Często zdarza się, iż niedokładne projekty indywidualne lub co gorsza – adaptowane projekty gotowe, nie odpowiadają na potrzeby inwestora jeśli chodzi o wygląd obiektu i uszczegółowienie elementów wykończenia i zewnętrza domu, przede wszystkim jego elewacji i otoczenia obiektu, które to są bardzo ważne dla większości Klientów.

Powodem jest niska jakość zawartości w tychże projektach, brak rysunków wykonawczych architektury, czy konstrukcji, brak uszczegółowionej architektury zewnętrznej i aranżacji otoczenia, brak zestawień i doborów materiałów, czy ważnych detali zewnętrznych.

I mimo, iż posiadamy projekt oraz wizualizacje i renderingi komputerowe to nadal nie wiadomo jak wykonać stan deweloperski elewacji i wykończenie zewnętrzne budynku mieszkalnego.

Jakie pokrycie dachowe wybrać, jakie okna zamówić, jakie parapety, co z podbitką, jaka kostka, co z ogrodzeniem?

To tylko niektóre pytania inwestorów chcących wybudować wymarzony dom,
z niedokładnych projektów…

Szczegółowe projekty zewnętrza domu

Kolejnym powodem takiej sytuacji jest fakt, iż projekt budowlany składany do urzędu na pozwolenie na budowę nie wymaga wykazów stolarki okiennej i drzwiowe, projektów ogrodzeń, aranżacji otoczenia, dokładnych projektów utwardzeń, zieleni czy ogrodu. Brak też danych o kolorystyce, rodzajach okładzin i innych elementów dla wykończenia elewacji.

Sprawi, to, iż po wybudowaniu domu w stanie surowym mamy potem mnóstwo pytań dotyczących wykończenia domu, jego ocieplenia, czy w końcu wyboru materiałów na dach, elewację, czy przestrzeń przed samym domem. I nie będzie tego ani w projekcie gotowym, ani w tanim projekcie indywidualnym. Już nie mówię o bardziej szczegółowych pytaniach o rynny, rury spustowe, podbitki, opaski, czy parapety.

Powoduje to, iż za te wszystkie elementy do zaprojektowania, dodatkowe rysunki i uszczegółowienia musimy potem dopłacać. Czy nie lepiej zatem, by było od razu zamówić projekt indywidualny kompleksowy w pracowni architektonicznej BIAMS i mieć te elementy uzgodnione już na fazie koncepcji, a potem mieć je wyrysowane i dobrane w projekcie budowlano wykonawczym w jednej cenie bez dodatkowych opłat? Pewnie lepiej, ale skoro już mamy uproszczony projekt, rozpoczętą budowę domu i wiele niewiadomych zapraszamy do nas po uszczegółowiony projekt budowlano – wykonawczy wykończenia domu.

Projekty elewacji domów mieszkalnych

Pierwszym etapem będzie wizja lokalna na obiekcie oraz ogólny pomiar budynku. Mimo posiadanych rysunków i projektów architektonicznych i branżowych, obiekt może być wykonany w sposób odbiegający od rysunków. I mimo, że zmiany mogą być niewielkie, to mogą znacząco wpłynąć na projekt elewacji domu. Należy zatem porównać materiały wyjściowe do faktycznego obiektu w terenie. Czyli po prostu musimy wykonać inwentaryzację, podobnie jak w przypadku gdy zajmujemy się przebudową obiektu istniejącego.

Kolejnym etapem jest wywiad z inwestorem, poznanie jego upodobań i wymagań. Z pomocą mogą tu przyjść inspiracje przesłane przez Klienta, linki do stron z obiektami, materiałami, innymi rozwiązaniami. Wstępne oszacowanie budżetu na tę część wykończenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego również może okazać się pomocne ze względu na dobór materiałów i rozwiązań architektonicznych.

Następnym krokiem jest wykonanie koncepcji 2D i 3D wraz z wizualizacjami, która unaoczni nasze wizje, wymagania i potrzeby. Po akceptacji wybranej opcji, omówieniu poszczególnych poprawek i wariantów oraz wprowadzeniu ewentualnych poprawek możemy przejść do następnego etapu.

Będzie to projekt budowlano – wykonawczy elewacji domu wraz z doborami materiałów i ewentualnymi zestawieniami, a nawet przedmiarami, czy kosztorysem. Projekt zawiera oprócz samych rysunków elewacji, pewne uszczegółowienia, detale i rysunki, o których piszemy poniżej.

Projekty okładzin i ocieplenia wraz z doborami materiałów i zestawieniami

Za każdym razem wykonujemy kompleksowy projekt elewacji domu mieszkalnego, tj. projekt budowlany z elementami wykonawczymi w fazie architektonicznej wraz z inwentaryzacją ogólną i niezbędną według nas wizją lokalną.

