W marcu 2024 roku mieliśmy przyjemność odbyć podróż do Szwajcarii. Wykonaliśmy wizję lokalną, pomiary i inwentaryzację w marcu oraz wstępną koncepcję i koncepcję z wizualizacjami do maja br.

Opracowania dotyczyły starego domu położonego we Flanthey, w gminie Lens, w oklicach Sionu (okręg Sierre), kanton Valais, w tak zwanej starej wsi. Efektem tej podróży jest nie tylko otrzymana dokumentacja, ale również doświadczenie i motywacja do dalszych prac za granicami naszego kraju. I to nie tylko przy nowych obiektach, co czyniliśmy w poprzednim roku we Francji, ale również przy przebudowach i zmianach budynków istniejących.

projekty domów za granicą

projekt domu w Szwajcarii

Przebudowa domu w Szwajcarii, Sion

Na miejscu wykonaliśmy dokładne pomiary obiektu i wprowadziliśmy już częściowo budynek w wersji 2D i 3D do pamięci komputera. Równocześnie biuro w Polsce opracowywało dokumentację CAD i BIM. Umożliwiło to wyłapanie błędów i domiary na miejscu, niemal w tym samym czasie. By na bieżąco poprawić materiały, w związku z tym, iż budynek był dość duży, ale i trudny. Bo obiekt ten składał się z kilku części i kilku lokali mieszkalnych, a dodatkowo był skomplikowany oraz stary. Za granicą są też inne technologie budowy i wykonywania prac oraz inne zasady budowlane, szczególnie na przestrzeni lat, co było kolejną i dodatkową trudnością. Stąd dobrze przygotowaliśmy się do tego zadania i stworzyliśmy inwentaryzację 2D i 3D w sposób skoordynowany co dało materiał do dalszych prac. Ale bez wizji lokalnej, poznania sąsiedztwa i otoczenia byłoby to niemożliwe. Udało się również pozwiedzać nie tylko okolicę, ale i dalsze otoczenie i kilka znanych miejscowości. Jak również wypocząć zarówno relaksacyjnie (zwiedzanie i wycieczki) jak i sportowo (narty w znanych kurortach: Verbier, Crans-Montana). Cała podróż umożliwiła zatem nie tylko pomiary i częściowe wykonanie rysunków, ale również poznanie specyfiki miejsca osobiście, jak również z naszym Klientem.

Inwentaryzacje i pomiary budynków za granicą

Wykonaliśmy prace pomiarowe uzyskując rysunki 2d (CAD) i bryłę 3D w programie BIM (ArchiCAD) dzięki czemu przekazaliśmy Klientowi i dalszym osobom związanym z przebudową (audyt energetyczny, ekspertyza konstrukcyjna, opinia architekta od zabytków). Mimo, iż wskazany obiekt nie jest zabytkiem, to położony jest na zabytkowych obszarze i w chronionej gminie, która wskazuje liczne wytyczne, nie tylko urbanistyczne (gabaryty, kąt dachu, inne), ale również materiałowe (kolorystyka, wykończenia, pokrycie dachu). Jest to te bardzo tradycyjny obszar w regionie i wymaga uzyskania wielu dokumentów przed przystąpieniem do właściwych projektów. Nie bez powodu krajobraz Szwajcarii w tej części wygląda ładnie, żeby nie powiedzieć przepięknie, spójnie i bardzo uporządkowanie. Polityka planistyczna, jak również działalność służb i całego procesu projektowego i inwestycyjnego nie pozwala na błędy, niedopracowania i niedociągnięcia. To bardzo dobra nauka i świetne doświadczenie na przyszłość. Ale również liczne prace i przygotowania z którymi bez problemów sobie w BIAMS poradziliśmy…

Architekt Szwajcaria, projektant Sion.

Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy współpracować z Klientem i wykonać kilka wariantów 3d dla bryły. Udostępnialiśmy modele w ifc. i na kolejnych spotkaniach online oraz po uzyskaniu coraz to nowych wytycznych dla terenu i budynku od poszczególnych służb, uzyskaliśmy właściwy efekt dla wybranej koncepcji projektowej. Oczywiście po etapie przekazania inwentaryzacji 2d (CAD i PDF) oraz 3d (PDF i ifc) odpowiednim osobom (urzędnicy i specjaliści w danych dziedzinach) uzyskaliśmy wstępne wytyczne. Dzięki temu wykonaliśmy koncepcję zgodną z założeniami zapisami warunków lokalnych, ale również zgodną z otoczeniem i okolicą, a przy tym nowoczesną, współczesną i ciekawą. A ta pozwoli z kolei uzyskać ostateczne wytyczne i dalsze pozwolenia na kolejne prace.

