Zazwyczaj, jeśli projektujemy przestrzenie mieszkalne i aranżujemy pomieszczenia, są to wnętrza domów, które to wcześniej projektowaliśmy, by inwestor uzyskał spójną całość i jednolity styl dla projektu zewnętrza budynku i jego środka. Ale jak przychodzi nam zaprojektować mieszkanie: w stanie deweloperskim, w nowej inwestycji w Łodzi (mieszkaniówka Mickiewicza 4 – luksusowe apartamenty), na niemal najwyższej kondygnacji, a mieszkanie jest dość duże (powierzchnia ponad 80 m2) i dodatkowo Klient chce czegoś niebanalnego i modnego – to nie możemy odmówić…!

Wnętrza Łódź

Tutaj odbyło się na szczęście bez większej zmiany układu, a zakres przebudowy i przeróbek dla ścian, nie był bardzo rewolucyjny. Mówimy tu zatem o wykończeniu, aranżacji, zmianie instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz C.O. (centralnego ogrzewania). Jedyne zmiany budowlane to wyburzenie fragmentów ścian, w celu zastosowania drzwi przesuwnych, do sypialni i pokoju dziecka oraz zmiana lokalizacji drzwi do łazienki i przeniesienie ich z przedpokoju do korytarza (komunikacji). Umożliwiło to pełne wykorzystanie ścian w przedsionku oraz poprawiło układ niedużej, nierozkładowej wcześniej łazienki. Jeśli chodzi natomiast o zmiany w przestrzeni dziennej zaproponowano innych układ kuchni i salonu w stosunku do karty katalogowej mieszkania. W kuchni pojawił się tower z lodówką w zabudowie, piekarnikiem, mikrofalową kuchenką i cargo oraz półwysep w formie baru, wychodzący na pokój dzienny, co dało większą ilość blatów i pewne optyczne zamknięcie przestrzeni kuchennej, nie tylko podłogą i sufitami podwieszonymi. Zaproponowano również inną lokalizację telewizora i ścianki TV, co z kolei umożliwiło powiększenie „wolnej podłogi” w pokoju wypoczynkowym. Także nowa lokalizacja stołu dała możliwość jego obracania oraz umożliwiła, iż będzie to stół rozkładany z możliwości podjęcia większej ilości gości. Różne analizy i warianty funkcjonalno-przestrzenne wykonane przed fazą koncepcyjną (projekt brył, form i wizualizacje z teksturami, światłem i fakturami), ukazały, iż taki układ będzie najbardziej optymalny i zapewniający najwięcej przestrzeni, przy równoczesnym zachowaniu względów praktycznych.

Styl Fusion we wnętrzach

Styl jaki zastosowaliśmy w tym wnętrzu to styl ulubiony przez mieszkańców Łodzi, czyli styl typowo eklektyczny, mieszany, zwany również Fusion, gdyż łączy on różne, aktualne trendy i mody, częstokroć skrajne, stosowane w dzisiejszych projektach wnętrz, nowoczesnych mieszkań. Sty glamour przejawia się w ciemnej, eleganckiej kolorystyce, drewnianych dodatkach, gzymsach przysufitowych i ciężkich zasłonach oraz eleganckim oświetleniu. Styl skandynawski jest tu widoczny w białych wykończeniach ścian, geometrycznych tapetach, drewnianej jednolitej podłodze. A styl nowojorski widoczny jest najbardziej w łazience i przedpokoju. Duże płaszczyzny luster, charakterystyczna glazura, czarne dodatki, nietypowe oświetlenie. Pokoje są bardziej przytulne, z miękkimi materiałami i tapicerowanymi dodatkami, drewnianymi akcentami. Dodatkowo wyznacznikiem stylu fusion są inne kontrasty: mamy czarny i biały, miękkie i twarde wykończenia, oświetlenie kierunkowe i mocno rozproszone, formy bardzo nowoczesne i klasyczne, materiały naturalne jak kamień i drewno skontrastowane z zabudowami meblowymi i gładkimi połaciami ścian.

Wnętrza praktyczne, nowoczesne i ponadczasowe

Mimo elegancji tych wnętrz oraz podążaniu za aktualnymi trendami są one praktyczne, a przestrzeń jest w pełni wykorzystana. Kuchni mimo, że niewielkich rozmiarów i w formie aneksu posiada wiele blatów roboczych, szafek dolnych i górnych oraz sporo przestrzeni magazynowej. Zmieścił się wygodny narożnik, stół dla czterech osób i ścianka TV, a mimo to jest dość dużo wolnej podłogi do komunikacji i wykorzystania do zabawy dla dziecka. Ściany są mądrze zagospodarowane. W pokoju dziennym mamy oprócz wspomnianego mebla telewizyjnego, zabudowę wokół kanapy, niemal niewidoczną, minimalistyczną, a jakże pojemną.

