Na bardzo niewielkiej i wąskiej działce, przyszło nam zaprojektować nowoczesny dom, typu stodoła, dla rodziny 2+1, na osiedlu jednorodzinnym w Gostyninie, w województwie mazowieckim…Wyzwaniem były nie tylko nietypowe rozmiary i kształt działki, ale również otaczająca zabudowa i mocno precyzyjne wytyczne Inwestorów. Tak właśnie powstał kolejny bardzo indywidualny projekt domu jednorodzinnego pracowni architektonicznej BIAMS!

Projekty domów „stodoła” na wąską działkę

Narożna działka, o małym spadku, o powierzchni nieprzekraczającej 600 m2, o trapezowym kształcie i głębokości niespełna 18 mb, wymusiła, poniekąd, usytuowanie na terenie. Konieczność zachowania jak największej strefy ogrodowej, spowodowało powstanie ciekawej bryły o nietypowym kształcie. Niepowtarzalny i mocno indywidualny rzut przyziemia – o bardzo charakterystycznym układzie: zapewnił, po pierwsze jak najlepsze wykorzystanie działki i stron świata; po drugie umożliwił odizolowanie się od ulic biegnących po obu stronach narożnej działki i wreszcie po trzecie dał sporo miejsca na ogród, taras i przestrzeń zieloną od strony południowej.

Funkcja nowoczesnych domów BIAMS

Jak zwykle duży nacisk położyliśmy na funkcję, dostosowaną do działki, potrzeb właścicieli oraz stron świata i sąsiedztwa. Wzięliśmy również pod uwagę widoki i okolicę, rozmieszczenie przyszłego domu na wąskiej działce, reprezentacyjność strefy wejściowej, dobre rozdzielenie strefy dziennej od nocnej, gospodarczej od codziennej oraz rodziców od dzieci. Co przy zadanej maksymalnej powierzchni użytkowej na poziomie poniżej 150 m2, nie było wcale proste. Udało nam się również ulokować garaż jednostanowiskowy w bryle budynku, a drugie miejsce parkingowe zaadaptowaliśmy w ażurowej wiacie, która bardzo sprawnie i estetycznie łączy się z całym budynkiem i jego pozostałymi częściami.

Nowoczesna funkcja, nowoczesna bryła i forma, nowoczesne materiały…

Ażurowa wiata stalowa wykonana z ceowników łączy się z domem poprzez gzyms wykonany z tego samego materiału. Grafitowa blacha na rąbek stojący pokrywa dach bezokapowy i przechodzi na ściany poddasza tego nowoczesnego domu typu stodoła z dachem dwuspadowym. Ciemne duże połacie bez okien od strony ulicy pokrywa tynk w kolorze grafitowym. Tym razem nasz dom nie jest biały, dzięki czemu jest elegancki, nowoczesny i inny niż poprzednie, a jego elewacja praktyczna i dobrze kumulująca ciepło. Antracytowa stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna, niemal czarne rynny i rury spustowe oraz ciemno grafitowe elementy ślusarki stalowej, jak wspomniane gzymsy i wiata z ceowników, czy balustrady portfenetrów (okien do ziemi na poddaszu), z bardzo cienkich rurek dodają industrialnego charaktery dla tego domu. Jedyne co ociepla jego wykończenie elewacji to jasne, skandynawskie drewno na tarasie dolnym i górnym (dostępnym z poddasza) oraz wnęka tarasowa również wykonana w deskach elewacyjnych w kolorze surowej sosny.

Przestrzeń domu z poddaszem typu nowoczesna stodoła

Strona północna, od ulicy zawiera garaż jednostanowiskowy, kuchnię oraz wejście – zadaszone poprzez wsunięcie w bryłę – z przestronną klatką schodową w holu. Na poddaszu w tej części – od ulicy – mamy antresolę, łazienki i garderoby. Natomiast od południa znajdują się część dzienna z jadalnią na przyziemiu, a na poddaszu 3 pokoje: sypialnia główna, mała sypialnia i pokój dodatkowy. Część dzienna dostosowana swym rzutem do kształtu wąskiej działki zawiera dużą kuchnię z wyspą i barkiem śniadaniowym, jadalnię oraz część wypoczynkową i telewizyjną. Zakrzywienie tej części stanowiące zasłonięcie od strony drugiej ulicy, idącej pod kątem, umożliwiło stworzenie ciekawego dziedzińca z dużym tarasem, częściowo zadaszonym bryłą domu i jego częścią poddaszową.

Projekty domów z poddaszem

Niewielki rozmiar działki i dość obszerny program funkcjonalny narzucony przez Klientów spowodował, iż koniecznym było zaprojektowanie domu dwukondygnacyjnego. A dachy dwuspadowe i wielospadowe w okolicy spowodowały, iż wybór padł na typ nowoczesnej stodoły, czyli domu z dachem spadzistym z dwoma połaciami symetrycznymi oraz z wysoką ścianką kolankową poddasza. Kalenica jest prostopadła do ulicy głównej, a bryła domu z dachem dwuspadowym nachodzi na bryłę z tarasem, która jest obrócona równoległa do drugiej granicy działki. Bryła z dachem płaskim, dobrze kontrastuje z bryłą wysoką, dzięki czemu dom nie jest typowy, banalny i powtarzalny. A wszystkie rozwiązania w nim zawarte to efekt indywidualnego podejścia zespołu biura projektowego BIAMS do Klientów, terenu, otoczenia, założeń inwestorskich oraz wielu innych wytycznych, które razem dają oczekiwany rezultat i wysokiej jakości projekt domu na miarę.

Architekt – cała Polska

Pracownia projektowa BIAMS, niezależnie od lokalizacji i stopnia skomplikowania działki oraz wytycznych Inwestorów, wykona dla Państwa w pełni indywidualny i kompleksowy projekt domu jednorodzinnego, na terenie całej Polski. Niezależnie od Klienta i lokalizacji nasze ceny w cenniku są takie same, a wartość prac projektowych, zależy tylko od metrażu i powierzchni całkowitej domu. Każda koncepcja architektoniczna, niezależnie od lokalizacji, jest podparta wizją lokalną na terenie, analizami otoczenia, a sam teren jest sprawdzony pod względem prawnym i urbanistycznym. Po podpisaniu Umowy na projekt dojeżdżamy do naszych Klientów w całej Polsce i omawiamy poszczególne etapy projektu wielobranżowego. Dlatego, mimo, iż nasza siedziba znajduje się w Łodzi, projektujemy już na terenie całego województwa łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. I nie jest dla nas problemem wykonywać projekty nawet, w najdalszych rejonach Polski. Zapraszamy zatem do zapoznania się z projektami willi i domów luksusowych.