To już kolejny dom w okolicach Wrocławia od naszej pracowni projektowej BIAMS. Tym razem w powiecie trzebnickim, na dużej – niemal półhektarowej działce – przyszło nam zaprojektować pokaźny dom piętrowy. A w związku z zapisami MPZP dom wygląda jak z dachem płaskim, mimo, że posiada dach dwuspadowy nad piętrem…

projekty domów Wrocław i okolica

rezydencja pod Wrocławiem

Projekty domów Wrocław

Projektujemy w naszej pracowni architektonicznej nowoczesne domy jednorodzinne o dużych rozmiarach. Ten dom posiada bogaty program funkcjonalno-użytkowy i wiele ciekawych rozwiązań przestrzennych. Sercem domu jest jadalnia z wysokim sufitem i pustką oraz ciekawa strefa wejściowa. Na uwagę zasługuje również przestronna klatka schodowa, położona przy wejściu do obiektu. Stanowi dominantę na froncie. Natomiast tylna część jest zorganizowana wokół zewnętrznego basenu. Basen ten widoczny jest z części dziennej, siłowni oraz antresoli na piętrze.

Architekt Wrocław

Nasze projekty są w pełni indywidualne i dostosowane do potrzeb Klienta. Stąd funkcja domu, ilość pomieszczeń oraz ich rozlokowanie zawsze wynika z potrzeb naszych inwestorów jak również usytuowania obiektu na działce. W wyniku analiz przedprojektowych, przeprowadzonych ankiet z Klientami oraz wizji lokalnej na terenie, wjazd, układ stref i inne elementy były z góry założone. W następnej kolejności przyszły wymagania programu użytkowego oraz strony świata. Były też inspiracje i cechy jakie obiekt ten winien posiadać. I w wyniku tych, ale też wielu innych czynników powstał budynek mieszkalny jednorodzinny w pełni indywidualny i bardzo nietypowy, ale dobrze wpasowany w działkę i potrzeby inwestorów, zarówno te estetyczne, jak i funkcjonalne. Przy pełnym zrozumieniu otoczenia i potrzeb energooszczędności.

Nowoczesne domy Wrocław

Po projekcie wykonanym nieopodal centrum Wrocławia na Karłowicach (tutaj zakończyliśmy koncepcję i czekamy na WZiZT) przyszło nam zaprojektować obiekt o dużej wielkości, na działce oddalonej od miasta, stąd o większych możliwościach dla powierzchni zabudowy. Stąd dom jest rozłożysty, a większość z jego funkcji mieści się na przyziemiu. Cała strefa gospodarcza, garażowa i pomocnicza, jak również dzienna i wypoczynkowa znajdują się na parterze obiektu. Stąd zajmuje on znacznie więcej powierzchni niż piętro, na którym znajduje się jedynie część nocna z sypialniami. Dlatego zdecydowaliśmy się na lokalizację na piętrze licznych tarasów, balkonów i dachów rekreacyjnych oraz zielonych. Jednakże w celu zachowania proporcji obiektu otoczono go ramami zamykającymi kompozycję obiektu tworząc w ten sposób ciekawe zadaszenia nad przyziemiem i piętrem oraz tworząc obiekt niepowtarzalny i w pełni indywidualny. A przy tym monumentalny i dostosowany do wielkości działki i otoczenia.

Funkcja domów nowoczesnych

W tym domu zaprojektowano garaż na cztery samochody, pomieszczenie ogrodowe oraz letnią kuchnię z zbudowaną altaną, które to znajdują się odrębnie od bryły domu, są jednak z nim połączone poprzez zadaszenie. Ta część ulokowana jest w północno wschodniej części działki. Na przyziemiu zaprojektowano część dzienną z częściowo zamkniętą kuchnią, strefę wejściową z klatką schodową oraz gabinet, bibliotekę i siłownię. Na tej kondygnacji mamy również niezależną senioratkę o powierzchni około 50 m2 z niezależnym wejściem, lecz częściowo połączoną z domem. Wiele tu również pomieszczeń pomocniczych i porządkowych. Na piętrze zaprojektowano cztery sypialnie, w tym strefę master bedroom oraz pokój gościnny i antresolę z widokiem na pustkę na jadalnią. Z wielu miejsc w domu widać przestronny ogród i duży basen.

