Na południu powiatu piaseczyńskiego, w pięknych, leśnych okolicach i spokojnej dzielnicy willowej, nieopodal Warszawy, przyszło nam się zmierzyć z nowym, interesującym zleceniem. Tak powstał minimalistyczny dom parterowy, z elementami stylu japońskiego, o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2 i powierzchni podłóg na poziomie 360 m2.

Projekty budowlane nowoczesnych domów

Zaprojektowany dom składa się z dwóch niższych brył: północnej – gospodarczej i południowej nocnej oraz centralnej dużo wyższej – dziennej. Dodatkowo w bryle północnej na styku z wysoką bryłą dzienną wyodrębniono łącznik komunikacyjny, z podkreślonym wejściem głównym do budynku. Jest on przeszklony na przestrzał, na mały dziedziniec który tworzy się, poprzez obrócenie bryły środkowej i wysunięcie jej przed bryłę północną i południową. Zaprojektowana tam zieleń, daje namiastki stylu japońskiego. Dodatkowo wysunięte zadaszenia przed dachy płaskie, nad wszystkimi bryłami, okalające wstęgi i ramy to kolejne nawiązania do domów minimalistycznych i stylu japońskiego. Na uwagę zasługują również górne doświetlenia salonu pomiędzy dachem niskim części nocnej, a stropem części wyższej z salonem o wysokości prawie 5 m.

Elewacje domów minimalistycznych,
w stylu japońskim

Na elewacjach zastosowano barwy ziemi – szaro-beżowe tynki elementów i wstęg oraz nadwieszeń. Wzmocniono to ciemnymi elementami akcentów, pojedynczych linii i stolarki okiennej. Natomiast wypełnienia, podbitki i tarasy wykonano w drewnie – surowym modrzewiu syberyjskim, układanym na elewacji, pionowo i wzdłuż krótszego boku, tak by elewacja tworzyła grę światło – cieni i swoiste żyletki. Charakteru tej bryle dodają też przenikające się wystające dachy, wsunięcia, obwodowe tarasy oraz niewielkie, nowoczesne, prostokątne oczko wodne, umieszczone na osi wysokiej bryły obiektu. Mamy więc reprezentacyjne podkreślone wejście, niemal brak styku otoczenia i wnętrza, kominek i jadalnię w sercu domu, wyraźny podział na funkcje i strefy, przy równocześnie otwartym planie. Czerpiemy zatem z historii: modernizmu, feng-shui, elementów japońskich, pionierów nowoczesności (jak Frank Lloyd Wright), minimalizmu, funkcji starych angielskich willi, przy zastosowaniu najnowszych trendów, technologii i współczesnej estetyki oraz mody.

Zamów projekt elewacji domu jednorodzinnego.

Funkcja nowoczesnych budynków jednorodzinnych

W związku z kształtem działki postawiono na dom horyzontalny dzielący teren na dwie części – frontową i ogrodową – zasłoniętą długą bryłą domu. W północnej części umieszczono garaż, pomieszczenia techniczne, gospodarcze, w tym pralnię oraz część gościnną z własną łazieneczką i mini garderobą, coś jak przyjemny, acz niewielki, ale komfortowy pokój hotelowy. Trzon środkowy stanowi część dzienna z kuchnią, jadalnią, pokojem dziennym – wszystko na otwartym planie. W salonie mamy kominek i część telewizyjną. W kuchni, która ma widok na wjazd, przedpole domu, znajduje się spiżarnia, duża wyspa oraz wygodny stół śniadaniowy. W salonie wydzielono też tak zwany nook, czyli niszę do pracy – możemy zająć się obowiązkami i równocześnie przebydwać w części dziennej i niekoniecznie (jak to zwyczajowo bywa w jadalni). Pomiędzy częścią gospodarczo-pomocniczą, a częścią dzienną znajduje się przeszklony łącznik, w którym znajduje się hol wejściowy (foyer), małe WC i garderoba. Łącznik ten ma widok na dziedziniec z zaproponowaną tam liczną zielenią, a zaprojektowany w osi istniejących drzew. Łącznik to część reprezentacyjna i trzon komunikacyjny z boutoque’ową przestrzenią – wielką tapicerowaną ławką i kilkoma ozdobnymi elementami. Część południowa to sypialnia główna właścicieli, z własnym salonem kąpielowym, dużą garderobą oraz siłownią, sauną i niewielkim gabinetem do pracy zdalnej i spotkań w cztery oczy, czyli coś dużo bardziej zamkniętego niż wspomniany wcześniej nook. Mamy więc kilka przestrzeni do pracy w domu: wnękę przy salonie, gabinet przy sypialni oraz jadalnię przy kuchni, stanowiącą centrum domu i jego centralną część.

Projektant domów indywidualnych
cała Polska

Projekty architektoniczne na nietypowych działkach.

Działka zalesiona, na którą prowadzi boczna aleja porośnięta wysokim drzewostanem, dość wąska, ale świetnie ukierunkowana – z północy na południe, z wjazdem od wschodu to marzenie projektanta. Oczywiście nie obyło się bez wizji lokalnej, dokumentacji fotograficznej, poznania okolicy i ducha miejsca, które to bardzo pomogły przy projektowaniu. Geodeta przygotował również inwentaryzację zieleni, ze względu na tary drzewostan. Dzięki temu opracowujemy warianty lokalizacji domu na działce, wstępne warianty funkcji, przy równoczesnym przygotowaniu prostych brył, by na końcu wybrać ten najlepszy dostosowany najodpowiedniej do działki, stron świata i oczywiście programu funkcjonalno-użytkowego. Bardzo pomocna była również wizyta w aktualnym miejscu zamieszkania Inwestorów i poznanie ich przyzwyczajeń, potrzeb oraz stylu życia i dnia codziennego…

Indywidualne projekty domów

Mimo wielu nawiązań, inspiracji, zapożyczeń ten budynek jednorodzinny jest w pełni indywidualny, bo dostosowany nie tylko do trendów, stylów, mód, ale również do działki, a przede wszystkim do potrzeb i wymagań Klientów / przyszłych mieszkańców nie tylko tych programowych, ale również estetycznych i przestrzennych. I to już kolejny projekt, w którym po pierwszej koncepcji będzie bardzo niewiele kosmetycznych zmian, a bryła i przestrzeń pozostaną niemal w tym samym kształcie, aż do zakończenia budowy!

 

Pracownia architektoniczna BIAMS

Koncept całościowy:     arch. Marcin Sieradzki

Funkcja i aranżacja:        Marcin Sieradzki z zespołem

Bryła i plansze:                 Maria Pniewska

Wizualizacja:                      arch. Aleksander Olejniczak

Zachęcamy do sprawdzenia reszty naszych projektów willi