Są dwa przypadki kiedy projektujemy w BIAMS elewacje budynków jednorodzinnych mieszkalnych. Są to albo projekty gotowe lub ogólne indywidualne, w których część wykończenia elewacji została niedopowiedziana lub pominięta. Inwestorzy chcą również nadążyć za zmieniającymi się trendami i osiągnąć ciekawy i indywidualny efekt dla swojego domu, stąd decydują się dodatkowo na sam projekt elewacji domu w budowie lub tuż przed rozpoczęciem tejże budowy. Drugi przypadek to gdy dom ma już swoje lata i elewacja wymaga liftingu, termomodernizacji, czy nawet przebudowy. W tym przypadku również wykonujemy inwentaryzację obiektu, koncepcję z wizualizacjami oraz projekt zmian i elewacji.

szczegółowy projekt elewacji

przykładowy projekt ogrodu zimowego

Termomodernizacje domów i budynków mieszkalnych

Nie tylko względy estetyczne są jednak ważne przy projektach elewacji domów jednorodzinnych. Przy projektach modernizacji musimy również wziąć pod uwagę wymogi aktualnych przepisów, co do przenikalności cieplnej. Są projekty, w których elewacja jest przebudowywana i wymieniana jest nie tylko stolarka okienne i drzwiowa zewnętrzna, ale również docieplane są ściany piwnic czy fundamentowe oraz termomodernizowany dach i inne elementy. Czasem konieczny jest wtedy audyt energetyczny domu, by wraz z wymianą np. źródła ciepła osiągnąć współczesne i dobre parametry cieplne budynku mieszkalnego.

projekty wykonawcze

detal portfenetru

Projekty elewacji i otoczenia domów

Opracowujemy zatem kilka etapów projektu elewacji dla domu jednorodzinnego. Pierwszym etapem jest inwentaryzacja, czy to z naszego pomiaru, czy z dokumentacji wyjściowej, gdy obiekt jest w miarę nowy. W tym etapie są również analizy, wizja lokalna, dokumentacja fotograficzna i inne ewentualne dokumenty wstępne. Gdy posiadamy już stan istniejący zarówno w 2D, jak i 3D możemy przystąpić do koncepcji elewacji z wizualizacjami. Koncepcję zmieniamy i wykonujemy różne warianty kolorystyczne dla danego obiektu według potrzeb Klienta. Kolejnym etapem jest projekt wykonawczy dla elewacji, jako dodatkowa opcja (w przypadku prostych liftingów ta część nie jest niezbędna), z doborami, detalami i rysunkami szczegółowymi na budowę. Niejednokrotnie uzupełnieniem dla koncepcji elewacji jest najbliższe otoczenie, projekt tarasu i jego zadaszenia oraz projekt ogrodzenia frontowego. Czas opracowania całego projektu od podpisania umowy do ostatnich rysunków to 3-4 miesiące stąd, gdy chcemy dobrze przygotować do prac należy go zamówić z wcześniejszym wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę.

projekty techniczne elewacji

detal naprawy i przedłużenie balkonu

Lifting elewacji domu

Dobrym przykładem liftingu elewacji jest przebudowa zewnętrza dla domu w Kłodawie z projektem tarasów i jego otoczenia. Wymieniona została stolarka okienne i drzwiowa. Elewacja została docieplona. Projekt zawierał również modernizację tarasów i wymianę balustrad. Oczywiście cały projekt zakładał nową kolorystykę i Takie zmiany wymagają zgłoszenia robót budowlanych w związku z przebudową niektórych otworów w ścianach zewnętrznych. Dodano również drobne zadaszenia, ramki i elementy zacieniające, ale nie zwiększające powierzchni zabudowy.

