Tym razem dom – według naszego kolejnego projektu – powstanie w Łodzi, na Złotnie. W mocno urbanizującej się okolicy, z licznymi inwestycjami deweloperskimi małych osiedli i rzędów bliźniaków, powstanie dom mocno się wyróżniający od reszty, nie tylko nowoczesnym stylem i ciekawą bryłą, ale także nowatorskimi rozwiązaniami funkcjonalnymi…

Projekty nowoczesnych domów na przedmieściach

Ta nowoczesna stodoła, to dom dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Zaproponowano jednak wysoką ściankę kolankową i dach dwuspadowy, bezokapowy o małym spadku, z dodatkowo wysuniętymi szczytami, uzyskując w ten sposób bryłę nowoczesną, wręcz minimalistyczną. A liczne przeszklenia przyziemia oraz nadwieszenia poddasza nadają bryle i formie dynamicznego charakteru. Liniowe założenie budynku i kalenica równoległa do drogi wewnętrznej izoluje ogrodową część działki i pozwala uzyskać intymną strefę na tyłach działki od strony południowej i wschodniej. Dom tego typu i o takim planie nadawałby się również na wąską działkę, choć tutaj mieliśmy swobodę, bo teren ma ponad 2000 m2.

Projekty indywidualnych domów jednorodzinnych

Liniowy układ z wejściem na środku dał możliwość usytuowania dużego garażu dwustanowiskowego z dodatkowym pomieszczenie gospodarczym i technicznym od strony północnej, natomiast części dziennej z dodatkowym pokojem do pracy (gabinetem) w części południowej. Kuchnia i spiżarnia znajdują się w pobliżu wejścia, a strefę wejściową stanowi obszerny, reprezentacyjny hol na dwie kondygnacje z monumentalną klatką schodową prowadzącą na kładkę nad wejściem. Pokój wypoczynkowy, jadalnia i kuchnia to ogromna strefa o powierzchni około 80 m2. Dodatkowo nad salonem mamy obwodową antresolę mieszczącą bibliotekę, dzięki czemu uzyskujemy niesamowitą przestrzeń oraz dużą wysokość części dziennej i ciekawe doświetlenia przyziemia z okien połaciowych oraz w ścianach szczytowych i kolankowych poddasza. Na piętrze nad garażem zaprojektowano oddzielną strefę sypialni głównej z własną łazienką i dużą garderobą oraz prywatną loggią. Od drugiej części poddasza z dwoma pokojami, łazienką, garderobą i antresolą dzieli wspomniana wcześniej klatka schodowa. Taki układ daje dobre odseparowanie rodziców od dzieci, jak również korzystne oddzielenie strefy dziennej od nocnej.

Nowoczesne domy od architekta

Białe elewacje w gładkim tynku kontrastują z czarną, prostokątną dachówką ceramiczną. Duże przeszklenia w części ogrodowej, to przeciwieństwo elewacji frontowej z wąskim oknem od kuchni (wysokości 60 cm – tyle co odległość między blatem a szafkami górnymi) i ukrytym wejściem oraz wjazdem do garażu. Dodatkowo w części dziennej poprzez dynamiczne i mocne wysunięcia poddasza tworzy nam się zadaszony taras przy części dziennej. Sam taras jest bardzo obszerny i okala większą część przyziemia. Monochromatyczny wygląd budynku jednorodzinnego jest ocieplony poprzez zastosowanie desek drewnianych , w kolorze jasnej sosny na wspomnianym tarasie oraz akcentów na elewacji w postaci tych samych elementów drewnianych. Inne czarne akcenty współgrające z dachem to elementy stalowe balustrad malowane na czarno, ściana z drzwiami wejściowymi i bramą garażową oraz stolarka okienna i drzwiowa. Natomiast wykusz kuchenno – jadalny i zadaszenie nad wejściem zostały wykonane z mikrocementu (włoski tynk wapienny), który wyglądem przypomina surowy beton lub żelbet konstrukcyjny.

Dom z poddaszem, czy dom piętrowy?

Dzięki zaprojektowaniu ścianki kolankowej o wysokości 210 cm uzyskujemy na poddaszu normalną i rozkładową kondygnację. Bez niewygodnych skosów, bez zbędnych obniżeń, bez brzydkich lukarn. Wykorzystujemy również optymalnie całą podłogę, nie tracąc powierzchni użytkowej. Mamy też możliwość zastosowania liniowych okien w ściankach bocznych i dużych przeszkleń o ciekawych kształtach w ścianach szczytowych. A by uzyskać ciekawe efekty świetlne stosujemy również okna połaciowe. Dlatego trudno określić w tym przypadku czy jest to dom piętrowy, czy z poddaszem użytkowym. Ale na pewno można stwierdzić, iż mimo dachu dwuspadkowego jest nowoczesny i stylowy. Okna liniowe zastosowane na poddaszu, kontrastują z oknami wąskimi pionowymi z pomieszczeń dodatkowych na przyziemiu, które łączą się poprzez drewniane wstawki z dużymi oknami FIX i przesuwnymi oknami typu HS z części salonowej tworząc długą, ładną płaszczyznę.

Indywidualne projekty budynków jednorodzinnych

Projekt jest kolejnym dowodem na ogromną przewagę projektu indywidualnego od architekta, który jest dopasowany do działki i potrzeb właścicieli, nad typowym, sztampowym gotowcem. Dopracowana bryła, wysoka jakość materiałów, przemyślana funkcja, nietypowa przestrzeń, niesamowite wrażenia świetle to tylko niektóre aspekty i zalety tego projektu. Dynamiczna i nowoczesna forma mimo wymaganego w warunkach zabudowy dachu dwuspadowego, niczym nie przypomina powtarzalnych domów z projektów gotowych. Właściciele mogą być nie tylko zadowoleni z odpowiadającej im w pełni funkcji, nie tylko z idealnego wykorzystania działki i pełnego dostosowania obiektu do stron świata, ale także z tego, że mają dom niepowtarzalny, indywidualny oraz szyty na miarę.

Dlaczego Architekt?

Porównując ofertę warto też zwrócić uwagę na zawartość opracowania. By projekt był kompleksowy…

Dom budujemy na lata – warto zatem zatrudnić profesjonalne biuro architektoniczne, specjalizujące się przede wszystkim w domach indywidualnych i mieszkalnictwie jednorodzinnym. Porównując ofertę warto też zwrócić uwagę na zawartość opracowania. By projekt był kompleksowy, a biuro projektowe odciążało nas od formalności i kooperacji z urzędami oraz byśmy prócz pozwolenia na budowę, otrzymali dodatkowo projekty na budowę, by nasz wymarzony obiekt, dom, w którym mamy egzystować latami, był wybudowany taki, jakim przedstawia go nasza zaakceptowana i ulubiona koncepcja.

Marcin M. Sieradzki – główny projektant i właściciel w BIAMS