Prezentujemy 10 projektów Nowoczesna Stodoła od pracowni projektowej BIAMS architekt domów cała Polska – autorskiej pracowni architekta Marcina Sieradzkiego.
1 Ultranowoczesna stodoła w gminie Lutomierska
Bryła tego nowoczesnego domu wynika z wąskiej działki, zapisów planu, inspiracji inwestorów i leśnego otoczenia działki położonej w gminie Lutomiersk. Podłużny plan i umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata, jak również wyodrębnienie garażu z bryły obiektu spowodowało, że obiekt jest niepowtarzalny i wyjątkowo interesujący. Dodatkowo ciekawe formy zadaszeń zarówno wejścia, jak i południowego tarasu dostępnego z części dziennej poprzez przeszkloną ścianę sprawiły, iż bryła domu jest dynamiczna, wręcz futurystyczna. Tego charakteru nadaje również elewacja wykończona w białej blasze na rąbek oraz o antracytowym tynku. Dom jest w dużej części parterowy jednak podniesiony dach i zaprojektowana antresola nad częścią dzienną pozwoliły uzyskać sufit katedralny nad pokojem dziennym i przeszklony szczyt o ciekawej kompozycji okien. Horyzontalność założenia przerywa odrębny dwustanowiskowy garaż, który jednak jest połączony z domem dachem dwuspadowym, zadaszone wejście do domu oraz wykusz na piętrze znajdujący się nad tym wejściem. Co dodatkowo sprawia, że główne wejście do domu jest niewidoczne na pierwszy rzut oka.
2 Futurystyczny dom Stodoła nad polskim morzem
Ten dom zaprojektowaliśmy w II połowie roku 2022, a zlokalizowany jest w powiecie gryfickim nad Polskim Morzem. Obiekt otrzymał pozwolenie w I połowie roku 2023, a jego budowa rozpocznie się na wiosnę 2024 roku. Ta ultranowoczesna forma składa się z dwóch stodół, łącznika, który mieści jadalnię oraz tarasu z basenem i nietypowym zadaszeniem. Wejściowa Bryła numer 1 mieści kuchnię, klatkę schodową, pokoje gościnne i łazienkę. W tej najwyższej bryle, z dachem dwuspadowym zaprojektowano poddasze z pokojami sypialnymi. Część ta jest również podpiwniczona. Natomiast środkowy łącznik z dachem płaskim mieści jadalnię oraz zadaszony taras, nad którym znajduje się kolejny taras dostępny z pokoi na piętrze. Bryła numer 3 z dwuspadowym dachem, z częścią dzienną i przeszklonym ogrodem zimowym jest dwukondygnacyjna, ale bez stropu, czyli z sufitem katedralnym. Na uwagę zasługuje elewacja. Od ulicy bardzo minimalistyczna i forteczna, natomiast od ogrodu przeszklona i dynamiczna, poprzez nietypowe zadaszenie tarasu i basenu oraz wystające dachy dwuspadowe. Jest to dom w pełni indywidualny, dostosowany do miejsca, działki i potrzeb inwestorów, zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.
3 Nietypowa Nowoczesna Stodoła w powiecie zgierskim zgodna z zasadami Vastu
Ten dom na planie kwadratu miał jasne wytyczne co do funkcji i układu pomieszczeń ze względu na zgodność z zasadami Vastu. Usytuowanie domów względem stron świata, jak również proporcje pokoi oraz ich rozlokowanie w układzie przestrzennym było elementem constans. Dla inwestorów było to zadanie niewyobrażalnie trudne, by z prostego planu zrobić ciekawą funkcję, a jeszcze przy tym niepowtarzalną bryłę. Ale nam się to udało – powstał obiekt nowoczesny, z dwuspadowym dachem, o minimalistycznych elewacjach i z naturalnym wykończeniem w betonie i ciemnym drewnie. Opakowaliśmy prostopadłościan o równych bokach rozłożystą formą z zadaszeniami i grubymi ramami. Dom dodatkowo lewituje nad ziemią i otaczają go obwodowe tarasy: wschodni wejściowy, południowy słoneczny oraz wypoczynkowy, zadaszony zachodni. Okna zaplanowano w sposób taki, by kompozycja każdej elewacji była spójna a proporcje dobre. Wpasowano się w otoczenie, myśląc jednocześnie o funkcji i bryle obiektu. Nie jest to typowa Nowoczesna Stodoła, ale nietypowość założenia i bardzo ciekawa bryła wpasowana w leśną działkę sprawiają, że obok obiektu nie można przejść obojętnie.