Wykończenie elewacji dla domu jednorodzinnego

Przykładem dla dokończenia elewacji jest budynek jednorodzinny na Bałutach w Łodzi (Złotno i okolice). Projekt elewacji domu jednorodzinnego zakładał jedynie prostą kolorystykę. W tym przypadku zastaliśmy już stolarkę i dach, więc pozostała kolorystyka winna być dostosowana. Przedstawiliśmy kilka wariantów na projekt dokończenia elewacji oraz najbliższego otoczenia. Oprócz liftingu elewacji zaprojektowaliśmy również zadaszenie tarasu i dodatkową wiatę na samochód osobowy w konstrukcji stalowej malowanej proszkowo.

Remont elewacji domu

W przypadku dużego budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Krotoszynie zmieniona została stolarka okienna i zaproponowano nowe okładziny ścienne. Drewno, kamień typu gnejs, panele z włókno-cementu sprawiły, że uzyskaliśmy elewację elegancką i wysokiej jakości. Zmieniono także podjazd, dojście do domu i ogrodzenie frontowe, czyniąc z obiektu dom bardziej nowoczesny i współczesny. Na ten czas nie zmieniano dachu i jego pokrycia. Ale jedno jest pewne przy większych obiektach i remoncie elewacji domu istniejącego projekt z doborami jest niezbędny dla uzyskania spójności i doborów materiałów w celu sprawnego wykonanie przez ekipę budowlaną.

Przebudowa kostki Łódź, Warszawa, Poznań

Jednymi z naszych ulubionych tematów są jednak kostki. Czy to kostka Warszawska, czy kostki z lat siedemdziesiątych w Łodzi i okolicach, czy liczne kostki na obrzeżach Poznania i Wrocławia. Jedną z takich obiektów była kostka w pobliżu centrum Łodzi, wymagająca całościowego remontu i termomodernizacji. Zakresem prac było docieplenie ścian, naprawa balkonów, modernizacja ścian piwnic, przebudowa wejścia oraz inne zmiany, naprawy i modernizacje. W tym przypadku oprócz koncepcji zamówiony został projekt wykonawczy elewacji z detalami oraz projekt otoczenia i odwodnienia (do programu Moja Woda – do zbierania deszczówki).

Zmiany elewacji domów jednorodzinnych

Dom na warszawskiej Białołęce, którego projekt przygotowywaliśmy w roku 2021 był dużo bardziej tradycyjny niż kostka. Ale w związku z koniecznością naprawy dachu i jego docieplenia zaproponowaliśmy usunięcie okapów, zmianę obróbek blacharskich oraz nowe okładziny dla wszystkich ścian. W związku z wykończeniem wnętrz stolarka okienna musiała pozostać bez zmian. Ale zaproponowaliśmy nowe elementy wykończeniowe, wymianę posadzek i zadaszenie tarasu. Całość utrzymaliśmy w eleganckim stylu Champton z zastosowaniem cegły w kolorze szarego piasku oraz białych dodatków. Mimo ciemnobrązowych okien zdecydowaliśmy się na kolory ziemi, beżową szarość i białe płyty w odcieniu ecru uzyskując ciekawy i elegancki efekt.

Ile kosztuje wykonanie elewacji domu (stan na koniec 2021 r.)

