W sierpniu 2023 roku mieliśmy przyjemność podjąć się realizacji domu  na pochyłej działce za granicą, w regionie Nowa Akwitania, we Francji.

Wizja lokalna odbyła się w II połowie sierpnia, natomiast projekt koncepcyjny powstał przez 3 tygodnie września. I udało się nam w zespole, w miarę krótkim czasie stworzyć obiekt nietypowy, w pełni indywidualny, wręcz nietuzinkowy i przez elementy wyjściowe do projektowania – bardzo niepowtarzalny…

dom we Francji, okolice Gueret

nowoczesny dom we Francji

Projekty domów za granicą

Dom o powierzchni niecałych 120 m2, to dom parterowy z przydomową wiatą i rozległym tarasem. Wjazd na działkę jest po stronie południowej, a droga dojazdowa, która przejeżdża przez dom biegnie wzdłuż zachodniej strony. Spadek w stronę ulicy to niemal 20 procent i po tej stronie mamy też najlepszy widok na pagórkowate tereny centralnej Francji. Dodatkowym wymogiem była również pewna konieczność izolacji od zachodniego sąsiada, jak również wymóg lokalizacji wejścia od północy, a tarasu od południa. Stąd kształt domu, nieco przełamany o nietypowym obrysie.

Projekt super nowoczesnej stodoły

Patrząc na kształt obiektu i spadek działki, oczywistym było wykonanie dachu dwuspadowego wzdłuż ulicy z kalenicą równoległą do głównych ścian. Nie dla nas, gdyż my odwróciliśmy dach i stworzyliśmy obiekt bardzo nietypowe z dachem dwuspadowym z kalenicą prostopadłą do ulicy i do dłuższych ścian obiektu. A dodatkowo w związku ze spadkiem terenu jedna połać opada bardziej niż druga. Zatem rzut, obrys, dach są zupełnie niesymetryczne. I dodatkowo dach ten wysunięty jest nad taras tworząc dlań zadaszenie i zacienienie bardzo wysokich okien.

Indywidualne projekty domów od BIAMS

Mimo niedużej wielkości obiektu i dość prostej funkcji mamy bardzo nietypową i niepowtarzalną bryłę. A dodatkowo by wtopić dom z otoczenie i krajobraz zastosowano ciemny tynk oraz połacie dachowe z blachy na rąbek w kolorze grafitowym. Stolarka jest również z barwie antracytowej. Jedynie mury oporowe i boki tarasu są wykonane z regionalnego kamienia w kolorze jasno-szarym. Elewacja frontowa – południowa od wjazdu jest tą główną, w pełni przeszkloną, a zarazem szczytową. Za nią kryje się część dzienna z sufitem katedralnym. Od północy mamy natomiast minimalistyczną ciemną elewację z ukrytymi drzwiami do domu i do spiżarni. Od tej strony mamy też łazienkę i kuchnię. A dwa pokoje są od strony południowo-zachodniej w skrzydle dolnym.

dom na wzgórzu we Francji

projekt domu we Francji

rzut domu we Francji

nietypowy rzut domu

Projekty futurystycznych domów

Nietypowa forma, bardzo ciekawa bryła, niesztampowe elewacje, dostosowanie do działki i potrzeb Klienta to cechy naszych domów. Indywidualne projekty od BIAMS są wyjątkowe, gdyż nie ma dwóch bardzo podobnych obiektów. Mimo pewnego stylu i charakterystycznych elementów staramy się każdorazowo podchodzić indywidualnie do danego projektu. Co wręcz oczywiste, bo każda działka jest inna, a każdy Klient ma inne potrzeby i wymagania. Dlatego zawsze staramy się wykonywać nasze projekty pod potrzeby nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne, jak również pod osobowość, charakter. Stąd ile ludzi, tyle domów. A nasze rozwiązania są nowatorskie, a my staramy się nie powtarzać i nie kopiować tworząc projekty coraz bardziej odważne i wysublimowane, wręcz futurystyczne. I jest to poniekąd nasza recepta by obiekty były ponadczasowe.

Projekt domu na pochyłej działce we Francji

Tak, jak zawsze wizja lokalna, niezależnie od lokalizacji obiektu jest konieczna i wymagana. Poznanie rejonu, regionu, okolicy bliższej i dalszej, zobaczenie na żywo widoków z działki, otoczenia, roślinności. Odczucie zachowania słońca i jego operowania na działce to podstawy do stworzenia dobrego projektu. A kolejny punkt to spotkanie z Klientami, liczne rozmowy, poznanie przyzwyczajeń i zachowań oraz wymagań dla przyszłej przestrzeni – to podstawa dopasowanego na miarę indywidualnego projektu. Co ciekawe nie dostaliśmy od Klientów żadnych inspiracji i przykładowych zdjęć obiektów, a jedynie opisy, elementy konieczne i sprawy związane z funkcjonalnością. I mimo tego trafiliśmy niemal w 100% w upodobania przyszłych mieszkańców.

Koszt projektu domu za granicą

Koszt koncepcji projektowej domu po za Polską jest zbliżony do projektu domu w Polsce i zależy od wielkości obiektu i zastanego terenu. Jest on liczony na podstawie cennika. Jest natomiast dopłata za wizję lokalną na terenie. Konieczne są 4-5 dni na miejscu, przy czym z Klientem widzimy się 1-2 dni, w tym minimum 1 raz na działce. Działkę odwiedzamy również osobiście. Koszt dojazdów, delegacji, hoteli i czasu dla np. Francji to od 5500 zł do zapłaty, dla Niemiec od 4500 zł, dla Hiszpanii – od 6000 zł brutto. Cena zależy od miejsca, pory roku i wyprzedzenia z jakim umówimy się na terenie inwestowania. Koszty projektów budowlanych i technicznych również są zbliżone. Jednak należy liczyć się z dopłatami za tłumaczenie oraz autoryzację i złożenie projektu przez lokalnego architekta.

analizy terenu we Francji

Analiza terenu BIAMS

dom na skarpie od BIAMS

dom Francja, Sainte-Feyre