Nasza pracownia architektoniczna i biuro projektowe BIAMS z Łodzi specjalizuje się w projektach budynków mieszkalnych jednorodzinnych i indywidualnych projektach domów od 2005 roku. Od 2019 roku pracownia działa w całej Polsce. Jej właściciel i architekt kreatywny Marcin Sieradzki koordynujący prace przez wszystkie etapy projektowe zajmuje się spotkaniami z Klientem, czuwa przede wszystkim nad najważniejszym etapem czyli koncepcją projektową oraz prowadzi relacje z urzędem jako pełnomocnik inwestora przy każdym projekcie domu mieszkalnego.

Domy, wille, rezydencje – nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Domy małe od 100 – 150 m2

Domy charakteryzują się zazwyczaj otwartą strefą dzienną zajmującą od 30-50% całej powierzchni użytkowej, posiadają dwa do trzy pokoje, małe pomieszczenie gospodarcze i maksymalnie dwie łazienki. Garaż jest częstokroć poza budynkiem lub zaprojektowana jest wiata.

W naszej pracowni projektowej projektujemy domy różnej wielkości i nie są to tylko wielkie reprezentacyjne wille i rezydencje, ale również domy niewielkie do 100 m2 powierzchni użytkowej i nieprzekraczające z garażem i kotłownią 150 m2 powierzchni netto (podłogi).

Domy średnie o powierzchni od 200 – 300 m2

Mamy również do czynienia, lecz nie za często, z domami średniej wielkości o powierzchni podłogi od 200 – 300 m2 o funkcji zbliżonej do domów najmniejszych, lecz z większymi przestrzeniami i dodatkowymi pomieszczeniami, jak gabinet, pokoje gościnne, czy pokoje związane z hobby właścicieli.

Domy te mają na przyziemiu strefę dzienną, zazwyczaj garaż w bryle budynku i jeden pokój służący jako gabinet lub pokój gościnny. Stąd oprócz ogólnodostępnego WC projektowana jest również mała łazienka.

Domy duże o powierzchni ponad 300 m2 – projekty domów jednorodzinnych

Po domach najmniejszych drugim najczęściej projektowanym typem domu jest dom duży o rozmiarze ponad 300 m2 i sięgający z piwnicą, dużym garażem i pomieszczeniami technicznymi do powierzchni ponad 500 m2. Przy czym często udaje nam się w takich willach nie przekraczać powierzchni użytkowej na poziomie 300 m2, co jest wygodne jeśli chodzi i rozliczenie podatku VAT podczas budowy.

Funkcja tych budynków mieszkalnych jest bardziej rozbudowana, a przestrzenie reprezentacyjne. Tego typu projekt domu jednorodzinnego zapewnia duży hol z otwartą klatką schodową, oddzielne duże kuchnie, niezależne jadalnie oraz obszerne strefy dzienne. Wygodny garaż, pomieszczenia gospodarcze oddzielne i techniczne to również standard większych willi i rezydencji.

Rezydencja i wille od 500 m2

Kolejna grupa to wielkie rezydencje, który powierzchnia netto wszystkich pomieszczeń i przestrzeni dochodzi do 1000 m2, a powierzchnia użytkowa sięga niemal 300 m2. Są zazwyczaj podpiwniczone, posiadają kilka kondygnacji, składają się z kilku brył i niezależnych części. Mają bardzo złożoną funkcję, duże przestrzenie reprezentacyjne, otwarcia na dwie kondygnacje i inne nietypowe rozwiązania konstrukcyjne.

Są to domy z basenami w bryle budynku z garażami na minimum 4 stanowiska oraz z ogromnymi przestrzeniami dziennymi sięgającymi ponad 200 m2. Częstokroć część dzienna jest odrębna od strefy telewizyjnej, która to stanowi odrębny pokój kinowy. A jadalnia to zazwyczaj już przestrzeń dla minimum 12 osób, gdzie na większe spotkania nie trzeba rozkładać stołu. W takich domach jest również dużo więcej pomieszczeń gospodarczych, magazynowych, technicznych, a czasem pomieszczeń administracyjnych i dla służby, obsługi i innych użytkowników zewnętrznych. Stąd na przykład występowanie dwóch klatek schodowych: głównej i zapleczowej.