4 Miejska Stodoła na łódzkim Julianowie
Ten bardzo nowoczesny, dynamiczny i miejscami minimalistyczny dom to wynik zapisów restrykcyjnego planu zagospodarowania przestrzennego dla łódzkiego Julianowa – willowej dzielnicy Łodzi. Jak również niedużej działki, gęstego sąsiedztwa oraz bardzo ciekawych inspiracji inwestorów, ceniących minimalistyczną architekturę z USA, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Obiekt ten składa się z dwukondygnacyjnej nowoczesnej stodoły, częściowo podpiwniczonej oraz z dobudówki zwiększającej funkcję przyziemia stanowiącej taras słoneczny dla poddasza obiektu. Poddasze stanowi jednak normalną kondygnację poprzez zastosowanie wysokiej ścianki kolankowej. Na uwagę zasługuje elewacja wejściowa oraz tylna stanowiąca połączenie bryły dwuspadowej i prostopadłościennej będąca dobrą kompozycją białych i czarnych form. W domu indywidualnym i projektowanym na zamówienia funkcja nie powstanie bez bryły, a bryła bez funkcji. Proces twórczy odbywa się równocześnie. Powstaje wiele prób, synteza rozwiązań, analiza założeń. Pojawia się wiele pośrednich koncepcji, by wreszcie po licznych godzinach pracy powstał obiekt jak najlepszy i jak najbardziej dostosowany do inwestora, działki i założeń estetyczno-funkcjonalnych. Przy dynamicznej bryle uzyskaliśmy minimalistyczne elewacje i bardzo powściągliwą kolorystykę, która to świetnie wtopi się w niespójne sąsiedztwo domów i występujący w całej okolicy starodrzew.
Te cztery obiekty przedstawione dotąd w filmie były z powodzeniem prezentowane na portalu Nowoczesna Stodoła, którego jesteśmy członkiem. Można nas na nim znaleźć w zakładce polecani architekci.
5 Dwie monumentalne nowoczesne stodoły w Borach Tucholskich
Ten ciekawy i monumentalny obiekt będący nowoczesną stodołą był już prezentowany w filmie o największych domach z pracowni BIAMS. Dom o powierzchni ponad 1000 m2 składa się z dwóch dość niezależnych części połączonych ogromnych rozmiarów tarasem i niewielkim podpiwniczeniem. Część główna na przyziemiu posiada strefę dzienną, wejściową oraz gabinet. Na poddaszu tego skrzydła zaprojektowano sypialnie, bibliotekę i pokój. Natomiast drugie skrzydło rekreacyjno-gościnne mieści na przyziemiu strefę fitness, przestrzeń SPA&WELLNESS oraz dwukondygnacyjny klub. Na poddaszu zaprojektowano pokoje gościnne i wypoczynkowe. Zarówno z przyziemia jak i piętra obiektu mamy dostęp na obwodowe tarasy. A z tarasu dolnego można dostać się do średniej wielkości basenu wtapiającego się w taflę jeziora. Dolny taras wypoczynkowy i zadaszony oraz górny taras słoneczny łączy monumentalna jednobiegowa klatka schodowa ulokowana w osi basenu. Frontowa elewacja wejściowa posiada również wjazd do podziemnego garażu. Natomiast elewacja południowa w widokiem na basen i jezioro to dwa symetryczne szklane szczyty mające dostęp do dużych wiszących tarasów.