Koszt projektu elewacji zależy od zakresu prac i materiałów wykończeniowych. Wymiana stolarki na nową aluminiową o dobrych parametrach z powiększeniami niektórych otworów to koszt od 50 do nawet 150 tys. złotych. Typowa termomodernizacja na zasadzie styropian 20 cm, gdy brak istniejącego lub styropian dodatkowy 10 cm z naprawami to koszt od 120 zł za m2 z materiałem (typowy tynk i robocizną). Lepszy tynk to już koszt od 180 zł wzwyż. Tynki mozaikowe i dekoracyjne, np. beton architektoniczny, drewnopodobne to koszt od 250 zł wzwyż za kompletną elewację do nawet 400 zł za m2. Wełna będzie droższa niż styropian, a płyty okładzinowe droższe niż tynk. Również najlepszy tynki silikonowy + dobrej jakości farba to droższe rozwiązanie niż tynk silikatowy barwiony w masie. Są również elewacje wentylowane oraz elewacje trójwarstwowe – najdroższe, ale najlepszej jakości, zarówno jeśli chodzi o estetykę jak i ich trwałość. Mimo iż cena np. naszych ulubionych paneli włókno-cementowych to koszt ok. 100 zł za m2 za sam materiał, to już kompletna elewacja zaczyna się od 300 zł za m2 biorąc pod uwagę stelaż i wypełnienie wełną oraz zawiesia systemowe. Elewacja drewniana wyjdzie około 400 zł za m2, ale już przy drewnie egzotycznym i dobrym kompozycie lub lamelach elewacyjnych zewnętrznych może sięgnąć nawet 1000 zł za m2. Elewacje z cegły klinkierowej to koszt od 400 – 700 zł za m2. A elewacje ze spieków, blachy perforowanej, cortenu, paneli kompozytowych (alucobond, HPL) może przekroczyć nawet 1200 zł za m2.

Szacunkowo elewacja kostki przy kompleksowych zmianach w tym stolarki to koszt na poziomie 150 – 200 tys. złotych, a przy liftingu i termomodernizacji bez większych zmian należy liczyć się z kosztami rzędu 90-120 tys. złotych pamiętając jednak, że ceny robocizny i materiałów (w tym głównie dociepleniowych) cały czas rosną. Najdroższe elewacje z jakościowych materiałów dla średniego domu i przy wymianie stolarki mogą nawet dojść do 400 tys. zł, ale uzyskamy dom bardzo nowoczesny, współczesny, dobrze ocieplony oraz na bardzo wiele lat.

Ile kosztuje projekt elewacji

Podstawowy pakiet dla liftingu elewacji w BIAMS zaczyna się od 7500 zł brutto do zapłaty w zależności od wielkości obiektu. Zawiera on wizję lokalną, dokumentację fotograficzną, wstępne pomiary, rysunki dla stanu istniejącego, koncepcję 3D z wizualizacjami, koncepcję najbliższego otoczenia oraz ogólne dobory i wyliczenia. Dla większego domu lub bez dokumentacji wyjściowej cena ta nie przekracza zwyczajowo 10000 zł brutto i nie zależy od lokalizacji. Przy chęci doszczegółowienia projektu, zamówienia dokładniejszych rysunków i dokładnych doborów, w tym stolarki okiennej, dopłaty zaczynają się od 4000 zł. Dokładniejszy projekt otoczenia, tarasu i jego zadaszenia oraz ogrodzenia frontowego to koszt na poziomie od 3000 zł. Co oznacza, że kompleksowy projekt elewacji ze wszystkim oraz ze zgłoszeniem gdy jest tego wymagane, może nawet osiągnąć cenę do 20 tys. zł, oczywiście przy założeniu, że nie jest to pełna przebudowa i nie wymagane są projekty na pozwolenie na budowę z branżami i instalacjami, które to są dużo droższe i wymagają znacznie większego nakładu pracy i większej ilości czasu.

Elewacje z BIAMS

Jak widać działamy zatem w całej Polsce na terenie województwa: łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Zawsze przyjeżdżamy na miejsce, robimy pomiary, sprawdzamy obiekt. Spotykamy się z Klientem na miejscu inwestowania (około 3 spotkania w trakcie zlecenia) oraz online (dowolna ilość spotkań). Do każdego projektu wykonujemy minimum 2-3 warianty. Opracowujemy rysunki i sporządzamy ładne i realistyczne wizualizacje. Dlatego gdy nie macie Państwo pomysłu na dokończenie swojego domu w trakcie budowy, lub gdy dom, który Państwo posiadacie jest już niemodny i wymaga remontu zapraszamy po projekt do BIAMS. Wykonaliśmy bardzo dużo projektów elewacji, projektów przebudów, liftingów i metamorfoz oraz projektów termomodernizacji obiektów mieszkalnych w całej Polsce.