 

Domy letniskowe i bez pozwolenia na budowę

Gdy dom ma do 35 m2 powierzchni zabudowy i posiada jedną kondygnację, można taki dom postawić przy minimum formalności składając uproszczony projekt na zgłoszenie. W grupie takich obiektów są też domy letniskowe, rekreacyjne do użytku czasowego lub budynki tymczasowe. Projektujemy również garaże, wiaty, altany i obiekty małej architektury towarzyszące budynkom jednorodzinnym.

Projekt domu jednorodzinnego – jaki styl wybrać?

Nie jest prawdą, że wykonujemy tylko nowoczesne projekty domów jednorodzinnych. Najlepiej czujemy się stylu nowoczesnym i minimalistycznym oraz mocno wzorujemy się na domach modernistycznych i architekturze high-tech, ale przez lata działalności zaprojektowaliśmy domy w bardzo wielu stylach: począwszy od stylu skandynawskiego, poprzez style tradycyjne i wiejskie, kończąc na stylach tradycyjnych i klasycznych.

Nowoczesna willa w Wilanowie
– projekt 2012 /2013, realizacja do 2018.

Domy Nowoczesne /modernistyczne

To najczęstsza grupa domów, które zaprojektowaliśmy przez lata działalności naszego biura projektowego. Mają zazwyczaj geometryczne bryły i kontrastowo dobrane materiały, jak drewno i beton, stal i kamień. W domach tych często również pojawia się zabieg polegający na przenikaniu się poszczególnych brył. Domy te często mają dachy płaskie, ale nie zawsze. Ulubione kolory to biel i szarość. Domy te wywodzą się z modernizmu lat 50-tych.

Domy minimalistyczne

Wykonujemy również domy minimalistyczne, na nietypowych działkach, z licznymi przeszkleniami o bardzo prostych bryłach, zazwyczaj z dachami płaskimi i bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. To grupa domów dla najbardziej wymagających Klientów. Ale minimalistyczny dom może być też niewielkich rozmiarów o dość prostej konstrukcji, bez zbędnych ozdób, w powtarzalnymi oknami, rytmem na elewacji oraz brakiem elementów, jak wykusze, występki, balkony, zadaszenia i innych rozrzeźbiających bryłę.

Domy skandynawskie i nowoczesne stodoły

Często w pracowni BIAMS projektujemy domy w stylu skandynawskim, zazwyczaj jako nowoczesne stodoły, z dachami dwuspadowymi. Dachy te są bezokapowe z ukrytymi rurami spustowymi i rynnami. Ulubione materiały dla tych domów to blacha płaska na rąbek stojący, drewno zazwyczaj jasne i biały lub jasno szary tynk gładki. Duże przeszklenia wychodzące na ogród, drewniane obwodowe tarasy, przesuwne okna, otwarte strefy dzienne, czasem na dwa piętra sprawiają, że to jedna z ulubionych i najczęściej wybierana grupa domów jednorodzinnych.

Domy podmiejskie i wiejskie

Nie są to jeszcze domy tradycyjne, czy klasyczne, ale pewne rozwiązania jak ganki, zadaszone tarasy, ciepłe materiały elewacyjne, jak drewno, kamienie naturalne, piaskowiec oraz brak ogromnych przeszkleń powodują, że te eklektyczne budynki mieszkalne, projektowane są najczęściej na terenach podmiejskich. Są dość często wybierane przez Inwestorów ze względu na prostotę, podmiejski klimat i tradycyjne rozwiązania oraz również ze względu na sprawy ekonomiczne, bo domy te charakteryzują się prostą konstrukcją i niedrogimi rozwiązaniami. Do tej grupy możemy zaliczyć domy typu cottage, domy preriowe, domy eklektyczne oraz domy rustykalne, ranczowe, czy kolonialne, których jednak w Polsce projektuje się bardzo mało.

