Marcin Sieradzki – Projektant domów parterowych
Pracownia architektoniczna Marcina Sieradzkiego archtekta z Łodzi posiada w swoim portfolio również domy niewielkie, domy parterowe oraz domy na wąską działkę.
Nowoczesne projekty domów parterowych charakteryzują się często układem liniowym i horyzontalnym układem elewacji. Umożliwia to uzyskanie dobrej kompozycji elewacji, ciekawej bryły, a przy zastosowaniu dachu płaskiego dom taki może stać się modernistyczny i nowoczesny, a wręcz minimalistyczny.
Domy na wąską działkę mają jeszcze bardziej liniowy układ, gdyż częstokroć ich szerokość nie przekracza 8 metrów bieżących. By zachować minimalne odległości od granicy działki: wynoszące dla ściany z oknami 4 m, natomiast dla ściany bez otworów okiennych 3 m, szerokość brutto domu (z ociepleniem i tynkiem) nie może właśnie przekroczyć 8-12 metrów, gdyż za wąską działkę przyjmuje się tę o szerokości poniżej 20 m. Natomiast działki poniżej 16 mb to działki bardzo wąskie, ale też możliwe do zabudowania, właśnie domami o szerokości 8 metrów.
Taki stan wyjściowy wytycznych powoduje nieco korytarzowy układ części dziennej oraz konieczność wręcz, usytuowania wejścia od boku domu, najlepiej w jego środku, by łatwo podzielić obiekt na część nocną i dzienną i uzyskać prawidłowy układ funkcjonalno – przestrzenny bez przenikania się stref oraz zapewniając intymność, bezpieczeństwo i prawidłowe relacje. Gdy nie ma piętra to rozdzielenie strefy nocnej i dziennej jest po prostu trudniejsze i wymaga większego kunsztu projektowego.
Dobrym rozwiązaniem jest tu na przykład łącznik lub obszerny hol, lub również zamykana i strefowana komunikacja. Przy obszernej działce natomiast, dom parterowy może się rozlać na większą powierzchnię, a poszczególne jego strefy /części mogą być względem siebie poobracane najlepiej wykorzystując strony świata i dostosowując się do potrzeb użytkowników.
Nowoczesne domy parterowe
Ale dla kogo jest dom parterowy? Jak każde rozwiązanie ma wiele wad i zalet. Największą zaletą jest brak schodów i brak konieczności ciągłego przemieszczania się pomiędzy piętrami, co jest dość uciążliwe szczególnie z rosnącym wiekiem potencjalnych użytkowników. Po drugie bardzo ważne są względy ekonomiczne. Wykonanie dachu płaskiego lub dachu spadowego, przy braku poddasza użytkowego umożliwia duże oszczędności w całym budżecie budynku mieszkalnego. Na względy ekonomiczne wpływa również nieco mniejsza powierzchnia takich obiektów. Brak schodów i mniejsza powierzchnia komunikacji, powoduje, że w końcowym bilansie pomieszczeń uzyskujemy mniejszą powierzchnię użytkową, a już na pewno mniejsza powierzchnię netto (podłóg). A kolejna zaleta to możliwość kontaktu całego domu z otoczeniem, ogrodem i przyrodą, zarówno takich pomieszczeń jak sypialni, łazienek, pokoi prywatnych, które zazwyczaj ulokowane są na piętrach. Co z kolei powoduje pewne problemy z zapewnieniem intymności i bezpieczeństwa. Ale właśnie rolą biura projektowego i architekta jest przemyślenie tych wszystkich aspektów.
A wady? Pierwsza i chyba najważniejsza, to brak spełnienia dość ważnego aspektu estetycznego dla domu, które odróżnia go od mieszkania, czyli wielokrotna ilość kondygnacji. Są oczywiście mieszkania dwupoziomowe, i to one właśnie są bardzo pożądane, ale i najdroższe. Nie zapewniają one jednak drugiego bardzo ważnego aspektu dla domu wolnostojącego, czyli pełnego kontaktu z otoczeniem, jaki daje budynek, zaprojektowany w odniesieniu do działki. Brak kolejnej kondygnacji uniemożliwia zatem tworzenie otwarć, antresol, kładek, osi widokowych pomiędzy poszczególnymi piętrami, doświetleń górnych, przestronnych holi i nowoczesnych klatek schodowych, które są częstokroć dużą ozdobą naszych wnętrz. Można zatem – by wzbogacić przestrzeń – wykonywać świetliki (dla dachów płaskich) lub okna połaciowe (dla dachów spadzistych), wykonać wysokie otwarcia, bez stosowania stropu, czy sufitu podwieszonego, na przykład w części dziennej, lub mimo płaskiego charakteru domu stosować niskie różnice poziomów pomiędzy strefami czy poszczególnymi pomieszczeniami.
Małe domy parterowe
Podsumowując projektowanie domów parterowych oraz domów niewielkich i tych na wąską działkę, to duże wyzwanie dla pracowni projektowej i projektanta architektonicznego, gdyż oprócz konieczności dostosowania obiektu do działki i potrzeb właściciela, mamy jeszcze jedno wyzwanie w postaci konieczności zaprojektowania dobrego układu i funkcji, mając duże ograniczenie powierzchni. Dlatego pracownia BIAMS mając również doświadczenie we wnętrzach, również niedużych mieszkań, i małych powierzchniach poradzi sobie z wyzwaniem na zaprojektowanie domu o powierzchni poniżej 100 m2, czy domu parterowego na niewielkiej działce.
You must be logged in to post a comment.