Sypialnia mimo małej szerokości pomieściła wygodne łóżko, telewizor, małą szafę, pawlacze, stoliki nocne i nawet została pusta przestrzeń w narożniku, np. na komodę lub kołyskę dla małego dziecka, a w przyszłości wygodny fotel lub pufę do czytania. A poszerzony parapet może służyć jako przestrzeń do pracy lub toaletka.

W przedpokoju natomiast jedną ze ścian wykorzystano na dużą szafę z szufladami, mieszczącą nie tylko odzienia zewnętrzne, ale i buty, pościele, ręczniki. Uwolnienie ściany (zmiana lokalizacji drzwi do pomieszczenia kąpielowego), dało natomiast możliwość zastosowania wygodnej ławki i wieszaka wolnostojącego, dekoracyjnego. A wykończenie jednej ze ścian w czarnym lustrze optycznie powiększa to pomieszczenie. Tutaj króluje minimalizm.

Pokój dziecka jest zaś bardzo jasny i przytulny. Mimo pewnych akcentów kolorystycznych jest bardzo uniwersalny. A zabudowanie całej ściany daje mnóstwo przestrzeni magazynowej. Taka zabudowa jest ponadczasowa, gdyż przy zmianie łóżka i biurka ona może zostać na lata, gdy dziecko będzie rosło, a zmieniać się będzie jedynie zawartość. Podobnie rzecz się ma z zabudową pod oknem z drzwiami przesuwnymi, która początkowo może być komodą /przewijakiem, a w przyszłości blatem lub stołem. Przeznaczono również miejsce do pracy, które także może się zmieniać i aranżować z zależności od rodzaju łóżka, jakie będzie wstawione. Na razie będzie to dodatkowa przestrzeń do pracy dla rodziców, ale potem bez większych zmian w aranżacji pomieszczenia można będzie łatwo dostosować tę część pokoju.

Projekty łazienek, kuchni i innych pomieszczeń

Kuchnia mimo pewnych obaw, iż zastosowana kolorystyka będzie za ciemna, wyszła bardzo elegancko i reprezentacyjnie. Grafitowe szafki z MDF’u lakierowanego na półmat dodatkowo z wyfrezowanym środkiem (ramka obwodowa), drewniane dodatki, kamień na podłodze i pomiędzy blatem, a szafkami górnymi oraz czarne: cokoły, uchwyty i sprzęty, sprawiają, że to wnętrze jest naprawdę efektowne i szykowne.

Podobnie łazienka ulokowana przy kuchni utrzymana jest w podobnej konwencji. Kamienne, wielkoformatowe płyty, dodatki w kolorze naturalnego drewna, ręcznie robiona glazura w kolorach ziemi, czarna ceramika w połysku, ciemna armatura oraz ciepłe oświetlenie sprawiają, iż mamy do czynienia z wnętrzem bardzo nowoczesnym, acz ciepłym, wnętrzem eleganckim, acz praktycznym. Zmieściła się tu zabudowana pralka, duża umywalka z szufladą, ozdobne lustro, dekoracyjne oświetlenie, słupek (mała pionowa szafa) z kosmetykami, wygodna wanna z częścią prysznicową, półka i szafka nad miską ustępową. A kompozycja sufitów i dodatkowe oświetlenie LED, rozproszone dały tej małej przestrzeni niesamowity klimat i wydźwięk.

 

Architekt Wnętrz Łódź, Warszawa

Jeśli kupiliście Państwo mieszkanie, dostaliście klucze i nie wiecie co dalej zapraszamy do BIAMS – które jest również studiem projektowania nowoczesnych i modnych wnętrz. I gdy chcecie Państwo – by zlecony projekt – był modny, praktyczny i kompleksowy, pomożemy od wstępnych oględzin i inwentaryzacji, poprzez warianty 2D, koncepcje i wizualizacje, a na projektach wykonawczych, aranżacyjnych, meblowych i instalacyjnych kończąc. Zajmiemy się również doborami materiałów wykończeniowych, zestawieniami sprzętów, stolarki i dodatków oraz nadzorem nad realizacją inwestycji i wykończenia mieszkania pod klucz. Pomorzemy również w oględzinach, odbiorze deweloperskim, pomiarach i analizie mieszkania przez zakupem. Zapraszamy…!

Koncepcja:

warianty, funkcja, układ i bryły –              mgr inż. arch. Marcin M. Sieradzki
wizualizacja, aranżacja i materiały –       inż. arch. wnętrz Aleksander Olejniczak

 

Projekt wykonawczy:

kompleksowy –                                               mgr inż. arch. wnętrz Małgorzata Lipiec
koordynacja –                                                  mgr inż. arch. Marcin M. Sieradzki

 

Programy:

inwentaryzacja, warianty, bryła                               Vectorworks Architect 2020
koncepcja i wizualizacje                                                SketchUp PRO + V-Ray Next
projekt wykonawczy                                                       SketchUp PRO + ZW CAD 2020

 

W przypadku chęci otrzymania oferty prosimy o maila na biuro@biams.pl