Domy tradycyjne

Otrzymujemy także zamówienia na domy tradycyjne i bardziej typowe z dachami kopertowymi lub dwuspadowymi z wysuniętymi okapami. Są to często domy o bardziej rozbudowanej bryle i naturalnych materiałach elewacyjnych z dachami krytymi dachówką ceramiczna lub betonową, rzadziej blachą. Mają zaprojektowane wykusze, tarasy, balkony i loggie, które rozrzeźbiają bryłę domu. Są wykonywane zazwyczaj na planie prostokąta lub kwadratu z dodanymi elementami. A na dachach oprócz typowych okien połaciowych pojawiają się lukarny i mansardy. Ale mogą być to też domy o tradycyjnych bryłach, z nowoczesnymi materiałami zewnętrznymi oraz bardzo nowoczesnymi wnętrzami.

Domy klasyczne

Pojawiają się również projekty klasyczne o symetrycznej fasadzie, zaprojektowanej w wielkim porządku z elementami, jak gzymsy, frontony, pilastry i inne elementy ozdobne. Są to również duże założenia projektowe, kilkukondygnacyjne, w których bryła domu stanowi część mieszkalną, a wszelkie pomieszczenia garażowe, dodatkowe i techniczne znajdują się po za główną bryłą budynku. W tej grupie mamy też domy typu dworkowego i domy z dachami mansardowymi. W tej grupie mieszczą się też domy wiktoriańskie, w stylu tudorów, czy domy neoklasyczne, których w Polsce projektuje się bardzo mało.

 

Są również domy w stylu włoskiem /italijskim, w stylu francuskim, czy prowansalskim, na świecie projektuje się również dacze w stylu rzemieślniczym (domy drewniane Arts and Crafts i kolonialne). Są również hacjendy w stylu meksykańskim, tzw. styl pueblo, czy domy hiszpańskie i marokańskie, czy śródziemnomorskie lub mieszane, które to w Polsce niemal nie występują.

Przebudowa, nadbudowa i rozbudowa domu

Rozkład prac w naszym biurze architektonicznym jest następujący:

DOMY NOWE
PRZEBUDOWY
WNĘTRZA.
INNE
PRAWO I ADMIN.

 

Zatem drugą najważniejszą gałęzią przedsiębiorstwa architektonicznego są wszelkie zmiany budynków istniejących, poczynając od wizji lokalnej, pomiarów i inwentaryzacji, analiz, poprzez koncepcje 2D z wariantami funkcjonalnymi,  koncepcje 3D z wizualizacjami, ekspertyzy, warunki zabudowy, kończąc na projektach budowlanych i wykonawczych dla przebudów, nadbudów, rozbudów i zmian architektonicznych.

Projekty domów parterowych i z poddaszem

Projektujemy zarówno budynki parterowe i z poddaszem. Każdy z tych domów ma swoje wady i zalety, a wszystko zależy od potrzeb Klienta oraz dostosowania projektu i koncepcji do jego indywidualnych wymagań.

Domy parterowe mogą również mieć dach dwuspadowy i spełniać wymaganie planu miejscowego. Są bardziej rozłożyste, a każdy pokój ma kontakt z otoczeniem. Większa powierzchnia zabudowy i problem z oddzieleniem strefy nocnej i dzienne to podstawowe wyzwania dla projektanta. A brak schodów to dla wielu inwestorów duża zaleta.

Domy piętrowe, dwukondygnacyjne, w których druga kondygnacja stanowi najczęściej poddasze użytkowe mają zazwyczaj rozdzieloną strefę nocną i dzienną na poszczególne piętra. Takie obiekty dają możliwość otwarć na dwie kondygnacje i sposobność zaprojektowania otwartej, reprezentacyjnej klatki schodowej. W takich domach zaleca się jednak zaprojektowanie minimum jednego pokoju na przyziemiu oraz małej łazienki, w przypadku gdy mamy gości lub jeden z domowników choruje. Na co dzień w takim pokoju możemy zorganizować gabinet /pomieszczenie do pracy.