6 Willa z basenem w stylu nowoczesnej stodoły
Ta willa z basenem została zaprojektowana w formie koncepcyjnej na koniec 2019 roku, a pozwolenie zostało uzyskane w roku 2020. Jej budowa rozpoczęła się w roku 2023. Dom mieści się na planie litery U, składa się z części głównej i dwóch odnóg, jednej doń prostopadłej a drugiej prostopadłej ale lekko przekrzywionej względem osi, to rozwiązanie wynika z nieregularnego kształtu działki. Restrykcyjny plan miejscowy dla okolic Łodzi, w gminie Nowosolna i wynikający z ochrony krajobrazowej parku Wniesień Łódzkich spowodował oraz wymagania inwestora by powstał dom nowoczesny, wręcz minimalistyczny sprawiły, że zaprojektowaliśmy rezydencję w formie bardzo nowoczesnej stodoły. Czarno biała kolorystyka i proste formy oraz bez okapowe dachy jeszcze zwiększają ten wydźwięk. Skrzydło główne prostopadłe do ulicy i podpiwniczone zawiera garaż na przyziemiu i w podziemiu, część gospodarczą i kuchenną oraz gabinet zlokalizowany przy wejściu. W podziemiu zaprojektowano dodatkowo przestrzeń rekreacyjną i hobby z siłownią. Na poddaszu mieszczą się pokoje z własnymi łazienkami i garderobami. Skrzydło prostopadłe odsunięte od ulicy posiada jedną kondygnację, ale również krytą dachem dwuspadowym i mieści część pokoju dziennego. Jest on dwukondygnacyjny z sufitem katedralnym. Nad tą częścią widoczna jest antresola dostępna z poddasza. Natomiast kolejne skrzydło zlokalizowane od ulicy mieści basen wewnętrzny. ten sposób między skrzydłami tworzy się dziedziniec zadaszony szklaną konstrukcją i z tarasem wewnętrznym dostępnym z basenu i holu. Kolejny taras – częściowo zadaszony dostępny jest z przeszklonego, na dwie kondygnacje szczytu, za którym znajduje się część dzienna.
7 Minimalistyczna Stodoła pod Piotrkowem Trybunalskim
Ten nieduży dom, bo o powierzchni nieco ponad 250 m2 zasługuje na uwagę ze względu na ciekawy układ, minimalistyczną bryłę oraz ładne, ciepłe i naturalne materiały elewacyjne. Układ to dwa prostopadłe skrzydła połączone łącznikiem a dachem płaskim. Oba skrzydła to nowoczesne stodoły z dachami dwuspadowymi bez okapów. Skrzydło szersze i wyższe, prostopadłe do ulicy mieści dwustanowiskowy garaż, część gospodarczą i część dzienną. Nad częścią dzienną nie zaprojektowano stropu i sufitów podwieszanych i uzyskano strop katedralny i salon na dwie kondygnacje. oczywiście z przeszklonym szczytem zwróconym na południe i z widokiem na las znajdujący się w dalszej części działki. Takie rozwiązanie to ogromna zaleta nowoczesnej stodoły. Skrzydło prostopadłe mieści natomiast sypialnie, łazienki, pokoje gościnne i pomieszczenia pomocnicze. Łącznik zawiera foyer, gabinet oraz garderobę. On rozdziela część dzienną od nocnej oraz część gospodarczą od pozostałej. Bryła większa wykończona jest niemal w całości w naturalnym drewnie – modrzewiu syberyjskim z wnękami szczytowymi wykonanymi w cegle. Dach jest wykonany w goncie drewnianym idealnie dopasowanym do drewnianej elewacji, co sprawia, że zlewa się ze ścianami. Natomiast bryła niższa posiada dach z czarnej blachy na rąbek oraz ściany wykończone w klinkierowej czerwonej cegle.
8 Niewielka nowoczesna Stodoła nad rzeką w lesie koło Strykowa
Ten dom nie przekracza 120 m2 jednak jego forma nowoczesnej stodoły zasługuje na uwagę ze względu na nietypowość rozwiązań zarówno formalnych jak i elewacyjnych. Nowoczesna stodoła o mieści się w całości na przyziemiu. Jedynie dwukondygnacyjny salon posiada niewielką antresolkę, a sypialnia jest półtora kondygnacyjna, gdyż nie posiada sufitu podwieszonego. Dom nie posiada również garażu, a jedynie zadaszoną wiatę, którą kryje nowoczesna pergola z drewnianych ram. Od strony wejściowej wyraźnie wyodrębniono przyziemie od piętra, tworząc mały podcień i zadaszenie. Dodatkowo stworzono wnękę nad głównym wejściem. A zadaszenie przechodzi dalej w zadaszenie tarasu od strony części dziennej. Z kolei elewacja podłużna przeciwległa jest bardzo minimalistyczna i w całości wykończona w blasze płaskiej na rąbek stojący. Podcień wykończono natomiast w lamelach elewacyjnych drewnianych. Charakteru dodają ażurowe belki , podświetlenia liniowe, drewniane podbitki oraz nieoczywiste przeszklenia. Część dzienna na dwie kondygnacje mieści kuchnię, jadalnię i część wypoczynkowo-telewizyjną, a to wszystko na powierzchni około 45 m2. To dom dla dwóch osób. Na planie udało się również zaprojektować sypialnię, pomieszczenie techniczne oraz dwa gabinety. Mamy też dwie łazienki. Zarówno wnętrz jak i zewnętrze zachowuje skandynawski charakter. Małe może być funkcjonalne, a przy tym piękne.
