Tym razem za zadanie mieliśmy wykonanie indywidualnego projektu budynku jednorodzinnego na skomplikowanej działce w Płocku. Wąska działka (szerokość około 20 mb) na skarpie wiślanej ma spadek około 10%, co powoduje, że różnica terenu na całej jej długości przekracza 6 m. A trudne grunty i teren osuwiskowy to dodatkowe zadanie dla naszych konstruktorów, którzy również będą musieli sprostać nadwieszonej części dziennej przy niemal w całości przeszklonych elewacjach.

Bryły nowoczesnych domów

Mimo, że w rzucie możemy wyróżnić dwie kondygnacje ten dom jest parterowy z podpiwniczeniem, gdyż cała funkcja podstawowa i użytkowa mieści się na przyziemiu. Mamy tu część wejściową, połączoną przestronną otwartą kuchnię z jadalnią i pokojem dziennym w układzie liniowym oraz sypialnię z łazienką i garderobą jako odseparowaną zamkniętą część nocną. W piwnicy, stanowiącej podbudowę i suterenę oraz kondygnację w związku ze znacznym  spadkiem terenu ulokowano mały garaż, część magazynową, część techniczną i pomieszczenia hobby z kuchnią letnią i pokojem gościnnym w formie odrębnego mieszkania.

Projekt minimalistycznego budynku jednorodzinnego

Kondygnacja podziemna staje się zatem przyziemiem, w dolnej części terenu, przy którym zaprojektowano rozległy taras otoczony murami oporowymi. Natomiast kondygnacja wejściowa i główna na swoim krańcu jest znacznie nadwieszona nad skarpą. Umożliwiło to wykonanie nadwieszonych obwodowych tarasów ze szklaną balustradą. A przeszklona elewacja obu kondygnacji umożliwia pełne wykorzystanie walorów działki i niesamowitego widoku na Wisłę i panoramę miasta.

Otoczenie rezydencji w Płocku

Garaż ulokowano poza bryłą główną domu, lecz został on połączony z obiektem jednorodzinnym zadaszeniem, tak by stanowiły razem spójną całość. Z garażu do domu przechodzimy pod dachem, z ażurowych desek w formie żyletek, po szklanej kładce nad terenem i roślinnością znajdującą się poniżej. Wzdłuż całego domu do ogrodu i na obszerny taras prowadzą schody ulokowane wzdłuż zachodniej elewacji.

Projekty elewacji budynków mieszkalnych

Elewacja podbudowy domu wykonana została z czarnej połyskliwej cegły klinkierowej, natomiast elewacja górnej części to biała rama wykonana w gładkim tynku. Tarasy, sufity i strefę wejściową wykonano w jasnych drewnianych deskach elewacyjnych. A pewne akcenty wykonano z betonu architektonicznego (schody, mury oporowe, podjazd).

Nietypowy wzór na elewacji od strony wjazdu i sąsiada zaprojektował nasz młody i zdolny pracownik architekt Aleksander Olejniczak, który jest również twórcą tych surrealistycznych i niebanalnych wizualizacji (renderingów komputerowych) tego futurystycznego domu jednorodzinnego.

Indywidualne projekty domów jednorodzinnych

Dom ten jest wynikiem współpracy zespołu architektonicznego w naszym biurze projektowym specjalizującym się w bardzo indywidualnych projektach budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Taki projekt charakteryzuje się pełnym dostosowaniem do nietypowej działki i specyficznego otoczenia, trudnych warunków gruntowych, wymagającego planu zagospodarowania przestrzennego i konkretnych wymogów formalnych oraz sprecyzowanych wymagań Klienta. Dom jest dostosowaniem do jego potrzeb, upodobań i przyzwyczajeń. Spełnia zatem wszystkie wytyczne dla projektu indywidualnego, którego zalety są nieocenione i niemożliwe do uzyskania przy projekcie gotowym i katalogowym.

Inspiracje dla minimalistycznych domów

A analizy terenu, możliwości zabudowy, dokumentów wyjściowych przez architektów z Łodzi, z pracowni architektonicznej BIAMS pozwoliło na dokładne odzwierciedlenie pomysłów zespołu w czytelnej formie jaką przedstawiamy przy prezentowaniu koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wykonywanej każdorazowo do projektu kompleksowego domu jednorodzinnego. W tym przypadku będziemy również mieli szansę zaprojektować wnętrza domu, by były spójne z jego zewnętrzem i stanowiły całość założenia architektonicznego zgodnie z duchem i metodami naszego wzoru Franka Lloyda Wrighta.

 

architekt Marcin Sieradzki zaprasza Klientów budujących nietypowe domy w województwie łódzkim i województwach sąsiednich.