Architekt domów za granicą

Oczywiście starsza, „lewa” część obiektu (ta wyższa) musiała zostać w formie niemal niezmienionej i w większości zachowanej. Na szczęście część nowsza, „prawa”, dobudowana później – z dachem jednospadowym została zaproponowana w formie nowoczesnej i bardzo współczesnej. Jej nadbudowa i zamiana na dach dwuspadowy, bezokapowy spowodowała, iż uzyskaliśmy budynek nowoczesny i współczesny. Dodatkowo podkreśliliśmy, dzięki tym zabiegom architektonicznym, walory części starszej budynku. A kontrast materiałowy sprawił że budynek jest ciekawy i niepowtarzalny oraz wyróżnia się w okolicy, zachowując jednak historyczny charakter „starej wsi”. Na wyższej części wykonano elewację wentylowaną drewnianą z dociepleniem z wełny mineralnej. Drewno ułożono w pionie. Wymieniono również pokrycie dachowe. Tu musiano zastosować tradycyjny dla okolicy łupek bazaltowy w kolorze ciemno szarym. Pokrycie spaja oba budynki. Gdyż na niższej części, mimo braku okapów, też jest to łupek. Budynek nowszy nadbudowany, ocieplono natomiast wełną i pokryto białym tynkiem silikonowym. W tej części zastosowano również nowe okna drewniane. Lecz nie wykonano okiennic jak w starej części. Otworzy mają też bardziej współczesne i mniej tradycyjne podziały. A symetrię zniwelowano dużym oknem panoramicznym i narożnym, na nowych poddaszu.

Projektant domów za granicą

Elewacje budynku są różne, lecz tworzą spójną całość. Udało się ujednolicić i wprowadzić nieco przeszkleń w części starej jednak to część niższa – ta nadbudowana posiada większe przeszklenia i otwory okienne. Jednakże jednolite dla obu części są pokrycia dachowe oraz drewniana stolarka okienna. W starej części odtworzono również okiennice drewniane przy zachowanych wymiarach otworów. Tu oczywiście wszystkie okna też są nowe i drewniane. Zachowano również gabaryty balkonów jak również obramienia okienne w części wyższej. Oczywiście biorąc pod uwagę zmiany gabarytów związane z ociepleniem i termomodernizacją. Również docieplono dachy i zastosowano okna o najwyższych współczynnikach. Zniwelowano większość mostków termicznych ocieplając balkony dookoła, łącznie z pełnymi balustradami. Elementem łączącym obie części jest również wytworzony wizualnie cokół. Stanowi on wysokość całej piwnicy, ale zdecydowaliśmy iż element ten zespoli obie bryły. Stąd zastosowano charakterystyczną dla okolicy skałę wapienną, którą obłożono wspomniany cokół oraz tylną przybudówkę (charakterystyczną pionową komórkę). Innym regionalnym elementem jest pokój na wino znajdujący się w piwnicy. Jest plan na jego rewitalizację i odnowienie. Balkony i schody w tym ich obudowy mają być białe. Jak tynk na części niższej. Jedynie jeden balkon planowany jest w drewnie by nawiązać do starej części, która jest cała obłożona w desce elewacyjnej w kolorze orzechu. Oczywiście pełnej modernizacji i przebudowie ulegnie też wnętrze i większość elementów budowlanych tego ciekawego obiektu.

Modernizacje starych domów

Uzyskano nową powierzchnię użytkową. W stanie istniejącym w budynku znajdują się dwa mieszkania o powierzchni około 50 m2, piwnica i dwa nieużytkowe poddasza. Dzięki przebudowie i nadbudowie uda się uzyskać cztery mieszkania po około 55-75 m2. To nie tylko termomodernizacja i naprawa starych elementów oraz przebudowa elewacji, ale przede wszystkim ciekawa inwestycja. Dzięki nadbudowie i zmianie układu udało się zwiększyć PUM i ustawność poszczególnych mieszkań. Niemal nieużytkowe poddasze zmieniło się w mieszkanie z osobnym wejściem o normalnych wysokościach i klimacie poddasza. Ale dobrze doświetlonego i przestronnego. Mieszkanie w części środkowej powiększyło się i zyskało doświetlenie. Z jednego mieszkania na głównej kondygnacji powstały dwa. A strych zaadaptowano na poddasze powiększając mieszkanie po lewej stronie. Zachowano piwnicę jako część wspólną z garażem jednostanowiskowym, ale wykonano również jej przebudowę w celu uzyskania ciekawych i potrzebnych przestrzeni w tym strefy wejściowej do jednego z mieszkań. Wykonanie tych projektów było możliwe dzięki dobrze przeprowadzonej wizji lokalnej i pomiarom na miejscu. Jak również dzięki doświadczeniu biura projektowego BIAMS w przebudowach – także tych trudnych, jak i w przebudowach bardzo starych oraz nietypowych obiektów.