9 Nowoczesna stodoła, Gostynin, województwo mazowieckie
To kolejny nieduży obiekt z naszego portfolio. Dom o powierzchni użytkowej na poziomie 150 m2 i powierzchni podłóg – z pomieszczeniem technicznym i garażem jednostanowiskowym,- nieprzekraczających 185 m2; zmieścił się na działce o powierzchni 600 m2. Jego powierzchnia zabudowy nie przekroczyła 150 m2. A dom dla rodziny 2+1 posiada ciekawą część dzienną, funkcjonalną kuchnię z wyspą, wygodną, dwubiegową klatką schodową. Na poddaszu mamy dwie sypialnie, dużą łazienkę, oddzielną garderobę oraz gabinet. A na części dachu płaskiego nad salonem – taras słoneczny. Zaprojektowano również taras dostępny z kuchni i pokoju dziennego, a częściowo zadaszony przez nawis piętra. W tak niewielkim obiekcie i tak nietypowej działce – niewielkiej i nieregularnej należało wszystko zaprojektować pieczołowicie i z dbałością o najmniejszy szczegół. Ta nowoczesna stodoła jest więc nietypowa, ale bardzo dobrze wpisała się w otoczenie. Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę wybór padł na ciemną blachę na rąbek na dachu, grafitowy tynk oraz antracytowe dodatki – stolarkę, ślusarkę, balustrady i portfenetry, rynny i rury spustowe oraz stalowe elementy ozdobne – gzymsy i elementy jednostanowiskowej wiaty. Do projektu jak zwykle podeszliśmy bardzo indywidualnie spełniając oczekiwania inwestorów.
10 Trzy niewielkie stodoły pod Łodzią
Obiekt zaprojektowany w roku 2022, nie doczekał się na ten czas realizacji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale jego liczne atuty zasługują na opisanie ze względu na kilka punktów: ciekawą urbanistykę oraz nietypowe materiały elewacyjne, które pozwoliły stworzyć niepowtarzalny klimat założenia i całego obiektu architektonicznego zaprojektowanego na styku Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego. Dom główny na planie litery L składa się ze skrzydła większego i wyższego z częścią dzienną, łącznika z holem wejściowym i gabinetem oraz skrzydła mniejszego ze strefą nocną. Natomiast wolnostojąca bryła mieści część garażowo-gospodarczą. Obiekt ten również posiada dwuspadowy dach lecz jest cofnięty i lekko „kopnięty”, przechylony dzięki czemu między domem a nim powstaje trapezowy dziedziniec, w którym zagospodarowano basen. W tym wnętrzu urbanistycznym mieści się również taras, częściowo zadaszony i dostępny ze strefy dziennej. A ta jest dwukondygnacyjna i zawiera nad sobą dwuspadowy dach tworzący popularny sufit katedralny, który jest bardzo dużą zaletą domu typu Nowoczesna Stodoła. Największa bryła wykończona jest w tradycyjnym kamieniu elewacyjnym – z piaskowca oraz w czarnej blasze, natomiast bryły niższe garażu i nocna wykończone są w deskach układanych pionowo z czarnymi dachami bez okapów. Dodatkowo szprosy w niektórych oknach sprawiają, iż mimo nowoczesnych brył obiektu, ma on dość tradycyjny charakter i przyjemne elewacje. Zadbano tu o wiele detali i elementów wykończenia by całość była spójna zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Ale na tym właśnie polega projekt indywidualny i dopasowany do Klienta i jego działki!
Nowoczesna stodoła
Zapraszamy również do naszego portfolio na stronie www.biams.pl, na której znajduje się więcej nowoczesnych stodół, jak również domów z dachami płaskimi i domów z basenami. Zapraszamy również do szczegółowych opisów poszczególnych tematów w linkach:
Minimalistyczne dwie białe stodoły nad polskim morzem (powiat gryficki)
Projekt domu parterowego do 100 m2 z dachem dwuspadowym w lesie i nad rzeką
Nietradycyjny dom typu stodoła na wąską działkę (Gostynin, mazowieckie)
You must be logged in to post a comment.