Dom horyzontalny wymaga dużej, przestronnej działki i niebanalnej lokalizacji. Dlatego nasza nowoczesna willa świetnie wpisuje się w krajobraz, współgra z nim, a jej wnętrza korespondują z otoczeniem i przyległą przyrodą.

Bryła nowoczesnej willi

Bryłę trzykondygnacyjnego budynku jednorodzinnego, od parterowej bryły garażu z pomieszczeniami gospodarczymi i saunowymi, oddziela strefa basenu (niecka basenu 18 x 4,5 m) tworząc liniowe założenie architektoniczne. Lecz ten nowoczesny dom mieszkalny jest trzykondygnacyjny tylko w niewielkiej części. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia zajmująca większą część obrysu rzutu jest parterowa z dachem płaskim. Nad nią znajduje się rozległy dach, na którym zaaranżowano drewniany taras oraz częściowo zielony dach z roślinnością ekstensywną.

Funkcja minimalistycznego domu

Na przyziemiu tej futurystycznej rezydencji mieści się pokój dzienny, jadalnia i kuchnia w układzie liniowym, a za nimi niewielka spiżarnia i przebieralnia w formie wyspy znajdującej się tuż przy wejściu do budynku. Również w strefie dziennej zaprojektowaliśmy pomieszczenie gospodarcze i małą toaletę – WC. W przyziemiu części trzykondygnacyjnej, oprócz holu /foyer /lobby z klatką schodową, mamy przewidziany dodatkowy pokój do pracy z możliwością przeznaczenia na pokój gościnny oraz zlokalizowaliśmy tu łazienkę wyodrębnioną dla tegoż pokoju. Pierwsze piętro budynku mieszkalnego, z którego mamy dostęp na obszerny taras i zielony dach nad parterem, przeznaczono na dwa wygodne pokoje, łazienkę oraz pomieszczenie magazynowe (garderoba), wszystkie połączone kładką przy klatce schodowej. Ostatnią kondygnację zajmuje antresola z gabinetem, oraz sypialnia główna, z której mamy wyjście na loggię. W strefie sypialni mamy zaaranżowaną garderobę i otwartą łazienkę.

Założenia futurystycznych rezydencji

Kontrastem dla bryły płaskiej jest bryła pionowa trzykondygnacyjna z dachem dwuspadowym bezokapowym. Bryła wysoka jest niemal trzy razy wyższa niż bryła horyzontalna. Znaczne podniesienie całego budynku wraz z bryłą garażu i basenem, powoduje horyzontalność bryły przełamaną jedynie bryłą trójkątną z pomieszczeniami nocnymi. Ten swoisty cokół umieszczony pod całym domem, przechodzi w ścianę pionową zamykającą dom, a potem lico i attykę dachu płaskiego tworząc charakterystyczny znak i rysunek na liniowej elewacji.

Kolorystyka elewacji

A sama elewacja wykończona jest w białym tynku, ciemnoszarych płytach włókno-cementowych oraz blasze trapezowej o niskim profilu, która jest również w kolorze białym. Kontrastem dla geometrycznych kształtów i figur formy tego ultranowoczesnego domu są szklane wielkopowierzchniowe połacie. Bryła płaska jest w całości przeszklona na całym obwodzie od podłogi do sufitu, natomiast bryła trzykondygnacyjna, oprócz przeszklonego szczytu posiada nieregularnie wycięte szklane tafle, które występują także, acz częściowo na przeszklonym dachu. Szkło z elewacji od strony basenu przechodzi na dach doświetlają pośrednio trzy kondygnacje części sypialnej z otwartą klatką schodową.

Projektant nowoczesnych domów

Te wszystkie zabiegi projektanta nowoczesnych domów tworzą niesamowitą formę, niebanalne przestrzenie, minimalistyczne bryły, geometryczne formy i modernistyczne linie. Jeśli chcesz mieć niepowtarzalny projekt indywidualnego budynku jednorodzinnego zdecyduj się na projektanta nowoczesnych domów mającego doświadczenie w willach, rezydencjach i domach o powierzchniach ponad 500 m2.

Zobacz również wnętrza tego nowoczesnego domu…

Biuro projektowe Łódź

Powierzchnia zabudowy (z basenem i garażem)                               900 m2

Powierzchnia podłóg = netto kondygnacji (sam dom)                   400 m2

Powierzchnia netto parteru                                                                          260 m2

Powierzchnia użytkowa                                                                                   360 m2

Ilość kondygnacji (brak podpiwniczenia)                                                            3

Ilość pokoi                                                                        salon + kuchnia + 5 pokoi

Ilość łazienek                                                                                                   3 łazienki

Wysokość (kalenica)                                                                                         14,8 m

Wysokość (dach płaski /taras)                                                                       5,2 m

Wymiary obrysu (sam dom)                                                                   45 x 16 m

Wymiary obrysu (wszystkie budynki)                                             90 x 20 m

Minimalna działka                                                           100 x 35 m = 3000 m2

Koszt projektu budowlanego                                                 60000 zł brutto

Koszt budowy                                                                                     3900000 PLN

Garaż (wolnostojący poza bryłą budynku)                    3 stanowiskowy

Inne elementy                                                taras, basen, loggia, zadaszenia

Elewacja                                                                                        biel, blacha, beton

Konstrukcja                                        żelbetowa, monolityczna, murowana

Architekt, projektant                     mgr. inż. arch. Marcin Sieradzki z PŁ

Pracownia projektowa                                                BIAMS www.biams.pl