 

Prace projektowe za granicą

Nasze biuro wykonało również liczne prace dodatkowe. Przed przyjazdem na pomiary i w celach analiz uzyskaliśmy pozwolenia na prace w Szwajcarii dla naszej jednostki projektowej oraz dla głównego architekta – Marcina Sieradzkiego. Zajęliśmy się również cała biurokracją. Przygotowaliśmy podróż i logistykę dla całego przedsięwzięcia (loty, wynajęcie samochodu, miejsc noclegowych, plany podróży, inne), jak również byliśmy z kontakcie z lokalnymi urzędami. Przeanalizowaliśmy okolicę i otoczenie, ale także wstępne wymogi formalne dla terenu, otrzymane od Klienta. Zapoznaliśmy się z lokalnym prawem i przepisami. Zgłosiliśmy również swoje biuro projektowe i prace, które miały mieć miejsce odpowiednim instytucjom. Poskutkowało to przetłumaczenie wielu dokumentów przez zaprzyjaźnione biuro tłumaczy przysięgłych. Wysłaliśmy też liczne pisma i dokumenty, które umożliwiły prace pomiarowe jak i późniejsze prace projektowe. A dzięki posiadaniu VAT UE i doświadczenia w pracach za granicą, bez problemu przeszliśmy przez proces pozwoleń i audytów naszej firmy, jak również rozliczeń z krajem poza UE. Wszystko odbyło się więc w zgodzie z przepisami: od pierwszych ofert, poprzez zlecenia i faktury, na zgłoszeniach Vat i uprawnień projektowych oraz innych kończąc.

Przebudowy starych domów

Dalsze prace po koncepcji będą do wykonanie po przejściu kolejnych etapów związanych z pozwoleniami i uzyskaniem kolejnych i dalszych wytycznych. Dotyczy to regionu i jego cech charakterystycznych, które zostały uwzględnione w dużej mierze w koncepcji. Jednak dopiero wykonane materiały umożliwią uzyskanie zgody gminy na nadbudowę i zmianę gabarytów budynków oraz uzyskanie zaświadczenia, iż koncepcja jest zgodna z zapisami miejscowymi.

Teraz oczekujemy, więc na:

  •  zgodę urzędu architektury w gminie na nadbudowę i uzyskanie pisma o zgodności z wytycznymi dla proponowanej zmiany obiektu,
  •  uzyskanie audytu od specjalisty ds. termomodernizacji starych budynków w celu uzyskania wytycznych do projektów budowlanych i wykonawczych,
  •  uzyskanie opinii od architekta specjalisty w sprawach architektury regionu, w celu uzyskania wytycznych do bryły materiałów, dachu i kolorystyki, w tym kompozycji elewacji,
  •  uzyskanie opinii od uprawnionego konstruktora, w celu uzyskania wytycznych dotyczących możliwości nadbudowy budynku i zmian w bryle oraz dachach.

Po wizjach lokalnych odpowiednich osób, licznych wizytach Inwestora w poszczególnych urzędach i na podstawie otrzymanych od nas inwentaryzacji 2d i 3d oraz wstępnych koncepcji będziemy mogli uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty do dalszych prac tj. koncepcji szczegółowej ostateczne, a potem projektu budowlanego i projektu wykonawczego pełnobranżowego, tj. architektury wraz z konstrukcją i instalacjami.

projekt domu za granicą

przebudowa i nadbudowa domu za granicą

Międzynarodowe biuro BIAMS

Zatem jak widać nasza determinacja, doświadczenie oraz nowoczesne i adaptacyjne podejście do wyzwań i prac projektowych sprawiły, że poradziliśmy sobie z tym trudnym zadaniem. Po pierwsze była to przebudowa bardzo starego i nietypowego domu, po drugie miało to miejsce za granicą, po trzecie w kraju z licznymi innymi przepisami i wymaganiami oraz w kraju nie będącego we wspólnocie krajów UE.

Ale bez większych problemów przeprowadziliśmy analizy terenu, wizję lokalną, pomiary, inwentaryzację 2D, 3D, projekty koncepcyjne i projekty analityczne oraz korelacje i rozmowy z zagranicznymi instytucjami oraz Klientem nie będącym na terenie Polski.

Czego efektem jest dobre opracowanie nie tylko pod względem merytorycznym, ale również ciekawe i nowoczesne, jak na ograniczone możliwości które dostaliśmy w związku z terenem, na którym przyszło nam opracowywać tą skomplikowaną przebudowę i nadbudowę starego domu w Szwajcarii.

nowoczesna stodoła w Szwajcarii

Przebudowa i nadbudowa domu w Szwajcarii