Domy piętrowe zarówno z dachem płaskim, jak i z poddaszem użytkowym też mogą być nowoczesne, a wręcz minimalistyczne. I mimo restrykcyjnych planów miejscowych zakazujących dachów płaskich nasi sprawni projektanci mają rozwiązania jak zaprojektować wymarzony obiekt i obejść przepisy takimi rozwiązaniami jak tarasy, zadaszenia, wsporniki, itp.

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych oraz inteligentnych

Większość naszych domów posiada najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i instalacyjne. Cześć z nich jest niemal autonomiczna. Domy te posiadają pompy ciepła napowietrzne lub gruntowe, ogrzewanie podłogowe, zaprojektowane mają wentylację mechaniczną z rekuperacją, czasami z gruntowym wymiennikiem ciepła. Recyrkulacja wody w obiegu wewnętrznym, drenaże odwodnieniowe, obwodowe wokół domu, odzysk wody deszczowej z dachów i terenu, oczyszczalnie lokalne na terenie to już standard. A takie udogodnienia jak zraszacze, podgrzewane podjazdy, rolety, bramy garażowe i ogrodzeniowe automatyczne, alarmy, videodomofony, klimatyzacja niemal wszystkich pomieszczeń pojawiają się już bardzo często. Wszystko to wsparte instalacją ogniw fotowoltaicznych w celu zzerowania bilansu energetycznego i uzyskania budynku energooszczędnego lub nawet pasywnego i zeroenergetycznego, w pełni autonomicznego.

W ostatnich latach zdarza się również coraz częściej projektować domu inteligentne i zautomatyzowane. Od podstawowych, z automatycznymi rolatami, alarmem, oświetleniem ze sterowaniem ze smartfona, poprzez domy z pełnym IoT, kończąc na domach w pełni automatycznych, w których każe urządzenie podłączone jest pod sterowanie, a pokoje zawierają panele sterujące i są to domy z pełnym EIB /KNX ze sterowaniem nie tylko osobistym, ale również zewnętrznym i zautomatyzowanym przy odbieraniu informacji ze stacji pogodowych i Internetu z możliwością pełnego programowania.

Jeśli chodzi natomiast o konstrukcję i materiały budowlane stosujemy ciepłe płyty fundamentowe, wysokiej jakości ocieplenia ścian (minimum 25 cm), czasem obustronne, wraz z ociepleniem dachów ponad wymagania. Pakiety trzyszybowe w oknach, niwelacja mostków termicznych, często z zastosowaniem przekładek niwelujących wszelkie mostki termiczne na stykach konstrukcyjnych: balkony, tarasy, wieńce, wsporniki, inne. Zalecamy również ciepły montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Unikamy skomplikowanych brył, zimnych piwnic, nieogrzewanych garaży w bryle budynku, zbędnych wykuszy, lukarn i innych elementów źle wpływających na bilans cieplny. Staramy się by bryły naszych obiektów mieszkalnych jednorodzinnych były zgodne z zasadami projektowania ekologicznego, a materiały jak najbardziej zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nowoczesny dom – łódzkie, mazowieckie

Nasze domy projektujemy w całej Polsce, a nawet zdarzyły się projekty przebudów i wnętrz domu w Hiszpanii i w Niemczech. Działamy głównie z województwie łódzkim i mazowieckim. Ale projektowaliśmy również na terenach województwa śląskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. Nie widzimy przeszkód by działać w takich województwach, jak pomorskie i małopolskie. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych po projekt domu indywidualnego z miast, takich jak Łódź, Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Katowice, Bydgoszcz, Toruń i ich okolic.

Marcin Sieradzki – uprawniony architekt – pracowania projektowa i studio projektowania wnętrz BIAMS – Budownictwo i Architektura