Niektórzy mówią, że drzwi to wizytówka domu, inni mówią, że podłoga to wizytówka domu o czym świadczy fakt, że od zawsze miała funkcję reprezentacyjne, a jej jakość i materiał w domach, willach, rezydencjach i pałacach, świadczyły o zamożności właścicieli. A dodatkowo jej ranga wzrosła jeszcze bardziej, gdy odeszliśmy od ozdobnych sufitów pełnych sztukaterii i ozdób, co miało miejsce w latach 20-tych ubiegłego wieku, w związku z rozpowszechnieniem elektryczności.
Co wybrać na podłogę?
Podłoga drewniana
Jednym ze starszych materiałów podłogowych i nadal jednym, z najbardziej pożądanych i dziś jest podłoga drewniana. Na podłogę najlepsze są dąb i drewna egzotyczne, a rzadziej stosuje się deski iglaste chyba że są to tarasy, elewacje i ściany. Kolorystykę drewna możemy uzyskać dowolną od kompletnie białej podłogi, poprzez szarości i brązy, na czystej czerni kończąc. Podłogę drewnianą zabezpeczamy i barwimy lakierami, lakiero-bejcami lub olejami. Do wyboru są również różne klasy – faktury podłogi, jak rustic, normal i premium czyli od podłogi z sękami i wadami najbardziej naturalnej, poprzez podłogę ze spokojnym rysunkiem, do podłogi gładkiej, niemal bez struktury drewna. I mogą być to deski lite w różnych zakresach szerokości i długości, parkiet drewniany również z litego drewna ale też bardzo popularne deski trójwarstwowe oraz deski i parkiety dwuwarstwowe, gdzie warstwa czystego drewna sięga od 3 do 8 mm a elementami podkładowymi są HDF, sklejka lub inne płyty drewnopochodne. Tutaj też zakres faktur struktur i koloru jest ogromny. Dodatkowych opcji w podłogach drewnianych jakie możemy również wybrać to struktury szczotkowane, fazy wzdłużne i /lub poprzeczne mające na celu uzyskanie jeszcze bardziej naturalnych efektów. Podłoga drewniana nie wszędzie się jednak nadaje, nie do każdego pomieszczenia może być zastosowana i nie każda deska nadaje się na przykład nad ogrzewanie podłogowe. Nie jest też niezniszczalna a ta olejowana wymaga częstokrotnej konserwacji.
Ładne, praktyczne, niedrogie podłogi, ale jednak sztuczne…
Materiałem najmniej przeze mnie lubianym są panele laminowane zwane panelami podłogowymi lub panelami PCV. Ich sztuczność, niska jakość nie są pożądane, jednak ze względu na niską cenę, są często stosowane. Jest kilka firm robiących panele lepszej jakości o strukturach zbliżonych do drewna i ładnym rysunku, jednak nadal będzie to zwykły panel podłogowy, czyli materiał sztuczny, mocno się ścierający i wydający nieprzyjemny dźwięk podczas chodzenia w butach.
Alternatywny materiałem jest ostatnio coraz bardziej popularny Winyl (vinil). Jego koszt będzie większy niż panelu podłogowego, gdyż średnie winyle zaczynają się od 70 zł, a dobre przekraczają 150 zł za metr kwadratowy, to jest to materiał po części naturalny, ze względu na występowanie w składzie dużej ilości kauczuku oraz materiał dużo lepszy w odbiorze, wyciszający, wodoodporny, co pozwala na uzyskanie jednolitej podłogi w całym mieszkaniu, czy domu. Podłogi winylowe można stosować również w pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki i WC. I trzeba mieć naprawdę wprawne oko, by odróżnić je od drewna.
Oba powyższe produkty są również łatwe do układania i nie wymagają, aż tak idealnej wylewki jak drewno. Nie są to jednak materiały pożądane modne, a tym bardziej w pełni naturalne, jak opisany poniżej kamień.
Materiały podłogowe jednolite
A na przykład do zastosowania w pokojach prywatnych sypialniach, a tym bardziej pokojach dzieci polecane są wykładziny dywanowe. Też mogą być one w niezliczonej ilości kolorów A dodatkowo w różnych grubościach i o różnym włosiu. Te najgrubsze są bardzo przyjemne do chodzenia, a można zastosować jeszcze dodatkowo miękkie podkłady klejone do wylewki. I mamy już też wykładziny obiektowe, które można stosować niemal wszędzie. Widzimy je w biurowcach, hotelach i innych budynkach użyteczności publicznej. Dlatego warto je stosować we wnętrzach również tych prywatnych.