willa rzut

rzut przyziemia rezydencji

Projekt domu luksusowego

Nasze projekty charakteryzują się nietuzinkowymi rozwiązaniami i zabiegami, które czynią, że nasze obiekty stają się ekskluzywnymi domami i wyróżniającymi się na tle innych. A rozwiązania te wprowadzamy do przestrzeni mieszkalnych i brył obiektów. Nie wszystkie rozwiązania są uzasadnione ekonomicznie. Wiele z nich jest czysto estetyczne, ale bardzo wpływające na wygląd i przestrzeń. W naszych domach wiele jest komunikacji i stref reprezentacyjnych. Nie ma w naszych luksusowych domach: małych przedsionków, wąskich klatek, zbędnych sieni od strony głównej, niewielkich garaży, czy niskich pomieszczeń. Stawiamy na przestrzeń, duży dostęp światła, nakierowania na słońce, przeszklenia, jak również ekskluzywne materiały, zarówno wykończeniowe, jak i elewacyjne.

Projekty nowoczesnych domów

Na elewacji tego obiektu zastosowano tynk w kolorze białym o gładkiej strukturze. Zaprojektowano również drewno dębowe w kolorze złotym, w formie lameli strukturalnych. Takie lamele w formie gęsto rozłożonych słupków zastosowano również jako przesłony, głównie ulokowane na froncie i od strony sąsiadów. Poszczególne połacie drewnianych elementów komponują się na elewacji z białymi płaszczyznami ścian. Dodatkowym uzupełnieniem są akcenty z tynku dekoracyjnego w formie betonu architektonicznego na wybranych elementach i płaszczyznach. A całość materiałów elewacyjnych i dynamiki bryły uzupełnia przemyślane oświetlenie: liniowe podświetlenia, horyzontalne linie światła, jak również dolne oświetlenie w formie snopów, co podkreśla charakterystyczne rozwiązania elewacji, w szczególności w miejscu dwukondygnacyjnych słupów.

Projekt domu z basenem

Jak wspomnieliśmy, ważnym elementem obiektu jest również jego otoczenie. Duży podjazd, który jest częściowo zadaszony poprzez ułożenie garaży i częściowe ich cofnięcie, stanowi wizytówkę domu. Jak klatka schodowa na dwa piętra przy cofniętym wejściu głównym. Wejścia dodatkowe znajdują się po boku domu. Natomiast w części tylnej zaprojektowano basen, biegnący wzdłuż części dziennej oraz kuchnię letnią z zadaszoną altaną. Wiele jest również zadaszeń innych stref ogrodowych. Część zadaszeń jest jednokondygnacyjnych, a część z nich dwukondygnacyjnych nadając bryle dynamiki. Duże słupy podtrzymujące okazałe ramy czynią z obiektu reprezentacyjny, monumentalny i luksusowy.

Minimalistyczne projekty domów

Mimo rozbudowanej funkcji, obszernego planu i programu domu, jak również znaczne rozmiary, nie wpływają negatywnie na bryłę domu. Staramy się by elewacja frontowa, zwyczajowo (gdy działka pozwala) lokalizowana od wschodu lub północy była minimalistyczna i płaska, wręcz fortecowa i co za tym idzie izolująca ogród domu od wjazdu. Lokujemy tu zwyczajowo kuchnie, pomieszczenia gospodarcze, pomocnicze i garaże. Natomiast tył domu – część ogrodowa to duży kontrast dla frontu. Duże przeszklenia, rozrzeźbienie bryły i liczne dodatki sprawiają, że dom współgra z ogrodem. A elementy jak basen, kuchnia letnia, taras słoneczny, czy zadaszony są zespolone z bryłą domu, ale również z jego zewnętrzem. A samo wnętrze tej części (zwyczajowo południowe, południowo-zachodnie) współgra z zewnętrzem i otoczeniem, niemal bez barier…