W zakresie prac projektu elewacji i zewnętrzna domu jest:

  • szkic lokalizacyjny i sytuacyjny obiektu
  • wstępna analiza budynku i otoczenia z wizją lokalną
  • inwentaryzacja 2D i 3D wraz z dokumentacją fotograficzną
  • projekt elewacji z kolorystyką i doborem materiałów
  • projekt ocieplenia
  • wybrane detale i szczegóły
  • projekt stolarki wraz z zestawieniem okien i drzwi na zewnątrz
  • rzut dachu z doborem materiałów
  • wizualizacje komputerowe wraz z modelem 3D

Koszt takiego opracowania wynosi od 7500 zł brutto w zależności od lokalizacji i wielkości obiektu oraz stanu posiadanych dokumentów wyjściowych, tj. planów, rzutów, elewacji, w tym też plików w formie elektronicznej. A koncepcję realizujemy do zadowolenia Klienta tworząc kilka wariantów kolorystycznych.

Projekty zewnętrza, otoczenia i utwardzeń oraz ogrodzeń

By dom był spójną całością z najbliższym otoczeniem należy również zaprojektować i dopasować materiały zewnętrzne w najbliższym otoczeniu domu, jak: opaska, tarasy zewnętrzne, podjazd, czy ganek /podest wejściowy oraz i te na utwardzeniach, dojściach oraz dojazdach dla opracowywanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Jest to niezbędnym uzupełnieniem projektu elewacji. Dobór materiałów dla zewnętrza jest istotny dla zachowania jednolitego charakteru bryły z płaszczyznami pionowymi oraz otoczenia z jego formami płaskimi – poziomymi.

 

Kolejnym znaczącym elementem i wizytówką domu jest jego ogrodzenia. Albo spełniające rolę typowo izolującą, ciężkie i stanowiące pełną przesłonę, lub też bardziej ażurowe, otwarte na przestrzeń publiczną i ujawniające wybrane elementy obiektu. Mamy bardzo wiele wykończeń dla ogrodzeń frontowych oraz zróżnicowane materiały jeśli chodzi o przęsła w ogrodzeniu, od tych gotowych, poprzez systemy mieszane, na w pełni indywidualnych kończąc. A dodatkowo kolorystyka i forma tego ogrodzenia musi być dopasowana do bryły domu, gdyż stanowi pierwszy element w naszym spotkaniu z domem.

Mała architektura i jej dobór również stanowi uzupełnienie otoczenia domu. Mamy tu dwa typy doboru elementów, albo wybór gotowych elementów z katalogów lub też indywidualne zaprojektowanie obiektów zewnętrznych jak, ławki, grille, tarasy, altany, czy wiaty. Koszt projekty wynosi od 5-10% kwoty przeznaczonej na produkcję danych elementów. A przy projektowaniu kompleksowym elewacji, otoczenia i ogrodu jest w cenie projektu kompleksowego.

Dodatki, jak śmietnik, wejście z furtką, czy oświetlenie terenu to też ważne elementy, o który mało kto myśli i które są w projektach typowych i tanich nigdy niedopowiedziane i nieprzewidziane. A jakże ważne, by znalazły się we właściwych miejscach oraz były estetyczne, schludne i ciekawie wpasowane w inne elementy zewnętrza domu.

Projekty zieleni i ogrodów

Dodatkowo uzupełnieniem może być projekt ogrodu wykonywany we współpracy z ogrodnikiem, który zajmuje się doborem roślin i doradztwem w zakresie, a my dopasowaniem bliższego i dalszego otoczenia domu do elewacji, utwardzeń i innych elementów, w tym uwzględniając wnętrze obiektu, osie widokowe, otwarcia i widoki z danych pomieszczeń.

Koszt projektu ogrodu w zależności od szczegółów i zawartych elementów oraz przede wszystkim projektowanej przestrzeni to koszt od 5 – 50 zł za m2. Oczywiście najwyższa cena dotyczy małego fragmentu, zielonego dachu, czy wykonawczego projekt tarasu z zielenią.

Polecamy zatem kompleksowy projekt otoczenia zewnętrznego z projektem utwardzeń, ogrodu i małej architektury w pełni dopasowanej do naszego wymarzonego domu i szczegółowo zaprojektowanego projektu elewacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego. Dzięki takim pakietom uzyskamy kompleksowy projekt zewnętrza domu, jakże niezbędny dla odbioru i estetyki naszego budynku.

Zapraszamy do współpracy…

BIAMS Marcin M. Sieradzki