Kolejnym rozwiązaniem uniwersalnym są ostatnio bardzo modne, ale nadal drogie żywice epoksydowe, które z budynków przemysłowych przyszły do domu zwykłych ludzi nadając wnętrzu minimalistycznego charakteru i powiększając znacznie przestrzeń pomieszczeń, poprzez swą jednolitość i niebywałą gładkość oraz zwyczajowo wysoki połysk. Oprócz kolorów, które możemy wybrać z palety RAL, mamy również możliwość uzyskania bardzo indywidualnych efektów poprzez rozmycia, pigmentacje, kleksy. A żywicą możemy również zalać posadzkę betonową, tynk dekoracyjny, czy istniejącą posadzkę, czy nawet obrazy i napisy czy inne formy, jak kamyczki, muszelki śrubki i inne ozdoby tworząc niepowtarzalną i oryginalną posadzkę.
Z nietypowych podłóg można spotkać również posadzki kryte blachami, głównie ryflowanymi lub posadzki betonowe szlifowane lub lakierowane. Al są to już rozwiązania dla koneserów, bardzo loftowe, wręcz ocierające się o brutalizm (beton brut)…
Klasyk podłogowy – czyli płytki i kamień.
Kiedyś płytka podłogowa nazywana była terakotą, a płytki szkliwione, ceramiczne były tylko do zastosowania na ścianę. Dziś w dobie nowoczesnych gresów, dodatkowo barwionych w masie te same płytki stosujemy na ścianach i podłodze uzyskując ciekawe i nowoczesne aranżacje wnętrzarskie. A płytek ceramicznych jest niezliczona ilość. Oczywiście mamy też płytki imitujące, powracający ostatnio do łask marmur, płytki kamienne wyglądające jak onyks, czy trawertyn, płytki metaliczne oraz bardzo modne płytki betonowe. Bo beton jest wszechobecny na wszystkich elementach wyposażenia wnętrz. Płytki mają też różne formaty a ostatnio nawet kształty. Popularne są również płytki wielkoformatowe, cieńsze i bardziej elastyczne i uzyskujące formaty nawet 150 x 300 cm. A również stosowane jako ich przeciwieństwo to małe płytki, jak heksagony, romby i inne, bo do łask bardzo powróciły kształty geometryczne. Mozaiki, płytki ręcznie robione o nierównych rozmiarach to też nowe trendy w projektowaniu. A płytki ornamentowane i z patchworkami i to różnymi w postaci miksów w jednej partii to już absolutny hit. Nadal popularne są również płytki drewnopodobne – bardzo ładne, zbliżone odbiorem do drewna a przy tym bardzo praktyczne.
Natomiast prawdziwy kamień, jak gres jest częściej stosowany na schody, stopnie, tarasy i blaty w kuchni, a rzadziej na podłogi. Marmur natomiast jest rzadko stosowany, gdyż jest to materiał dość miękki i zastępuje się do imitacjami w postaci płytek polerowanych. Rzadziej stosowane kamienie to kwarcyty i kwarco granity, które są bardzo twarde i mają bardziej jednolitą i gładką strukturę niż gresy i marmury, dlatego są coraz częściej stosowane w kuchniach, jak modne również spieki ceramiczne, które na posadzkach raczej nie są stosowane.
A tego nikt się nie spodziewał!
A na koniec ciekawostka. Lastrico (lastryko) wraca do łask i to nie tylko na podłodze, ale i na ścianach, schodach, ba nawet na blatach w nowoczesnych kuchniach. Mamy już płytki imitujące lastrico i sztuczne kamienie o różnych, często pastelowych, barwach i różnej wielkości (gramaturze) kamieni.
Architekt wnętrz Łódź
Warto dlatego zatrudnić architekta wnętrz i wynająć profesjonalne studio projektowania wnętrz domów i mieszkań by doradzili, co wybrać na podłogę, gdyż do niej później dobierane są dalsze elementy wyposażenia, a sama posadzka bardzo wpływa na odbiór całego wnętrza…
You must be logged in to post a comment.