Mimo wielu nagród dla nowoczesnych rezydencji czy futurystycznych projektów domów z płaskimi dachami, nadal w krajobrazie naszego kraju królują domy z poddaszem. Wynika
to z bardzo wielu czynników kulturowych, ekonomicznych, historycznych,
czy też klimatycznych. Tradycja dachów spadowych sięga pierwszych domów średniowiecznych, czy nawet domów z czasów dawniejszych. Taki kształt dachu jest spowodowany zmiennym klimatem i dość trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi w tej części Europy.

Dodatkowo poddasza zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych zapewniały dodatkową przestrzeń, np. magazynową, czy mieszkalną. Architektura terenów Europy Środkowej i Wschodniej była bardzo bogata w obiekty z dachami dwuspadowymi zarówno dla budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Stąd do dziś pozostała tradycja budowania domów z dachami spadowymi, w których piętro projektowane jest jako poddasze użytkowe. Również wiele jest domów parterowych mających dużo częściej zastosowany dach ze spadami, dwuspadowy, czy kopertowy, niż dach płaski, nawet mimo braku wykorzystania poddasza.

Nowoczesny projekt domu z poddaszem

Zaletą domu z poddaszem użytkowym jest na pewno możliwość rozdzielenia strefy dziennej i nocnej, jak również, przy zastosowaniu centralnej komunikacji pionowej (klatki schodowej), rozdzielenia dzieci od rodziców. Mimo to zaleca się zaprojektowanie na przyziemiu, jakiegoś dodatkowego pokoju, oprócz pokoju dziennego /salonu. Można go na co dzień wykorzystać jako pokój pracy, gabinet lub pokój gościnny. Przydaje się gdy mamy gości lub gdy jeden z domowników zachoruje i będzie potrzebował dostępu do kuchni. Dlatego na parterze wskazana jest również mała łazienka.

Zatem dom ze schodami nie jest dla ludzi starszych lub dla małych rodzin, gdyż dublowanie powierzchni i konieczność ciągłego przemieszczania się pomiędzy piętrami jest mocno uciążliwa. Nieuniknionym, jest, że część przestrzeni z bilansu pomieszczeń jest zabierana na klatkę schodową i komunikacją między pokojami. Skoro już mamy piętro, zaleca się, by nie stracić zbyt dużo powierzchni użytkowej na poddaszu i otrzymać wygodne pokoje, zaprojektować wysoką ściankę kolankową by wygodnie dojść w każdą część pomieszczenia. Dodatkowo te skosy powodują pewne problemy przy projektowaniu nie tylko funkcji, ale i mebli, brył i wnętrz. Należy zatem indywidualny projekt budynku mieszkalnego, zlecić doświadczonemu architektowi i pracowni architektonicznej, która ma w swoim portfolio takie domy z poddaszem.

Kolejna zaleta to możliwość uzyskiwania ciekawych przestrzeni nie tylko w kierunku poziomym, ale i pionowym. Otwarta klatka schodowa może być dominantą i ozdobą wnętrza. Salon na dwa piętra bez stropu, przeszklone szczyty, antresole z widokiem na pokoje dzienne, okna połaciowe na dużych przestrzeniach, otwarcia na dwie i więcej kondygnacji to tylko niektóre zabiegi które daje dom z poddaszem, w porównaniu do domu parterowego.

Dom z poddaszem często też jest wymogiem prawa. Wynika tak z analizy urbanistycznej sporządzonej w związku z wystąpieniem o decyzję o warunkach zabudowy. Również plany miejscowe narzucają kąt dachu, a nawet jego wykończenie. Dlatego częstokroć musimy zaprojektować dom z dachem spadowym. A gdy działka jest niewielka projekt domu z poddaszem użytkowym to jedyne wyjście. Bo ograniczone są też w zapisach i parametrach współczynniki zabudowy, powierzchnie zabudowy i powierzchnie biologicznie czynne.

Ale dom z poddaszem może być tradycyjny, jak również bardzo nowoczesny. Duże, masywne okapy, naturalne materiały, wykusze, loggie oraz balkony spowodują, iż możemy otrzymać dom typowy, natomiast stosując dach bezokapowy, liczne przeszklenia i nowoczesne materiały jak blachę, szkło, kamień, beton otrzymujemy dom nowoczesny, czy wręcz minimalistyczny. Przymus dachów dwuspadowych (wynikający z prawa, małej działki), czy rozsądek związany z ich stosowaniem (klimat, izolacje, wykończenia) spowodował powstanie trendów nowoczesnych stodół, skandynawskich domów, czy szwedzkich rezydencji z dachami dwuspadowymi. A są one do zaprojektowania przez architekta dla ludzi chcących mieć dom nowoczesny, ale zobligowanych do dachu spadowego.

 

Dach dwuspadowy można też wykonać jako dach pogrążony (schowany) za attyką z odwodnieniem go jak dachu płaskiego. Takie rozwiązanie nie jest tanie i dość skomplikowane w wykonawstwie ale daje możliwość uzyskania nowoczesnej bryły, pełnej wysokości kondygnacji oraz obejście planu miejscowego, czy warunków zabudowy.

 

Projekty domów z poddaszem – pracownia BIAMS

Pracownia projektowa i architekci z Łodzi z firmy BIAMS projektują domy z poddaszem na różnych typach działek i o różnych wielkościach. Są do domy niewielkie, domy na wąską działkę, domy parterowe z poddaszem, domy jednorodzinne z poddaszem, czy bardzo nowoczesne domy z poddaszem.

 

poprzedni artykuł -> Zalety domu parterowego

następny artykuł -> Organizacja budowy domu

wróć do -> Poradnik budowy domu