Tym razem mieliśmy przyjemność zaprojektować nowoczesną, minimalistyczną willę z basenem w bryle budynku. Dom o powierzchni netto niemal 600 m2 zaprojektowano zgodnie z zasadami projektowania dużych domów. Mamy tutaj garaż czterostanowiskowy, basen o powierzchni niemal 50 m2, salę kinową z siłownią – pokój hobby – w piwnicy, reprezentacyjny hol z klatką schodową, monumentalny pokój dzienny na dwie kondygnacje z przeszkloną fasadą szklaną z widokiem na okoliczny las oraz wiele innych udogodnień, które muszą znaleźć się w obiektach typu rezydencja i willa.

Architekci z Łodzi

Wytycznymi od inwestora były przede wszystkim dostosowanie obiektu i jego przyszłego domu mieszkalnego do otoczenia, sąsiadującej przyrody i stron świata. Trudnością było także dostosowanie się do restrykcyjnego planu zagospodarowania przestrzennego, który nakazywał dachy dwuspadowe o konkretnym spadku oraz nie pozwalał na zastosowanie więcej niż dwóch materiałów na elewacji. Przedstawiona koncepcja jest czwarta w żmudnym etapie projektowania domów indywidualnych i jest najlepszym opracowaniem, gdyż stanowi spełnienie potrzeb Klienta i doświadczenia architektów z pracowni BIAMS.

Projektowanie willi i rezydencji

Kolejną trudnością w modelowaniu bryły, przy równoczesnym zachowaniu wymaganego programu funkcjonalno – przestrzennego, to różna powierzchnia funkcji danych kondygnacji. Wymagające programowo i co za tym idzie powierzchniowo przyziemie, w związku z basenem, częściami dziennymi funkcjami uzupełniającymi, które musiały znaleźć się na kondygnacji zero, przy równoczesnej małej powierzchni poddasza (część nocna z pokojami sypialnymi, łazienkami i garderobami), spowodowały konieczność przeniesienia części funkcji do piwnicy. Po pierwsze, która musiała i tak powstać ze względu na basen i podbasenie (technologia basenu wraz z prądem wstecznym), a po drugie związana z koniecznością występowania wielu pomieszczeń dodatkowych dla domów, jak willa, rezydencja, hacjenda. Ciekawym zabiegiem jest rozdzielenie wymaganych czterech stanowisk na dwa zlokalizowane w podziemiu i dwa zlokalizowane w przyziemiu z dostępem do kuchni, spiżarni, garderoby wejściowej i westybulu oraz położonego zaraz przy wejściu gabinetu. Oba garaże połączone są wewnętrzną klatką schodową, która łączy przyziemie z podziemiem. Klatka ta zlokalizowana jest również w pobliżu kuchni, która jest półotwarta i nieco po za główną częścią dzienną

Nowoczesny dom Łódź

Wszystkie bryły domu wykończone są w tych samych materiałach. Cały budynek mieszkalny jednorodzinny składa się z trzech przenikających ze sobą brył: jednokondygnacyjnej bryły basenu z dachem płaskim (taras na pierwszej kondygnacji), dwukondygnacyjnej bryły z częścią dzienną na dole i antresolą i pokojami na poddaszu oraz z dwukondygnacyjnej bryły z częścią wejściową na przyziemiu i sypialnią główną z łazienką, garderobą i pokojami dodatkowymi na piętrze. Z części sypialnej mamy dostęp na taras położony nad basenem, a z antresoli widzimy pustkę salonu, który w najwyższym punkcie ma niemal 9 m od posadzki do kalenicy.

Elewacje nowoczesnych domów, willi i rezydencji

Minimalistyczny charakter masywu tak dużego domu, oprócz przez ogromne przeszklenia bryły basenu z tarasem na piętrze na jego dachu oraz bryły dwukondygnacyjnej z dachem dwuspadowym części dziennej z salonem i jadalnią. Dodatkowo elewacja jest bardzo kontrastowa, gdyż zastosowano niemal białe płyty włókno-cementowe, czarno-brązowe drewno układane raz z pionie raz w poziomie oraz blachę na rąbek w kolorze czarno-brązowym na połaciach dachowych. Niewiele tu elementów uzupełniających, ale jak już występują są głównie ze stali i szkła. A są to balustrady, daszek nad patio (taras na dziedzińcu z kominkiem) oraz balustrady nad murkami oporowymi przy wjeździe do garażu podziemnego. Wszystkie elementy jak aluminiowa stolarka okienna, parapety, obróbki, blacha na dachu są w tym samym, niemal czarnym kolorze, korespondującym z palonym drewnem. Po drugiej stronie mamy białe posadzki i podjazdy z bielonego betonu, opaski z białych otoczaków i płyty elewacyjne w satynowej bieli z ciekawym rysunkiem podkreślającym poziomy architektoniczne podziałów okien, brył, elementów i innych wchodzących w skład rysunku architektonicznego elewacji budynku jednorodzinnego.

Koncepcja architektoniczna domu mieszkalnego

Etap ten pokazuje jak ważna jest koncepcja w procesie twórczym i projektowym, jak niezbędne jest zamówienie projektu indywidualnego dla dużych domów jednorodzinnych i nietypowych rezydencji oraz jak ważne jest zatrudnienie doświadczonego i zdolnego architekta. Widząc efekt końcowy trudno dostrzec ogrom prac, analiz i badań poprzedzających powstanie efektu końcowego w postaci koncepcji indywidualnego domu mieszkalnego. Ale dobra i dopracowania koncepcja architektoniczno – urbanistyczna dostosowana do potrzeb i wymagań Klientów oraz do działki, otoczenia i ducha miejsca (genius loci) to element, który wpływa na cały przyszły proces inwestycyjny oraz kształt domu, w którym przyjdzie nam egzystować, żyć i spędzać czas. Dlatego tak ważne są projekty indywidualne budynków jednorodzinnych wykonywane od podstaw, które jako jedyne pozwolą uzyskać właściwy projekty wymarzonego domu, zaoszczędzić nasz czas podczas realizacji jego budowy i w efekcie zaoszczędzić sporo nerwów oraz pieniędzy podczas budowy…