Tym razem zawitaliśmy do letniskowej miejscowości Jedlnia pod Radomiem, w województwie mazowieckim, by zmierzyć się z indywidualnym projektem domu letniskowego (second-home-Jedlnia) na niedużej i nietypowej, acz bardzo urokliwej działce.
Projekty domów letniskowych
Powierzchnia domu netto, tj. podłóg nie przekracza 170 m2, jednakże 1/3 tej powierzchni zajmuje podpiwniczenie nieużytkowe o wysokości do 200 cm. Na przyziemiu zaprojektowano półotwartą kuchnię, niewielki pokój dzienny, aneks jadalny oraz przedpokój, małe WC i niewielki pokój dodatkowy. Wszystko to na niespełna 55 m2, a zmieściła się jeszcze klatka schodowa na poddasze, a pod nią klatka do piwnicy – obie w miarę wygodne, o normalnej szerokości, bez zabiegów schodowych. Mimo wysokiej ścianki kolankowej (około 180 cm) powierzchnia użytkowa poddasza również jest mniejsza niż podłogi. Zatem powierzchnia użytkowa tego wygodnego domu ma mniej niż 100 m2.
Projekty domów z poddaszem
Na poddaszu ulokowano niewielką część wspólną, doświetloną oknem połaciowym – dachowym, z której dostępne są: dwa duże pokoje, w tym sypialnia z balkonem oraz wygodna garderoba i duża łazienka z wanną i prysznicem. Piwnica ma natomiast otwarty plan i stanowi składzik, magazyn, kotłownię i przechowalnię ogrodowych sprzętów. Ze względu na ograniczone miejsce i przestrzeń nie ma w domu pustki nad salonem, ale w części dziennej pojawiło się duże okno przesuwne z dostępem na duży, częściowo zadaszony taras, a w sypialni pojawił się sufit katedralny i ciekawe okna do samego sufitu.
Projekty małych i niewielkich domów
Mimo niewielkich rozmiarów obiektu zmieniliśmy nieco typowy prostokątny kształt nadając dynamizmu bryle tego niedużego domu letniskowego z poddaszem użytkowym. Pojawia się zatem wcięcie na wejście oraz wcięcie w pokoju tworzące niewielki zadaszony taras. Natomiast balon dostępny z sypialni na poddaszu tworzy częściowe zadaszenie tarasu dolnego, a sam jest zadaszony poprzez wystający dach tworzący ładną ramę. Ze względu na niewielki rozmiar działki wsunęliśmy ścianę o ponad 1 metr by doświetlić pokój oraz kuchnię, gdyż pozostała część jest odsunięta od granicy na 3, a nie 4 metry, stąd brak okien. Dodatkowo ściana ta jest wysunięta by chronić taras od wglądu z sąsiednich działek.
Indywidualne projekty domów
Ta nowoczesna stodoła pokryta jest blachą tytanowo-cynkową na rąbek, a elementy liniowe i ramowe wykończone są w białym tynku silikonowym. To bardzo dobre połączenie. Ten minimalistyczny wizerunek ocieplają pionowe deski modrzewia syberyjskiego. Ciekawym dodatkiem są również cokoły wykończone czerwono-brązową cegłą klinkierową oraz bruk klinkierowy w tym samym odcieniu znajdujący się na tarasach, podjazdach i dojściach.
Architekt domów cała Polska
Jak widać nasza pracownia podejmuje się projektowania w różnych częściach Polski domów o różnym przeznaczeniu. Są to nie tylko domy całoroczne, ale też domy dodatkowe, letniskowe, rezerwowe. Projektujemy w różnych stylach: domy minimalistyczne, modernistyczne, nowoczesne stodoły, bardziej tradycyjne. Stosujemy różnorakie materiały i technologie. Projektujemy również najbliższe otoczenie, tarasy, ich zadaszenia oraz elementy dodatkowe: wiaty, baseny, garaże stanowiące uzupełnienie domów jednorodzinnych indywidualnych a konieczne do zaprojektowania od razu w jednej koncepcji dla pełnej spójności założenia.
You must be logged in to post a comment.