Tym razem, chcielibyśmy podzielić się z Państwem nieco innym projektem niż zwykle…

Po pierwsze dlatego, że dom jest niewielkich rozmiarów, a jego powierzchnia użytkowa to niecałe 100 m2. Po drugie dom jest bardzo minimalistyczny, prosty i wysublimowany. A po trzecie pojawiają się nowatorskie rozwiązania – zaokrąglone ściany, mocno wystające płaskie dachy o małej grubości i bardzo duże przeszklenia.

Projekt domu z dachem płaskim

Dom zaprojektowany jest w leśnych okolicach, na południe od Wyszkowa, w województwie mazowieckim, około 50 km od centrum Warszawy. Mimo dużych rozmiarów działki, obiekt zaprojektowano na jej początku, w pobliżu drogi, w związku z występowaniem obszaru leśnego i wytycznymi, z uzyskanych warunków zabudowy. Dom ma układ horyzontalny. Od strony wjazdu, tj. strony południowo-zachodniej znajduje się wiata, część dzienna i obszerny obwodowy taras otaczającym obiekt z dwóch stron: wspomnianej południowo-zachodniej oraz zachodnio-północnej.

nowoczesny dom parterowy

minimalistyczny dom z dachem płaskim

Minimalistyczne i bardzo nowoczesne domy – projekty

Ten nowoczesny budynek mieszkalny składa się z części głównej oraz wiaty na 2 samochody, połączonych wspólnie dachem płaskim – cienką płytą żelbetową monolityczną. Ten dach płaski nad wiatą i nad domem, wsparty jest na niewielkim pomieszczeniu gospodarczym, ogromnym regale magazynowym na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami. Ten sam motyw zaokrągleń pojawia się na bryle przy wiatrołapie, wchodzącej do wnętrza budynku, w której umieszczono z jednej strony część techniczną /szafę, a z drugiej strony niewielką wnękę kuchenną ze sprzętami AGD. Zaokrąglenie możemy również dostrzec na tylnej elewacji, od strony garderoby.

minimalistyczny dom parterowy

widok na elewację od strony lasu

Projekty domów do 100 m2

W projekcie tego domu wyodrębniono następujące pomieszczenia: pokój dzienny z aneksem kuchennym i jadalnym, niewielki hol, przeszklony wiatrołap z wnęką gospodarczą, sypialnię główną z własną łazienką i garderobą, niewielki pokój gościnny oraz WC z funkcją łazienki. Cała powierzchnia to około 125 m2. Części gospodarcze mają około 20 m2, w tym zewnętrzne pomieszczenie gospodarcze. Wiatrołap to około 8 m2. Zatem powierzchnia użytkowa to niecale 98 m2, w tym częć dzienna to 45 m2, a część nocna z łazienkami to nieco ponad 50 m2. Powierzchnia mieszkalna bez łazienek i bez strefy wejściowej to zatem nieco ponad 70 m2. Zaprojektowano zatem dom nie tylko minimalistyczny w stylu, ale również w przestrzeni mieszkalnej. Zaokrąglenia podkreślone są dodatkowo liniowym, oświetleniem LED.

projekt domu z dachem płaskim

nowoczesny dom z przeszkleniami

Nowoczesny dom pod Warszawą

Bryła główna domu jest z dwóch stron niemal cała przeszklona, natomiast od strony wiaty nie ma w niej okien, a od strony lasu występują przeszklenia tylko w pokojach: sypialni i gościnnym oraz łazience głównej. Cała bryła właściwa budynku jest ulokowana na lewitującym nad ziemią obwodowym tarasie. Taras o grubości około 60 cm jest ulokowany ponad 70 cm nad ziemią. Tak, więc na poziom właściwy, z ternu, musimy dostać się po monumentalnych, nowoczesnych schodach betonowych wspartych na jednej stalowej belce. Dynamizm tego bardzo nowoczesnego domu podkreślają linie wspomnianych płyt konstrukcyjnych. Płyty numer 1 stanowiącej podłogę domu i jego taras, wysuniętej w lewo, patrząc od frontu i wjazdu oraz płyty numer dwa stanowiącej dach domu i zadaszenie nad wiatą, mocno wysuniętej w prawo. Prosty zabieg tworzy niemal arcydzieło, a niewielkie rozmiary domu są specjalnie powiększone, by stworzyć dobre proporcje tego minimalistycznego, horyzontalnego domu parterowego.

projekty domów nowoczesnych

front nowoczesnego domu

Projekty domów parterowych

Dom nawiązuje do prostych domów Miesa van der Rohe, czy szklanego domu Philipa Johnsona, nawiązującego do tego pierwszego. To pionierskie domy stylu minimalistycznego, odłamu stylu modernistycznego i międzynarodowego. Oba obiekty wykorzystywały jednak konstrukcję stalową. W naszym obiekcie zaproponowaliśmy dwie żelbetowe płyty, połączone słupami żelbetowymi i wypełnieniami z ceramiki. Stropy są strunobetonowe, prefabrykowane, są więc cieńsze niż typowe żelbetowe. Obiekt ocieplono wełną mineralną: materiałem niepalnym, naturalnym i o dobrych właściwościach. W obiekcie zaproponowano innowacyjną stalową stolarkę o cienkich profilach i dającą możliwość wykonania okien o wysokości niemal 360 cm. Okna podzielono jednak w poziomie na wysokości nieco ponad 290 cm.

koncepcje domów nowoczesnych

aksonometria domu parterowego

projekty elewacji domów

elewacje frontowa i boczna domu jednorodzinnego

Projekty domów minimalistycznych

Dom wykończono w białym tynku o strukturze betonu architektonicznego. Jest niemal biały ale z lekką fakturą betonu. Zaokrągloną bryłę gospodarczego monolitu oraz pozostałe zaokrąglone elementy zaproponowano w drewnie bambusowym o złotym odcieniu i ciekawym rysunku, uwydatnionym dodatkowo połyskliwym lakierem. To drewno jest twarde, odporne za zarysowania i bardzo wytrzymałe. Świetnie też komponuje się kolorystycznie z czarną stolarką okienną i smukłych liniach. Mamy zatem wiele cech minimalistycznych: bardzo nowoczesna bryła, dwa materiały na elewacji i bardzo wiele przeszkleń, prosta kompozycja. Ale również elementy ze stylu high-tech: duże przeszklenia, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, współczesne materiały, zaokrąglenia bryły.

nowoczesny dom z dachem płaskim

dynamiczna forma minimalistycznego domu

Wysoka jakość architektury

Jeśli chcecie Państwo uzyskać indywidualny projekt domu wysokiej jakości, poprzedzony koncepcją projektową, architektoniczną, dopasowaną do potrzeb i otoczenia oraz cieszyć się projektem wysublimowanym, małą perełką architektury, jak w przypadku tego domu, zapraszamy do pracowni architektonicznej BIAMS. Nasz zespół, przy koordynacji architekta Marcina Sieradzkiego, opracuje projekt budynku jednorodzinnego: profesjonalnie, jakościowo, z pełnym zaangażowaniem. Osiągamy to dzięki poznaniu miejsca i otoczenia, dokładnym analizom terenu, odpowiedzi na potrzeby Klienta, nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne, dostosowaniu obiektu do współczesnych trendów, dzięki znajomości światowej architektury, współczesnych materiałów i nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych.

analizy terenu i działki Łódź Warszawa

przedprojektowa analiza terenu

Zespół BIAMS opracowujący ww. koncepcję: Marcin Sieradzki, Rafał Gostkiewicz, Aleksander Olejniczak