Zasady aranżacji łazienek oraz pożądane trendy w projektowaniu salonów kąpielowych.
Najbardziej pożądane style w łazience to styl nowoczesny, skandynawski, minimalistyczny i loftowy oraz nieco rzadziej styl glamour i fusion.
Natomiast w związku z tym, iż łazienki zlokalizowane w apartamentach i mieszkaniach deweloperskich, zatem są nieduże częściej stosowany jest prysznic na rzecz wanny. Tylko w przestronnych salonach kąpielowych, czy dużych łazienkach domowych możemy sobie pozwolić na uwielbianą przez większość wannę wolnostojącą.
Również bardzo modne są umywalki wolnostojące, które też wymagają miejsca. Lecz gdy nie ma przestrzeni sprawdzi się umywalka wbudowana nablatowa, czy umywalka z szafką, co jest praktyczne i wszechstronne.
Pojawiły się ostatnio nowe materiały dla umywalek i wanien. Są to kompozyty jak corian, dibond lub szkło, a nawet spotkamy takie materiały na wykonanie „ceramiki”, jak drewno i sklejkę. Natomiast mówiąc o armaturze coraz mniej wybieramy tą chromowaną na rzecz armatury matowej, kolorowej lub białej. A najchętniej sprzedawane są krany, włączniki, wylewki w kolorze czarnym, co stanowi super kontrast i świetnie się komponuje z białą ceramiką. Ta również występuje już z matowych wykończeniach i w różnych odcieniach bieli. Ale najważniejsze by armatura była minimalistyczna, nowoczesna oraz wbudowana (podtynkowa).
Ale jeśli już decydujemy się na prysznic jest to będzie to zazwyczaj brodzik z płytek z odpływem liniowym lub brodzik niski o wysokości do maksimum 3 cm. Tak odpływ liniowy lub kratkę możemy w domach zastosować jako zlicowany z podłogą, a w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i deweloperskich, niestety częstokroć nie unikniemy stopnia ze względu na lokalizację pionu i odpływu.
Jeśli chodzi o wykończenie ścian i podłóg nadal królują płytki, gresy, terakota i glazura. Ale coraz częściej pojawiają się na ścianach szkło Lacobel, beton w postaci tynku dekoracyjnego lub płyt wylewanych, impregnowane drewno, a nawet tapety przeznaczone do pomieszczeń sanitarnych. Na podłodze też możemy spotkać podłogi drewniane i deski warstwowe przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Ostatnio pojawia się również żywica epoksydowa w połysku i to nie tylko jednobarwna. A jeśli chodzi o płytki najmodniejsze są kształty geometryczne, z naciskiem na heksagony, czy płytki z wzorami geometrycznymi, orientalnymi i patchworkami. Pojawiają się również propozycje małych włoskich, czy hiszpańskich fabryk, w postaci płytek ceramicznych, ręcznie robionych, nieregularnych, nierektyfikowanych w pastelowych barwach lub konkretne serie z płytkami pomieszanymi jeśli chodzi o wzory, barwy, czy nawet wielkości.
A z nowości, czego nikt wcześniej nie przewidywał, pojawia się lastriko (lastrico) w różnym zabarwieniu i o różnej gramaturze wypełnień kamiennych, czy żwirowych. I to nie tylko w łazienkach, ale również w kuchniach, na schodach i w przestrzeniach dziennych. Obok szarości, klasycznej bieli i czerni zaczynają pojawiać się akcenty kolorystyczne w bardzo żywych barwach. A fiolety i czerwieniu ustępują zieleni, przede wszystkim tej butelkowej.
W łazienkach o większej powierzchni, czy umieszczonych w budynkach jednorodzinnych możemy sobie również zaprojektować wielkopowierzchniowe okno, czy okno panoramiczne.
A gdy światła naturalnego nie ma w łazience oraz co jest faktem, bo korzystamy z niej bardzo rano albo późnym wieczorem dobrze jest przewidzieć poprawne oświetlenie. To zależy od stref w łazience oraz winniśmy też mieć możliwość uzyskania różnej atmosfery w zależności od wykonywanych czynności. I tak centralne światło winno być jasne i mocne – na przykład panele ledowo montowane w suficie podwieszonym – są czyste, zagłębione szczelnie i dają białe światło. Przy umywalce winniśmy mieć kinkiety lub światło kierowane. Nad wanną czy prysznicem, czyli w strefie 0, winno to być oświetlenie specjalne 12V, hermetyczne. Uzupełnieniem mogą być linie oświetlenia LED w niszach, za lustrami, w strefach przypodłogowych, koniecznie włączane na oddzielnych obwodach. Pamiętajmy również o wymaganiach, antybryzgowych gniazdach i odpowiednich wysokościach nie tylko montażu ceramiki i armatury ale też białego montażu (gniazd, włączników, innych urządzeń elektrycznych).
Dlatego powierzmy projekt ekspertowi i architektowi z uprawnieniami z doświadczeniem nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale zaznajomionego z przepisami i normami.
opracował uprawiony Architekt z Łodzi Marcin M. Sieradzki
You must be logged in to post a comment.