W pięknej, leśnej okolicy, nad samą rzeką, na dużej działce, położonej w północnej części powiatu zgierskiego wykonaliśmy projekt domu do 100 m2 typu nowoczesna stodoła.

Projekty małych domów

Na podłużnym planie mieści się na jednym końcu otwarta część dzienna z aneksem kuchennym i kącikiem jadalnym. W okolicach wejścia zlokalizowanego pośrodku bryły zaprojektowano dwa małe gabinety do pracy online lub służące okazjonalnie jako pokoje gościnne lub też razem po połączeniu, dzięki zastosowaniu dużych przesuwnych, kieszeniowych drzwi mogą stanowić przestrzeń hobby. Jeden z tych gabinetów ma wejście bezpośrednio z przedsionka wejściowego. W przedsionku tym zaprojektowano szafę ubraniową, część do siedzenia, szafę na produkty żywieniowe (forma spiżarni) oraz małą przestrzeń wypoczynkową. Z tej komunikacji mamy dostęp do jednej z łazienek, do strefy dziennej oraz do strefy nocnej. W strefie nocnej znajdującej się na drugim końcu mamy również drugą łazienkę. Pomieszczenie techniczne dostępne jest z wiaty oraz z jednego z gabinetów. Nie ma tu zatem garażu z bryle, czy zewnętrznego a jedynie wiata jednostanowiskowa połączona z domem. Zadaszony jest również duży taras dostępny z części dziennej domu.

rzut domu parterowego do 100 m2

funkcja domu parterowego z dachem dwuspadowym

Nowoczesne stodoły od BIAMS

Duże przeszklenie na dwie kondygnacje w części dziennej daje niesamowity widok na las i rzeczkę położoną w małej dolince. Taras dostępny w tej części jest zadaszony nie tylko przez wysunięty dach co chroni od słońca, ale również przez element zacieniający w formie płyty oraz przez lamele drewniane poziome w jednej części, nawiązujące swą formą do tych we wiacie na samochód. Taras nie tylko chroni zatem od słońca, ale również od deszczu, by kontakt z przyrodą mógł odbywać się przez jak największą część roku.

nowoczesny dom z dachem dwuspadowym

ściana szczytowa nowoczesnej stodoły

Indywidualne projekty domów

Przedstawiany projekt domu parterowego do 100 m2, mimo poddasza nieużytkowego posiada dość wysokie ścianki kolankowe – około 110 cm – dzięki czemu ma dobre proporcje i nawiązuje do nowoczesnej stodoły. Dodatkowo takie wysokości umożliwią brak wykonania sufitów podwieszanych w sypialni i salonie, co w przyszłości pozwoli na wykonanie tam małych antresoli. Umożliwia to też stworzenie dużej przestrzeni z sufitami katedralnymi i wystarczającej wysokości by przestrzeń była monumentalna i przyjemna. Na ażurowych, loftowych antresolach ze stali planowane są biblioteka w salonie i garderoba w sypialni. Podwójne wysokości umożliwiły również zastosowanie wysokich okien. Przeszklony szczyt w części wypoczynkowo-telewizyjnej oraz górne okno w sypialni to dodatkowe doświetlenie, jak również wykorzystanie walorów widokowych działki.

Elewacje domów z dachem dwuspadowym

Na elewacjach zastosowano czarną blachę na rąbek, zarówno na dachu, jak i na jednej z elewacji – tej od strony lasu – po pierwsze by uzyskać niepalność oraz by nadać minimalistycznego charakteru w tej części bryły. Strefa wejściowa jest natomiast dużo bardziej urozmaicona. Mamy podwieszoną półkę, zadaszenie ażurowe wiaty, podcień, wsunięte wejście. Ciekawego rysunku dodają deski układane nie dosyć, że pionowo, to jeszcze na sztorc, licem do frontu. Grafitowy tynk i betonowe płyty dopełniają całości. Mamy niewielki nowoczesny dom parterowy do 100 m2, ale w bardzo dobrych proporcjach i z dobrych materiałów.

BIAMS architekt domów cała Polska

Największym wyzwaniem było zmieszczenie się w 100 m2 w dość obszernym programie użytkowym – 2 gabinety, sypialnia, część dzienna i 2 łazienki to wytyczne inwestorów. Kolejnym wyzwaniem było odpowiednie ułożenie obiektu. Mimo, iż jest on małych rozmiarów, obszar zabudowy był mocno ograniczony przez las. Dodatkowo chcieliśmy uzyskać przestrzeń, mimo niewielkich rozmiarów. Ważne były również proporcje i odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. Ale dzięki temu, że projekt jest w pełni indywidualny udało się pogodzić wszelkie materiały wyjściowe z dobrą architekturą.

Kompleksowe projekty od architekta budowlanego

Na ten czas przedstawiamy 1szą koncepcję architektoniczną, zatwierdzoną w 90%. Zmiany które naniesiemy będą kosmetyczne. W tym przypadku jesteśmy na początku drogi, gdyż umowa na ten temat jest kompleksowa. Mimo, że mamy koncepcję i część dokumentów, przed nami uzyskanie warunków zasilania od gestorów sieci, a potem warunków zabudowy dla działki. Kolejnym etapem będą mapy do celów projektowych. Wcześniej uzyskaliśmy też mapy zasadnicze oraz wypisy z rejestru gruntów. W międzyczasie postaramy się o badania gruntowe, gdy znamy już lokalizację domu na działce. To stanowi pakiet startowy umożliwiający rozpoczęcie projektowania i projektu architektoniczno-budowlanego do urzędu. W trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę wykonamy projekty techniczne i wykonawcze. A po rozpoczęciu budowy rozpoczynamy prace nad projektem wnętrz. Możemy zatem wykonać nie tylko indywidualny projekt domu, ale zająć się też innymi projektami i dokumentami wstępnymi czyniąc z opracowania kompleksowe opracowania od pierwszych analiz działki do rozpoczęcia budowy (uprawomocnienie decyzji, zgłoszenie do nadzoru budowy, inne), w pełni odciążając Klienta.

Sprawdź również dom parterowy w lesie.