terenu, na którym się znajduje, dalszego i bliższego otoczenia oraz do gustów, przyzwyczajeń i potrzeb naszych drogich Inwestorów. Niezależnie od lokalizacji na terenie całej Polski i rodzaju domu oraz jego stylu nasz projekt kompleksowy, indywidualny z pozwoleniem na budowę ma zawsze ten sam zakres, a jego cena zależy tylko od metrażu podłogi. Im większy dom tym niższa cena za metr kwadratowy. Domy średniej wielkości od 300 m2 projektujemy już od 125 zł za m2, natomiast wille i rezydencje powyżej 400 m2 powierzchni podłogi projektujemy już od 110 zł za m2. Oprócz projektu budowlanego wraz z pozwoleniem Zamawiający otrzymuje projekty wykonawcze konstrukcji i inne rysunki na budowę: szczegółową architekturę, otoczenie, ogrodzenie, elewacje, zestawienia, rozwiązania i instalacje energooszczędne, detale i wiele, wiele innych. Warto zatem zamówić indywidualny projekt od BIAMS niezależnie od miasta, w którym znajduje się teren inwestowania. A po podpisaniu Umowy dojeżdżamy do Klienta, co stanowi o kolejnym argumencie, by nie brać lokalnego, a doświadczonego i znanego architekta.